İçeriğe geç

Bayram Harçlığı Başvurusu Nasıl Yapılır? Açık Kapı Nedir? Açık Kapı Başvuru Takibi

  bayram-harcligi-basvurusu

  Bayram harçlığı başvurusu yaparak 500 TL sahibi olma şansı herkes için çok sık konuşulan bir konu haline geldi. Detayları merak edilen bu durumun Açık Kapı aracılığıyla verilecek olan 500 TL olduğu düşünülüyordu. Fakat bu haberin doğru olmadığı İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı. Bunun yerine vatandaşların direkt olarak valiliklerle irtibata geçebilmesini sağlayan açık kapı projesi ile isteklerin ve taleplerin direkt olarak dile getirilmesi sağlanmaktadır. Bu sebepten ötürü, oldukça kısa sürede çözüm sağlamak noktasında önemli bir projedir. Açık kapı projesiyle bayram harçlığı olarak nitelendirebileceğiniz maddi destek elde etme imkânınız vardır. Peki, açık kapı nedir? Açık kapı başvuruları nasıl yapılır? Bayram harçlığı başvurusu takibi nasıl sağlanır? Bu ve bunun gibi tüm merak ettiğiniz soruların cevabı için yazımızın devamını okumanız faydalı olacaktır.

  Açık Kapı Nedir?

  Açık kapı projesi vatandaşlarla yetkili kişiler arasındaki iletişimi doğrudan sağlamak adına oluşturulmuş bir projedir. Bu proje kapsamında, talepte bulunan her vatandaşla direkt olarak irtibata geçiliyor ve sorunlara direkt olarak çözüm sağlanmış oluyor. Bu proje sayesinde vatandaşların talepleri elektronik ortam üzerinden kayıt, takip ve sonuçlandırma işlemleriyle devam ediyor. Onlar için hazırlanmış 17 başlık ve 322 konu arasından seçilen talepler direkt Valilik tarafından oluşturulmuş olan açık kapı masalarına iletilir. Seçenekler arasında bayram harçlığı başvurusu olmasa da nakit olarak desteğe ihtiyacınız varsa buna yönelik bir talep oluşturabilirsiniz. Özenli ve düzenli bir şekilde oluşturulan Açık Kapı sistemi şu şekildedir:

  • 81 il valiliğinde ve üç büyük şehirlerden olarak Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde toplamda 48 merkez ilçe kaymakamlığında Açık Kapı Birimleri oluşturulmuştur. Bu birimler bahsedildiği gibi doğrudan çözüm bulmaya yönelik tutumlar sergilerler.
  • Bu proje için valiliklerde 5, kaymakamlıklarda ise 3 kişi görevlendirilmiştir.
  • Açık kapı birimleri için farklı başvuru yöntemleri mevcuttur. Bu birimlere; yüz yüze, internet sitesi ile ya da mobil uygulama aracılığıyla başvuru yapılabilir.
  • Başvurularınız otomatik olarak elektronik sisteme kaydedilir. Bu adımdan sonra ilgili kişi ve yerlere yönlendirilmesi sağlanır.
  • 7 iş günü içinde talebiniz sonuçlandırılmaktadır.
  • İşleminiz için bir başvuru numarası vardır. Bu başvuru numarasını kullanarak kolayca takibini yapabilir ve değerlendirme süreci sona erdiğinde öğrenmiş oluyorsunuz.
  İlginizi Çekebilir:  2022 Dul, Yetim ve Ölüm Maaşı Ne Kadar, Başvuru Şartları

  Bayram harçlığı başvurusu yapmadan farklı alanlara taleplerinizi ileterek kısa sürede sizi çözümü kolaylaştıran bu proje sayesinde artık problemleriniz için doğrudan çözümler bulmanız çok daha kolay bir hale geldi.

  Açık Kapı Başvuruları Nasıl Yapılır?

  Açık kapı başvuruları farklı kanallar aracılığıyla yapılabilmektedir. Sizler için farklı seçenekleri bir arada bulunduran başvuru sistemi sayesinde en kolay yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu alanda karşınıza çıkacak olan üç seçenek şu şekildedir:

  • Mobil uygulama
  • Şahsen müracaat
  • İnternet sitesi

  İnternet sitesi üzerinden başvuru yapmak isterseniz https://www.acikkapi.gov.tr/ adresi üzerinden talebinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu link üzerinden ulaşım sağladığınız alanda gerekli yerlere bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde girmeniz önemlidir. E-devlet bilgilerinizle giriş yapacağınız bu sitede işlemlerinizi hızlı ve basit bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bayram harçlığı başvurusu yapma şansınız olmasa da ihtiyacınız olan farklı yardım ve desteklerden faydalanabilirsiniz. Birçok konuda birçok farklı başlık adı altında hemen hemen her sorununuz için çözüm oluşturabilecek seçenekler vardır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Başvuru esnasında işlemlerinizi tamamlayıp onayladıktan sonra işlem sonu olarak başvuru numarası ekrana gelecektir. Bu başvuru numarasını not etmenizde fayda vardır. İşlem sürecini takip ederken başvurunu numarasına ihtiyaç duyacaksınız.

  Açık Kapı Başvuru Takibi

  Sizler de farklı ihtiyaçlar duyuyor ve bu ihtiyaçların kısa sürede çözüme ulaşmasını istiyorsanız Açık Kapı projesinden yardım alabilirsiniz. Uzun zamandır bayram harçlığı başvurusu diye insanlar tarafından ortaya atılan durumdan da aslında Açık Kapı projesiyle yararlanabilirsiniz. Açık kapı sizin için maddi destekte de bulunabilmektedir. İhtiyacınız doğrultusunda birçok seçenek arasından kendi probleminize hitap edeni seçebilirsiniz. Başvuru işlemlerinden sonra en geç 7 iş günü içinde tarafınıza dönüş yapılacaktır. Yine de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

  İlginizi Çekebilir:  İHH Gönüllü Başvurusu Nasıl Yapılır?

  E-devlet hakkında Bayram Harçlığı Başvurusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Ayrıca daha fazla yardım başvurusu hakkında haberlere göz atmak için https://resmibasvuru.com/yardim-basvurusu/ sayfamızı takip edebilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir