İçeriğe geç

Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

  Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama 2021

  Sosyal yardım başvurusu ile ihtiyacı olan kişilerin tespiti ve yardımların yapılabilmesi için kullanılan bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle pandemi döneminde çalışamayan firmaların işçileri çok büyük maddi zorluklar yaşadı. Bu firmaların çalışanları da aynı şekilde maaş alamadıkları için devlet tarafından yapılacak olan yardıma ihtiyaçları oldu. Devlet de bu durumun desteklenebilmesi için E-Devlet üzerinden yapılan başvurular neticesinde ihtiyaç sahiplerine 1100 TL yardım vermektedir.

  Pandemi bütün diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de ekonomik sorunların çözülebilmesi için birçok farklı yardım kampanyaları başlattı. Ülkemizde de bu şekilde yapılan yardımlardan en önemlisi sosyal yardım olarak karşımıza çıkmaktadır. Başvuru şartlarını taşıyan kişilerin E-Devlet üzerinden yapılan başvuruları değerlendirilerek belirlenen kriterleri taşıyor olmaları kontrol edildikten sonra ödeme yapılır. Yapılan ödeme tutarı ve kimlere ödeme yapılacağı yapılan değerlendirmelerin ardından belirlenmektedir.

  Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

  E-Devlet sosyal yardım sorgulama için diğer bütün aşamalarda olduğu gibi E-Devlet üzerinden işlem yapılmaktadır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmeye başlanan bu yardım sayesinde ihtiyaçların bir nebze olsun karşılanması hedeflenmektedir. Yapılan çalışmalar neticesinde yardıma başvuru yapabilmek için Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri T.C.Kimlik numaranızın son hanesine göre başvuru yapabilirsiniz. Yurtdışı sosyal yardım başvurularına nasıl başvurulur?

  Yapılacak başvuruda olumlu değerlendirilebilmek için aşağıdaki şartların taşınmıyor olması gerekiyor:

  • Başvurular kişi üzerinden değil hane üzerinden değerlendiriliyor. Yani aynı hanede yaşayan kaç kişi başvurursa başvursun tek başvuru olarak değerlendiriliyor.
  • Geçmiş dönemlerde başvuru yapmış ve Pandemi Sosyal Destek almış olanlar yeniden değerlendirmeye alınmıyor.
  • 5510 sayılı kanunun 4/a maddesi kapsamında çalışan kamu işçileri,
  • 5510 sayılı kanunun 4/c maddesi kapsamında çalışan memurlar,
  • Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir elde edenler ya da aylık alanlar,
  • İŞKUR üzerinden verilen işsizlik ödeneğinden yararlananlar,
  • Yine İŞKUR üzerinden verilen Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlananlar Pandemi Sosyal Destek yardımı almak için başvuru yapmış olsalar dahi olumsuz olarak değerlendiriliyor.
  Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama 2021

  Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

  Özellikle 2020 yılı değerlendirildiğinde aşılama çalışmalarının büyük ölçüde ilerlemiş olması nedeniyle geçmiş yıllarda ve 2022 yılı ilk aylarında uygulanan yasaklar artık uygulanmıyor. Bu nedenle uzun bir dönem iş yerlerini açamayan birçok esnaf ve çalışamadıkları için maaş alamayan birçok işçi eski düzenlerine dönmüş durumdalar. Bu nedenle geçmişe nazaran bugün yardım ihtiyacı daha azalmış olsa da pandemi döneminde yapılan harcamalardan gelen borçların kapatılabilmesi için yardım ihtiyacı olabiliyor. Devlet özellikle İŞKUR eliyle bu yardımların Kısa Çalışma Ödeneği gibi Ücretsiz İzne çıkartılan işçilerin ödemelerini yapabildi. Ancak bütün ihtiyaç sahiplerine yardım veremedi.

  İlginizi Çekebilir:  Öksüz ve Yetim Yardımı Başvurusu

  Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır?” sorusunun cevabı, E-Devlet’tir. Devlet tarafından yapılan yardımların neredeyse tamamı E-Devlet üzerinden bireysel başvuru neticesinde verilmektedir. Bu nedenle Pandemi Sosyal Destek yardımı için de E-Devlet üzerinden şifreniz ile birlikte giriş yaparak başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. E-Devlet ekranına girdikten sonra arama bölümüne Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu yazarak ilgili ekrana kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sizden istenilen başvuru şartlarına göre kısa süre içerisinde başvurunuzu tamamlayarak değerlendirme süresinin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz.

  Yapılan başvuruların sonucunu öğrenmek için de yine aynı şekilde E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Kısaca bu yardımı alabilmeniz için aslında diğer bütün yardımlarda olduğu gibi yardıma muhtaçlık durumu aranmaktadır. Hane içerisinde yaşayan bütün kişilerin gelirleri bir haneye giriyor gibi göründüğü için sizinle birlikte aile bireylerinizin de gelirlerinin düşük olması gerekiyor. Bu şekilde gelir seviyesi eğer belirlenen tutarların altındaysa siz de yapılan değerlendirme sonucunda E-Devlet Sosyal Yardım alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

  Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama 2021

  Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama 2022

  E-devlet Sosyal Yardım Ne Kadar?

  Yapılacak yardım tutarı 1100 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın alınabilmesi için başvuru süreleri içerisinde ve sizden istenilen kriterleri karşılamanız durumunda başvuru yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey E-Devlet üzerinden istenilen adımları izlemek.

  Yazımızda mümkün olduğunca paylaşmış olduğumuz detaylar size yol gösterici olacaktır. Bu yardımla birlikte Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kaymakamlıklar, Valilikler, İç İşleri Bakanlığı, Belediyeler, Parti Merkezleri, ve Kızılay gibi kurumlar tarafından yıl içerisinde birçok kez yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar nakit olarak yapılabildiği gibi erzak yardımı olarak da yapılmaktadır. Sürekli olarak internet üzerinden e devlet sosyal yardım açık kapı  gibi farklı birçok yeri takip edebilir, yapılan açıklama ve duyurulardan hangi kriterlerin sağlanması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Hayalimde ki değişim programına başvurarak sizde maddi imkanınız olmadan fiziksel güzelliğinizi ön plana çıkartabilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir