İçeriğe geç

Engelli Vergi İndirimi Başvuru Nasıl Yapılır?

  engelli-vergi-indirimi-basvuru

  Engelli vergi indirimi başvuru ile sizler de bu fırsattan yararlanabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilmiş olan bu sistem sayesinde kişiler artık çok daha kolay ve pratik bir şekilde vergi indirimlerini elektronik ortamdan kontrol edebiliyor. İlk başta pilot olarak uygulanan bu sistem yakın zaman içinde tüm ülkeye yayılma fikri ile güçlendirildi. Engelli Vergi İndirimi Sistemi (EVİS) kişiler için hız ve kolaylık sağlamış olacak. Peki, engelli vergi indirimi nedir? Engelli vergi indirimi başvurusu nasıl yapılır? Başvuru için hangi belgeler gereklidir? Tüm bunları yazının devamından ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Engelli vergi indirimi başvuru işleminden sonra başvurularınızı internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

  Engelli Vergi İndirimi Nedir?

  Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar vesilesiyle vatandaşlar artık verdiye dair tüm işlemlerini oldukça kolay ve pratik bir şekilde halledebilecek. Bu doğrultuda, engelli kişiler artık vergi indirimi konusundaki işlemlerini elektronik ortamda tamamlayabilecek. Bunun için özel olarak geliştiren sistem olan EVİS sayesinde diledikleri gibi takip yapabilecekler. Bu sistem sayesinde çalışma gücünde %40 ve üzerinde kayıp verenlerin ücretlerine ya da kazançlarına göre belli miktarlarda vergi uygulanır. Bu noktada bilmeniz gereken önemli detaylar vardır. Detayları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Uygulanacak olan bu indirimden yararlanmak için ilk olarak Merkez Sağlık Kurulu tarafından verilmiş rapor aracılığıyla engellilik durumunun karara bağlanmış olması gerekiyor.

  • Bu indirimden engelli ücretli, bakmakla yükümlü olduğu engelli ücretli, engelli serbest meslek erbabı, bakmakla yükümlü olduğu engelli serbest meslek erbabı ve basit usülden vergi uygulanan engelliler yararlanabiliyor.

  Engelli Vergi İndirimi Başvuru Nasıl Yapılır?

  Engelli vergi indirimleri için işlemleriniz artık çok daha kolay bir hale geldi. Bu tür bir destek sayesinde sizler de kolay ve pratik bir şekilde internet üzerinden bu konuya dair kontroller yapabilirsiniz. Öncelikle bunun için https://www.turkiye.gov.tr/gib-engellilik-vergi-indirimi-basvuru-islemleri-4189 web sitesi üzerinden bilgilerinizle giriş yaparak devam etmelisiniz. Adımları tamamlayarak başarılı ve kolay bir şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan 31. Madde kapsamında çalışma gücünün en az %80’ini kaybetmiş bulunan 1. Derece engelli vatandaşlar, en az %60’ını kaybetmiş 2. Derece engelli vatandaşlar, %40’ını kaybetmiş 3. Derece engelli vatandaşlar olarak görülür. Geçtiğimiz son yıl için belirlenen tutarlar şu şekildedir:

  • 1. Derece engelli vatandaşlar için 1500 TL
  • 2. Derece engelli vatandaşlar için 860 TL
  • 3. Derece engelli vatandaşlar için 380 TL
  İlginizi Çekebilir:  iDATA Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Kanun’da yer verilen bu engelli indirimi doğrultusunda;

  • Engelli ücretli
  • Bakmakla yükümlü engelli bulunan ücretli
  • Engelli serbest meslek erbabı
  • Bakmakla yükümlü engelli bulunan serbest meslek erbabı
  • Basit usül vergilerin uygulandığı engelliler

  Yararlanabilecektir.

  Emekli Vergi İndirimi İçin Gerekli Belgeler

  Online olarak işlemin e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmesinin yanı sıra belgeler doğrultusunda Vergi Daire’sine giderek gerçekleştirilebilmesi de mümkündür. Gerekli olan birtakım belgeler tamamlandıktan sonra Vergi Dairesi Başkanlığı olan şehirlerde Grup Müdürlüğüne, Vergi Dairesi Başkanlığı olmayan illerde ise Defterdarlığa teslim edilir. Bunun yanı sıra, Bağımsız Vergi Dairesi’nin bulunduğu ilçelerde ise Vergi Dairesi Müdürlüğüne teslim edilir. Eğer yaşanılan ilçede Vergi dairesi Müdürlüğü bulunmuyorsa, buradaki kişiler Mal Müdürlüklerine bir dilekçe aracılığıyla başvurabilir. Bu durumlarda teslim edilmesi gereken evraklar şunlardır:

  • Kişinin çalıştığı yerden alacağı, işveren tarafından imzalanıp kaşe ile onaylanmış çalıştığını gösteren belge
  • İşe yeni başlayanlar için Sigorta Giriş Bildirgesi
  • Eski çalışanlar için ise son aya ait olan Sigorta Bildirgesi
  • Kişi bakmakla yükümlü olduğu bireyler adına başvuru yapacaksa; bakmakla yükümlü olduğuna dair bir yazı

  Engellilik İndiriminden Hangi Tarihlerden İtibaren Yararlanılır?

  Vergi Dairesi başkanlıkları ya da defterdarlıkları tarafından kişiler yetkili hastanelere sevk edilebilir ve bunun sonucunda alınmış olan raporlar Merkez Sağlık Kurulu tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucuna bağlı olarak kişiler için engellik indiriminden yararlanabilmesi gerektiği kararlaştırılabilir. Bu kişiler rapor tarihinden itibaren engellilik indiriminden yararlanabilir. Daha önce alınmış bir rapor ile başvuran kişiler ise yine aynı şekilde raporların Merkez Sağlık Kurulu tarafından değerlendirilmesinden sonra uygun görülürse indirimden yararlanabilir ve bunun için başvuru tarihi temel alınır. Sizler de bu gibi durumlarda engelli vergi indirimi başvuru işlemi aracılığıyla uygun görülen vergi indiriminden yararlanabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir:  İskan Kanunu Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Engelli Vergi İndirimi Başvuru makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan birşey olursa yorumlar kısmında düşüncelerinizi özgürce kendinizi ifade edebilirsiniz. Daha fazlası için https://resmibasvuru.com/yardim-basvurusu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir