İçeriğe geç

Engelli Kimlik Kartı Sorgulaması ve Başvurusu Şartları

  5904d07c1400001f00a9c975

  Engelli kimlik kartı sorgulaması %40 ve üzeri oranda engelli olan kişilere verilen kartlar için yapılmaktadır. Devlet tarafından verilmektedir. Bu karta sahip olan engelli kişiler devletin engelli kişiler için sağladığı imkanlardan ücretsiz olarak faydalanmaktadır. Ülkemizde çok sayıda engelli kişi bulunmaktadır.

  Engel oranı %40 ve daha fazla olan kişilerin devletin verdiği yardımlardan faydalanması için kimlik kartı oluşturulmaktadır. Engelli kimlik kartları birçok yerde geçerli olan kartlardır. Engel durumu ne olursa olsun doğuştan ya da sonradan oluşan engellilik durumuna bağlı olarak verilmektedir. Başvuru için belirli kurallar bulunmaktadır. Bedensel, zihinsel ve duyusal olarak tanımlanan engel durumlarında da kimlik kartı verilmektedir.

  Engelli Kimlik Kartı Başvuru Şartları ve Aşamaları

  Engelli kimlik kartı başvurusu için kişide belirli bir oranda engel durumunun olması gerekmektedir. Sosyal yetenekler konusunda, bedensel aktiviteleri yapmada ve zihinsel konularda engeli olan kişilere engelli kimlik kartı verilmektedir. Verilen kart ülke sınırları içinde geçerli olmaktadır. Toplu taşımalarda ya da halkın yoğun olarak kullanımını yaptığı yerlerde engelli adaylara özel yerler ücretsiz olarak bulunmaktadır. Ekonomik anlamda da engelli kişilere ayrıcalık tanıması bakımından önemli bir kart olmaktadır. Devlet yardımı ve sosyal haklarından hiçbir ödeme almadan yararlanmak ve engelli kişilerin yaşamını kolaylaştırmak için kimlik kartı verilmektedir.

  Engelli kimlik kartı başvuru yapmak ve sonuçların takibi online ortamlarda kimlik kartı başvuru sonuçları sorgulanmaktadır. Başvurular kişinin bulunduğu ilde bağlı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Kişiden engelli kimlik kartı alınması aşamasında istenilen birkaç belge bulunmaktadır. Bu belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması ve işlemlerin onaylanması sonrasında engelli kimlik kartı ücretsiz olarak verilmektedir.

  4660aff766be1ab2e8d2ea6fa44c98dd.jpeg

  Ön başvuru internet üzerinden E-Devlet uygulaması indirilerek ya da sisteme giriş yapılarak tamamlanabilir. Başvuru şartları arasında kişinin engelli olduğuna dair tam donanımlı bir hastaneye giderek kendisi için %40 ve daha üzeri olarak belirtilen engelli raporunu alması gerekmektedir. Alınan rapor işe birlikte kişi bulunduğu ilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapmalıdır. Engelli raporu %40 altı olan kişilere kimlik kartı verilmemektedir.

  İlginizi Çekebilir:  Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Ödemeleri

  Engelli Kimlik Kartı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Engelli kimlik kartı sorgulaması internet üzerinde kullanılan E-Devlet ve diğer uygulamalardan öğrenilmektedir. E-devlet şifresi olmayan kişilerin PTT’ye giderek şifrelerini almaları gerekmektedir. Daha hızlı sonuç öğrenmek adına online ortamlarda sistemler kullanılarak kişilerin açıklanacak olan sonuçları takibi sağlanmaktadır. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra sağ üst kısımda yer alan Engelli kimlik kartı sorgulama yazılması gerekmektedir. Arama alanına yazılan kimlik kartı sorgulama yazısı sonrasında karşımıza başvurunuzun olumlu veya olumsuz olduğuna dair bir yazı çıkması gerekir.

  Engelli kimlik kartı başvuru şartları kişinin engelli durumunun belirtilmesi aşamasında verilecek olan kimlik kartlarına uygunluk açısından birtakım kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara tüm vatandaşların uygun olarak davranması ve yerine getirmesi gerekir. Şartları taşımayan engelli kişilere kimlik kartı verilmemektedir. Hastaneden alınacak rapor, kimlik fotokopisi ve vesikalık fotoğraf ile ilgili kurumlara gidilerek başvuru yapılması gerekmektedir. Engelli sağlık kurulu raporu da verilecek olan belgeler arasında bulunmaktadır.

  Devletin belirlediği alanlarda, ekonomik ve sosyal anlamda birçok hak ve olanaktan yararlanma konusunda engelli kimlik kartları yardımcı olmaktadır. Ulaşım konusunda da verilen kartlara sahip kişiler ücretsiz olarak toplu taşıma araçlarını kullanmaktadır. Engelli kimlik kartı alma işlemleri 3 adımda gerçekleşmektedir. Türkiye Cumhuriyeti olan her vatandaş özel engelli kartlarından yararlanmaktadır. Başvuru süreci sonunda olumlu sonuçlanan başvurularda engelli kimlik kartı almaya hak kazananlara verilmektedir. Başvuru için e-devlet sistemi geçerli olmaktadır.

   

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir