İçeriğe geç

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  komur

  Kömür yardımı doğalgaz ile ısınma imkanı olmayan ve ihtiyaç sahibi ailelere verilen bir yardım türüdür. Kömür ile ısınma ihtiyacı karşılanabilmektedir. Kömür yardımı almak isteyen kişiler nereye başvuru yapmaları gerektiğini bilmeyebilirler. Kömür yardımı başvurusu için nereye, nasıl başvuru yapılacağını makalemizden öğrenebilirsiniz. Sosyal yardım başvurusunu yapabilmeniz için aşağıdaki kriterlere uymanız gerekir.

  • Türkiye’de yaşıyor olmalısınız.
  • Adresinizini gizli olmak kararı olmaması
  • 18 yaşından büyük olmak
  • TC vatandaşı olmak
  • Farklı bir yardım başvurusu yapmamış olmak (Son 15 gün içinde)

  Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Kömür yardımı başvurusu yapmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

  • e-devlet Sistemi Üzerinden Kömür Yardımı Başvurusu
  • Belediyelere Giderek Kömür Yardımı Başvurusu
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına Giderek Kömür Yardımı Başvurusu

  Genel olarak bu 3 şekilde yardım başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca yardım vakıfları, sivil toplum kuruluşları ile iletişime geçerek onlardan da yardım talep edebilirsiniz.

  e-devlet Sistemi Üzerinden Kömür Yardımı Başvurusu

  e-devlet sistemi üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sayfasından sosyal yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru yapan kişilerin başvuruları dijital ortamda toplanır ve ihtiyaç duydukları şekilde yardım yapılır. Başvurular değerlendirilerken e-devlet sistemi üzerinden takibi yapılabilir.

  Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti için tıklayınız.

  Belediyelere Giderek Kömür Yardımı Başvurusu

  Bulunduğunuz ildeki belediyelere giderek yardım başvurusu oluşturabilirsiniz. Belediyelerin yaptığı yardımlar arasında kömür yardımı bulunmaktadır. Başvuru sırasında belirtmeniz durumunda kömür yardımlarından faydalanabilirsiniz. Belediyeler yakacak yardımı adı altında her yıl kömür ve doğalgaz yardımı yapmaktadır. Başvurusu kabul edilen kişiler bu yardımlardan faydalanabilirler. Oturduğunuz yerin belediyesine giderek başvuru oluşturabilirsiniz.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına Giderek Kömür Yardımı Başvurusu

  Yaşadığınız ilde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek kömür yardımı başvurusu oluşturabilirsiniz. Kaymakamlık, valilik binalarında bulunan vakıflara giderek aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Burada sizden dilekçe doldurmanız istenir. Dilekçenizi vererek yardım başvurusu açtırabilirsiniz. Kömür yardımı istediğinizi belirtebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir:  SYDV Başvuru Kayıt Formu Açılımı Nedir? Şartları Nelerdir? Nasıl Başvuru Yapılır?

  Kömür yardımı başvurusu için kullanabileceğiniz yöntemler bu şekildedir.

  Kömür Yardım Başvurusu Şartları Nelerdir?

  Kömür yardımı başvurusu yapan kişilerde bazı kriterler aranır. Bu kriterlere uyan kişilere yardım verilir. Muhtaç durumda olan aileler yakacak yardımı için başvuruda bulunabilirler. Aranan kriterler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yardım başvurusu yapılan hane içinde sigortalı olarak çalışan olmaması
  • Yardım başvurusu yapan kişinin vergi kaydının olmaması
  • İkamet adresi ile Nüfus Vatandaşlık İşlerinde bulunan kayıtların aynı olması
  • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesinin bulunması
  • Başvuru sahibinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında dosyası bulunması

  Bu kriterlere uyan aileler kömür yardım başvurusu oluşturabilirler. Başvurular incelendikten sonra yardıma ihtiyacı olduğuna kanaat getirilen kişilere kömür yardımı yapılır. Kış şartlarında ailelerin zor durumda kalmaması için kömür yardımı yapılır. Belediyeler, sosyal yardımlaşma vakıfları, özel vakıflar ve yardım kuruluşları zor durumdaki aileler için bir çok yardım imkanı sunar. Kömür yardımı bu imkanlardan birisidir. Ailelerin evlerinin ısınma şekline göre kış için ısınma yardımı yapılır.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir