İçeriğe geç

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  mama-bez-yardimi

  Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ve belediyeler mama ve bez yardımı yaparak bebeğinin mama ve bez ihtiyacını karşılamakta zorluk çeken vatandaşlara destek olmaktadırlar. Mama ve bez kullanacak yaşta çocuğu olan ve almaya maddi gücü yetmeyen aileler başvuru oluşturarak bu yardımdan faydalanabilirler. Mama ve bez yardımı başvurusu kamu kurum ve kuruluşları üzerinden başvurmak suretiyle yapılmaktadır. Başvuru sonrası yardım almaya uygun görülen ailelere bazı destek paketleri sunulmaktadır. Yenidoğan bebek destek paketi, beşik, bebek bezi, bebek maması ve para olarak destek verilir.

  Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Mama ve bez yardımı başvurusunu Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapabilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden başvuru oluşturulabilir. Kabaca mama ve bez yardımı için başvuru yapabileceğiniz yerleri şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına
  • Yardım Derneklerine
  • Bağlı bulunduğunuz belediyeye
  • Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine
  • Kaymakamlık ve valiliklerde bulunan ilgili birimlere

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen mama ve bez yardımının süresi iki yıldır. Başvuru sahibine maddi olarak hesaba para yatması suretiyle yapılır. Bu yardım için kaymakamlık binalarında bulunan birimlere başvuru yapılır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ise bebek destek paketi olarak adrese teslim yardım yaparlar. Mama ve bez yardımı ücretleri her yıl güncellenir. Bakanlığın belirlediği miktarda ödeme yapılır.

  E-Devlet Üzerinden Mama ve Bez Yardım Başvurusu

  Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sayfasına girilmesi gerekir. Bu işlem için e-devlet sistemi kullanılabilir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sosyal yardım başvuru hizmeti sayfasından faydalanabilirsiniz. Bu sayfadan başvuru oluşturabilir.

  Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti sayfası için buraya tıklayınız.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir