İçeriğe geç

PTT İş Başvurusu Formu

PTT İş Başvurusu Nereden Yapılır?

PTT iş başvurusu ile siz de PTT içerisinde görev alabilir, açık olan pozisyonlardan birinde işe başlayabilirsiniz. PTT, Türkiye genelinde şubeleri bulunan ve birçok farklı alanda işe alım yapan kurumlar arasında yer alıyor. Gişe memurluğundan, kargo dağıtım elemanına kadar oldukça geniş bir yelpazede işçi alımı yapan PTT, işe alım yapacağı pozisyona göre farklı özelliklerde kişiler arıyor.

Artık internet çağında yaşıyor olmamız nedeniyle bütün kurumlar kendi internet siteleri üzerinden iş ilanları yayınlıyorlar. Diğer kurumlarda olduğu gibi PTT de bu konuda kendi internet sitesini kullanan kurumlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda çok fazla olmasa da kariyer siteleri üzerinden de ilanlar yayınlanabiliyor. Ancak eğer PTT içerisinde çalışmak istiyorsanız mutlaka kurumun internet sitesini takip etmelisiniz.

PTT İş Başvurusu 2021

PTT iş başvurusu 2021 yılında da devam ediyor. Yeni açılan şubelerde görevlendirmek üzere ya da mevcut çalışanlar arasında işten ayrılmalar olması durumunda kurum yeni eleman alımı için ilan çıkıyor. Pozisyona göre işe alım şartlarında değişiklik olsa da genel olarak KPSS puanı alım şartları arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl, yine pozisyona göre değişiklik gösterse de KPSS’den en az 65 puan alınması zorunluluğu bulunmaktaydı. Bu yıl için henüz puanlar açıklanmamış olsa da yine bu seviyelerde olması beklentiler arasında yer alıyor.

PTT’nin bünyesine alacağı memur ve personeller için genel olarak bazı şartların sağlanmasını talep ediyor. Bu şartlara bakacak olursak:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Alınan herhangi bir ceza nedeniyle kamu haklarından mahrum olmamak,
 • Alım yapılacak pozisyonlar için Kamu Personeli Seçme Sınavından kurumun belirlemiş olduğu puan ve üzerini almış olmak,
 • Emekli olmamak,
 • Verilecek olan görevi yapmasını engelleyecek derecede fiziki ve zihinsel engeli bulunmamak,
 • Pozisyonlara göre belirlenmiş olan mezuniyet şartlarını karşılıyor olmak,
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere altı aydan daha fazla hapis cezası almamış olmak, affedilmiş dahi olsa devlete ve kamu düzenine karşı suç işlememiş olmak,
 • Başvuru yapacak erkekler için 22 ile 32 yaş aralığında ve en az 173 cm boyunda olmak,
 • Kadınlar için 18 ile 27 aş arası ve en az 164 cm boyunda olmak,
 • Erkek adayların askerlik ile ilişiğinin bulunmaması aranan şartlar arasında yer alıyor.
PTT İş Başvurusu Nereden Yapılır?

PTT İş Başvurusu Nereden Yapılır?

PTT İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT iş başvurusu nasıl yapılır?” sorusu bu şartları sağlayan adayların akıllarındaki soru olarak karşımıza çıkıyor. Her yıl PTT resmi internet sitesinde alım yapılacak olan pozisyonlar ve alım şartlarına ilişkin maddeler yayınlanmaktadır. Eğer belirlenmiş olan bu şartları sağlıyorsanız, yine pozisyona göre açılacak olan sınavlardan ve akabinde yapılacak mülakatlardan başarılı olmanız gerekiyor. Ayrıca ücretli öğretmenlik içinde başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Savunma Sanayii Başkanlığı Sözleşmeli Bilişim Personeli Başvurusu

Başvuru yapılabilmesi için PTT resmi internet sitesi üzerinden istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Sistem yayınlanmış olan iş ilanlarından istediğinize başvuru yapabilmeniz için gerekli yönlendirmeleri yapmaktadır. Sizin yapmanız gereken tek şey internet sitesine giriş yaparak sizden yapmanız istenilen adımları eksiksiz ve doğru bir şekilde yapmak olacaktır. İş ilanları ile birlikte sistem üzerinden staj başvuruları da yapılabilmektedir. Eğer PTT’de staj yapmak istiyorsanız yine site üzerinden işlem yapmanız gerekecek. Hem staj hem de PTT iş başvurusu yapma işlemleriniz için PTT resmi internet sitesini mutlaka takip etmeniz gerekiyor.

PTT İş Başvurusu

PTT İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Sınav Soruları

Yapılan başvurunun ardından sizleri sınav süreci bekliyor olacak. Gireceğiniz bu sınavdan belirlenen barajın üzerinde not almanız işe alınmanız için önünüzdeki en önemli engellerden birisi olarak karşınıza çıkıyor. Bu nedenle sınava girmeden önce çalışmanızı doğru bir şekilde ve planlı olarak yapmalısınız.

PTT sınav soruları genel olarak girilmesi planlanan işe göre değişiklik göstermektedir. Cevaplamanız gereken bölümler ve bu bölümlerin puan türleri ve puanlara etkisi değişiklik göstermektedir. Sorulan sorulara ilişkin soru başlıklarına bakacak olursak:

 • Genel Kültür ve Güncel Sosyoekonomik sorular,
 • Ölçme becerisi ile ilgili sorular,
 • Temel yurttaşlık bilgisi ile ilgili sorular,
 • Mantıksal ve sayısal akıl yürütme soruları,
 • Sözel alık yürütme soruları,
 • Türkçe paragraflar, yazım kuralları ve dil bilgisi ile ilgili sorular,
 • Türkiye coğrafyası ile ilgili sorular.

Belirlenmiş olan bu alanlarla ilgili olarak sorular sorulmakta ve yine belirlenen barajların üzerinde kalanlar için işe alım süreci işletilmektedir. “PTT iş başvurusu ne zaman?” ya da “PTT’de nasıl işe başlarım?” soruları için siz de zaman kaybetmeden kurumun resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:

“PTT İş Başvurusu Formu” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir