İçeriğe geç

Müstehaklık Belgesi Başvurusu

  Müstehaklık Belgesi Başvurusu 2021

  Müstehaklık belgesi başvurusu aile içerisinde tek çalışan kişinin üzerine diğer aile üyelerini kendi üzerlerine alarak sağlık hizmetlerini almalarını sağlamak isteyenler için en çok araştırdıkları konu arasında yer alıyor. Yapılacak olan başvuruların olumlu sonuçlanmasının akabinde eş ve çocukların kendi sigortalarından yararlanmaları sağlanabilmektedir.

  Aslında müstehaklık, kelime anlamına göre hak edilmiş anlamına geliyor. Bu nedenle bu belgeyi alanlar aslında hak kazanmış anlamına geliyor. Müstehaklık belgesi SGK, BAĞKUR ya da Emekli Sandığından hangisine bağlı olduğunu gösteriyor. Müstehaklık belgesi almanız için herhangi bir sigorta kurumuna bağlı olmanız yeterli oluyor. Yapılan başvurunun ardından genel olarak istenilen belge verilmektedir. Genel olarak bu belge Spas olarak adlandırılan Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi için alınmaktadır.

  Müstehaklık Belgesi Nedir?

  Genel olarak duyulan ancak tam olarak ne olduğunu bilmeyenlerin aklındaki en önemli soru “müstehaklık belgesi nedir?” olacaktır. Hangi sigorta kurumuna bağlı olduğunuzu gösteren bu belge birçok farklı nedenden dolayı talep ediliyor. Alınan bu belge sayesinde sağlık hizmetlerinden yararlanıp yararlanamayacağınızı da sorgulamış olacaksınız. Sizinle birlikte aile çalışmayan bireylerinizin de sağlık haklarından yararlanabilmeleri için bu belgeye ihtiyaç duyacaksınız.

  Müstehaklık Belgesi Başvurusu 2021

  Müstehaklık Belgesi Başvurusu 2021

  Müstehaklık belgesinin alınabilmesi için izlenecek adımlara bakacak olursak:

  • Öncelikle bu belgeyi alabilmeniz için Emekli Sandığı 4c, BAĞKUR 4b ve Sosyal Güvenlik Kurumu 4a üzerinden prim ödenmesi gerekiyor.
  • Bu belgenin alınmasında kullanılan yöntemlerden birisi E-Devlet’tir. Sisteme giriş yaparak işinizi halledebilirsiniz.
   • Eğer E-Devlet şifrenizi henüz almadıysanız yakınınızda bulunan bir PTT şubesine giderek şifre alma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Şifre almak için istenilen ücreti ödemeniz ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız yeterli olacaktır.
  • E-Devlete giriş yaptıktan sonra SGK seçeneği altından ya da arama kısmına “Müstehaklık Belgesi” yazarak istenilen adımları tamamlayabilirsiniz.
  • E-Devlet dışında “Müstehaklık Belgesi nasıl alınır?” sorusunun cevabı SGK olacaktır. Bağlı bulunduğunuz SGK’ya bireysel başvuru yaparak istediğiniz belgeyi kolaylıkla alabilirsiniz.
  • Bir diğer yöntem de e-mail ile talep etmektir. Ancak bu yöntem istenilen belgelerin kuruma teslim edilmesini gerektireceğinden çok tercih edilmemektedir. Onun yerine E-Devlet ya da bireysel olarak SGK’ya başvuru yapmak daha çok tercih edilmektedir.
  İlginizi Çekebilir:  Tapu Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Müstehaklık belgesinin bir diğer adı da provizyon belgesidir. İki belge de aynı anlama gelen aynı evrağı temsil etmektedir. Müstehaklık belgesi E-Devlet üzerinden sorgulandığında eğer sorun yoksa evrak üzerinde “Müstehaktır, Provizyon Alabilir.” İbaresi yer almaktadır. Bu ibare sizin sağlık hizmetlerinden sorunsuz şekilde yararlanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Bununla birlikte yapacağınız diğer başvurular için de kullanabilirsiniz.

  Müstehaklık Belgesi Staj

  Müstehaklık belgesi staj yapmayı düşünenler için de oldukça önemli bir belgedir. Çıraklık ya da staj yapacak öğrenciler için kurumlar tarafından müstehaklık belgesi talep edilmektedir. Genel olarak başvuru ve evrağın alınması süreci diğer süreçler ile aynıdır. Bu belgenin staj için talep edilmesinin en önemli nedeni aktif bir sigortanın olup olmadığının tespit edilmesidir.

  Staj ya da çıraklık yapacak öğrencilerin eğer daha önceden yapılmış olan bir sigortaları varsa yapılacak staj sigortaları farklı şekilde bildirilmektedir. Bu nedenle staj ya da çıraklık yapacak öğrencilerin bildirecekleri belgeler oldukça önemlidir. Aynı zamanda bu öğrencilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için de bildirilecek olan sigorta başlangıçları önemli olacaktır. Eğer anne ve babaları üzerinden sigortalı görünmüyorlarsa kurumun yapacağı sigorta başvurusu sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için farklı bir başvuru yapılması gerekiyor. Banabi başvurusu için tıklayınız.

  Müstehaklık Belgesi

  Müstehaklık Belgesi

  Müstehaklık Belgesi Nereden Alınır?

  Bir çalışanın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için provizyon alınması gerekir. Eğer bir işe girdiyseniz ve tam ay 30 günlük sigortanız yapılmadıysa maalesef provizyon alamayacaksınız demektir. Müstehaklık belgesi alma işlemlerinin tamamlanabilmesi ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için tam ay sigortanızın yapılması gerekiyor. Bu şartların tamamlanması ile birlikte siz de çalışan diğer insanlar gibi sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabileceksiniz. Tabii ki ücretsiz olması için devlet hastanesinden hizmet alanız gerekiyor.

  E Devletten Müstehaklık Belgesi Nasıl Alınır?

  Sigortası olmayan eş ve çocukların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için yine E-Devlet üzerinden sadece sorgulama yapılabilmektedir. Eğer sistem üzerinden yaptığınız sorgulamaları alamıyorsanız kendiniz için olduğu gibi eş ve çocuklarınız için de SGK’ya bireysel olarak başvuru yapabilirsiniz. Yapacağınız başvuru neticesinde sizin gibi eş ve çocuklarınız da sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir. Müstehaklık belgesi SGK üzerinden başvuru yapılaması sonucu istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir