İçeriğe geç

Erzak Yardımı Başvurusu

  Erzak Başvurusu

  Erzak yardımı başvurusu birçok kamu kurum ve kuruluşu ile birlikte özel kuruluşlara da yapılmaktadır. Erzak yardımı için yılın belirlenen dönemlerinde genel yardım yapılmakla birlikte ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarının giderilmesi için belli olmayan dönemlerde de yardım yapılmaktadır. Ülkemizde genelde Ramazan dönemi öncesinde erzak yardımlarını hem kamu hem de özel kuruluşlar yapmaktadır. Bu dönemde yapılan yoğun yardımlardan dolayı yılın kalan dönemlerinde yardım almak isteyenlerin ellerindeki başvuru yapılabilecek kuruluşlar sınırlı kalmaktadır. Devlet kurumları, belediyeler, valilik ve kaymakamlıklar özellikle ihtiyaç sahiplerinin tespiti ve yardımların yapılması noktasında birçok çalışma yapılmaktadır. Özel kuruluşların yardım yapabilmeleri için kamu kurumlarından muhtaç olduklarını gösteren bazı belgeler talep edilebilmektedir. 

  Erzak Başvurusu

  Erzak Başvurusu

  Vakıflar Genel Müdürlüğü Erzak Yardımı

  Vakıflar Genel Müdürlüğü erzak yardımı konusunda çalışmaları bulunan kurumlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. İnternet sitesi, bireysel başvuru ve posta yoluyla başvuru kabul eden kurumun kuru gıda yardımından yararlanabilmek için bazı şartların sağlanıyor olması gerekir. Bu şartlara bakacak olursak:

  • Aynı evde yaşayan aile bireylerinin sosyal güvencesinin bulunmaması gerekir.
  • Sosyal güvencesi olan aile bireylerinin toplam gelirlerinin net asgari ücretin altında olması gerekir. 
  • 65 yaş üzeri muhtaç, güçsüz ve kimsesiz olan Türk vatandaşları için aylık bağlanmamış olması gerekir. 
  • Kurum tarafından hazırlanmış olan Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formunun doldurularak ilgili kurum temsilciliğine teslim edilmesi gerekir. 
  • 18 ile 65 yaşları arasında ve çalışacak durumda olan başvuruculardan kurum tarafından Türkiye İş Kurumu iş başvurusu kaydı talep edilmektedir.

  Bu şartları sağlayan kişiler Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapabilir ve yapılacak araştırmanın ardından uygun görülmesi durumunda yardım yapılabilir. Hazırlanan kuru gıda yardım kolisi içerisinde 15 kalem ürün olup aile kişi sayısına göre ürünler arttırılmakta ya da azaltılmaktadır. Başvuru için kullanılan form içerisinde başvurucunun kişisel bilgileri ile bazı bilgilendirme metinleri yer almaktadır. Aynı zamanda Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında istenilen bilgiler ve onaylar da yer almaktadır.  

  İlginizi Çekebilir:  Engelli Kimlik Kartı Sorgulaması ve Başvurusu Şartları

  Erzak-Yardimi

  Belediye Erzak Yardımı

  Belediye erzak yardımı için bütün büyükşehir ve şehir belediyeleri süreçleri ayrı yürütmektedir. Her belediyenin yapılacak yardımlarla ilgili olarak ayrı bütçeleri ve uygulama şartları bulunmakla birlikte genel olarak yardıma ihtiyaç duyulması şartı aranmaktadır. Genel olarak büyükşehir belediyeleri başvuruları internet üzerinden almakta olup bazı belediyeler bu konuda şahsi başvuru kabul etmektedir. Genel olarak başvuru şartlarına bakacak olursak:

  • Muhtarlıklar tarafından verilen fakirlik belgesinin ve aile bireylerinin muhtaçlıklarının belirtildiği belgenin alınması.
  • İlgili kamu kurumları tarafından verilen gelir testi sonuçları.
  • Başvuru sahibinin sigorta güvencesinin olmaması gerekir. Sigorta güvencesi olması durumunda ile bireyleri ile birlikte toplam gelirin asgari ücretin altında olması gerekir. 
  • Başvuru sahibinin yaşadığı ev dışında herhangi bir taşınmazının olmaması gerekir. 
  • Diğer bazı yardım kampanyalar hariç olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • Başvuru sahibinin ve bazı durumlarda aynı hanede yaşayan aile bireylerinin kimliklerinin aslı ve fotokopisi.
  • Yardım için doldurulmuş olan dilekçe.

  Bu bilgiler ışığında belediyelere başvuru yapılarak hazırlanmış olan erzak yardımlarından yararlanılabilir. Erzak kolilerinin yanı sıra bazı belediyeler tarafından yardım kartı teslim edilmektedir. Bu kartlar içerisinde bulunan bakiyeler anlaşmalı olan perakende ve toptan satış mağazalarında kullanılabilmektedir. Bu şekilde erzak kolisi içerisinde yer alan ürünlerden ziyade ihtiyacınız olan ürünleri satın alabilirsiniz. Sosyal yardım başvurusu sorgulamak için tıklayınız.

  Erzak yardımı yapan kurum ve kuruluşlar konusuna genel olarak bakacak olursak, bu kurumlar:

  • Muhtarlıklar,
  • Kaymakamlıklar,
  • Yardıma başvuranın şehit ya da gazi yakını olması durumunda askeri kuruluşlar,
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri,
  • Yardım konusunda çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları.

  Erzak yardımı, nakdi yardım, kira yardımı, doğalgaz yardımı, yardım kartı ve birçok farklı şekilde ihtiyaç sahiplerine hem kamu kurum ve kuruluşlar hem de özel kuruluşlar tarafından yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımların nasıl yapılacağı, şartlarının ne olduğu ve kimlere yapılacakları konusunda hangi kurum tarafından yardım yapılıyor olursa olsun belirli kurallar çerçevesinde işlem yapılmaktadır. Ülkemizde genel olarak muhtarlıklar tarafından verilen fakirlik belgesi ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından verilen gelir testi yardımın yapılması konusunda belirleyici unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bilgiler ışığında siz de “Erzak yardımı nasıl yapılır?” sorusunun cevabı olan işlemleri kolaylıkla yapabilir ve belirlenen şartları sağlamanız durumunda yardım alabilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir