İçeriğe geç

Engelli Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  572a4fa8130000290038089b

  Engelli bakım parası başvurusu için kişi bulunduğu şehirde ve ilçede bulunan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile İl Müdürlükleri’ne başvuru yaparak aylık belirli tutarlarda engelli bakım parası alabilir. Başvuru için başvuru dilekçesi, engelli kişinin engelli olduğuna dair rapor, engelli kişinin kimlik fotokopisi, engelli kişiye bakacak olan kişinin adres ve kimlik bilgileri gibi belgeler gerekli olmaktadır. Engelli bakım paraları her ay düzenli olarak yatırılır. Engelli olan kişilerin bakım parası alması için ağır engelli olarak geçmesi gerekmektedir.

  Aylık olarak ödenen ücretler devlet tarafından ihtiyacı olan engelli kişilere bakım amacıyla verilmektedir. Ülkemizde engelli olan kişi sayısı oranı fazladır. Engelli olan kişilere bakım parası bağlamak için ilgili kurumlara gidilerek başvuru yapılması gerekmektedir. Eve giren maaşın ya da ücrete bakılarak da oranın altında kalması durumunda bakım parası verilmektedir. Eve kaç kişinin maaş getirdiğine ve maaş toplamları hesaplanarak orana bölünerek asgari ücretin üçte ikisi tutarında bir ücretin olması gerekmektedir.

  Engelli Bakım Parası Devlet Desteğinin Önemi

  Engelli bakım parası devlet desteği evde bakım parası adı altında da geçmektedir. Bakıma muhtaç olan engelli kişilerin bakımlarının yapılması ve ihtiyaçlarının karşılanması adına devlet tarafından verilmektedir. Ağır engelli olarak geçen kişilere hemen bakım parası verilmektedir. Bakım paraları her ayın 15 ile 31’i arasında düzenli olarak yatırılmaktadır. 15 günlük periyotlar halinde yaptırılan paralardır. Bakım paraları her yıl başında yeniden belirlenmektedir. 2022 yılı bakım parası Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler tarafından belirlenerek verilmeye başlanmıştır.

  1200x0

  Evde bakım başvuru şartları 3 grupta toplanmaktadır. İlk olarak kişi evde engelli olan kişinin bakımını üstlendiğini kanıtlaması ve ağır engelli raporunu alması gerekmektedir. Kimlik fotokopileri ve adres bilgileri gibi tüm gerekli evraklar özellikle müracaat etme anında verilmesi gerekmektedir. Olumlu olarak sonuçlanan başvuru öncesinde kişiler bildirdikleri adreslerde ziyaret edilerek hastanın durumuna bakılmaktadır. Heyet tarafından verilen rapor sonrasında bakım parası almaya uygun görülen kişilere bildirim yapılmaktadır. Olumsuz olan başvurular için kişiler yetkililer tarafından 1 ay içinde bilgilendirilmektedir. Bakım parası almak isteyen kişiler aynı zamanda hastaneye giderek bakıma muhtaç engelli kişinin olduğuna ve bakımını yaptığına dair bir rapor alması gerekmektedir. Raporun sağlanması durumunda başvurusu sırasında da teslim edilerek bakım parası alınmaya başlanacaktır. Hane içi gelir hesaplaması da yapılarak gelirin belirlenen orandan daha az olması şartını taşıyan kişilere engelli bakım parası verilmektedir.

  İlginizi Çekebilir:  Engelli Öğrencilerin Ücretsiz Taşınması Başvurusu

  Engelli Bakım Parası Başvurusu Sonuçları

  Engelli bakım başvuru yapmak için belirtilen kurumlara şahsen başvuru yapılması gerekmektedir. Sonuçların takibini sanal ortamlardan da takip edebilirsiniz. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler resmi sayfasından da sonuçların açıklandığına dair duyurular yapılmaktadır. Engelli bakım paraları aile ve engelli kişilerin ihtiyaç duydukları paralardır. Devlet tarafından yapılan araştırma, başvuru incelemesi sonrasında onay verilen ve başvurusu kabul edilen kişilere aylık maaş şeklinde bakım parası verilmektedir. Her yıl farklı ücretler de verilen bakım paraları engelli kişilerin ağır engelli durumuna bakılarak ve hastaneden alınan rapora göre verilmektedir.

  Hane içi gelirin yüksek olması ve engelli olan kişinin ağır engelli raporunun bulunmaması gibi durumlar da kişilerin bakım parası almasını etkilemektedir. Özellikle kişi engellilik durumu ve hane içi gelir konusunda devlet araştırma, inceleme ve değerlendirme yaparak olumsuz olması durumunda kişiler kısa sürede aranarak bilgilendirilir. Günümüzde bakım parası alan kişi sayısı artmaya devam etmektedir. Çalışamayan, engelli olan ve engellilik düzeyi fazla olan kişiler için ilaç, gıda ve benzeri ihtiyaçlarını ve bakım ücretlerini karşılamak adına devlet tarafından bakım paraları verilmektedir. Yaş fark etmeden engelli olan kişilere ve raporuna bakılarak alınan karara bağlı olarak verilmeye devam ediliyor.

   

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir