İçeriğe geç

İşkur İş İlanları – İşkur Kayıt

  İşkur İş İlanları - İşkur Kayıt

  İŞKUR iş ilanları iş arayanların uğrak noktası olarak karşımıza çıkıyor. Peki İŞKUR iş başvurusu nasıl yapılır?

  Eğer iş arıyorsanız ve İŞKUR üzerinden iş başvurusu yapmak istiyorsanız bunun 2 yolu var. Bunlardan ilki özellikle günümüzde olmazsa olmazlardan internet üzerinden başvuru yapmak, diğer bir yol ise bağlı bulunduğunuz İŞKUR’a giderek İş ve Meslek Danışmanı aracılığı ile iş başvurusu yapmak.

  Mesleğinize, istediğiniz işe, yeteneklerinize ve buna göre işçi arayan özel sektör ya da kamu sektöründe hizmet veren firmalarda iş ihtiyacınızı karşılayabilmeniz mümkün. Ancak özellikle İŞKUR üzerinden iş başvurusu yapan iş arayanların sayısı fazla olmasından dolayı sizi diğer adaylardan öne çıkaracak özelliklerinizin olması gerekiyor.

  İşkur İş İlanları?

  Bütün detaylara geçmeden önce “İŞKUR nedir?” sorusunu cevaplamamız gerekiyor. İŞKUR, devlet tarafından iş arayan işçi ile işçi arayan işverenin; bununla birlikte kamu sektöründeki çalışan ihtiyacının karşılanması için oluşturulmuş olan bir organizasyondur. Büyük şehirlerin neredeyse bütün ilçelerinde, küçük şehirlerde ise birkaç şubesi olan bu organizasyon içerisinde iş arayan işçilerin istedikleri işleri bulabilmeleri için birçok çalışan bulunmaktadır.

  Öncelikle duruma iki taraflı olarak bakılması gerekir. 1. taraf işçi arayan işverenler, 2. taraf ise iş arayan işçiler. Biz bu yazımızda daha çok iş arayan işçiler üzerinden konuyu ele alacağız. İş arıyor ve elinizde bir mesleğiniz varsa iş bulmanız biraz daha kolay olacaktır. Bütün diğer başvuru mekanizmalarında olduğu gibi tecrübe iyi bir iş bulmanızda size çok fazla yardımcı olacaktır.

  İşkur İş İlanları - İşkur Kayıt

  İşkur İş İlanları – İşkur Kayıt

  İŞKUR İş İlanları

  İŞKUR iş ilanları işverenlerin başvuruları üzerine ya da direkt olarak işverenler tarafından İŞKUR E-Şube aracılığı ile oluşturulmaktadır. Aranılan işçinin özellikleri, işin niteliği ve yapılması gereken görevlerin yazılı olduğu metinlerle İŞKUR sistemine iş ilanı kaydı yapılarak iş arayanların başvuru yapmaları sağlanmaktadır. İşverenlerin tercihlerine göre oluşturulan iş ilanı içerisinde iletişim bilgilerine yer verilebildiği gibi sadece sistem üzerinden başvuru yapılması da sağlanmaktadır.

  İlginizi Çekebilir:  Dışişleri Bakanlığı Sözleşmeli Destek Personeli Başvurusu

  Verilen bu ilanlara internet üzerinden başvuru yapabilmeniz için İŞKUR E-Şubeye kayıt olmanız gerekir. Aynı şekilde bireysel başvuru yapılabilmesi için de kayıt olması aranan kriterler arasında yer alıyor. Eğer kaydınız yoksa internet aracılığı ile birkaç dakika içerisinde kayıt olabilirsiniz.

  İşkur e şube kayıt için yapılacak işlemlere bakacak olursak:

  • İŞKUR internet sitesine giriş yapılır.
  • Sitenin sağ üst kısmında yer alan “İnternet Şubesi” butonuna tıklanır.
  • Gelen ekranda sol tarafta yer alan “İş Arayan” altındaki “Üye Ol” butonuna tıklanır.
  • Daha sonra gelen ekrandaki bilgilendirmeyi onaylayarak sizden istenilen bilgileri doldurarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

  Yaptığınız üyelik işleminin ardından profilinizi eksiksiz olarak doldurmanız gerekiyor. İletişim bilgileri, daha önce çalışılan yerlerin eksiksiz olarak doldurulması sizi bir adım öne çıkaracak detaylar arasında. Kaydınızın tamamlanması ile birlikte açık olan iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz.

  İşkur iş başvurusu

  işkur iş ilanı ve başvurusu

  İŞKUR Açık İş İlanları

  İŞKUR açık iş ilanları başvuru yapabilmeniz ve sonrasında yeni bir iş bulmanız için site içerisinde sizlere sunulmaktadır. İş ilanlarının açık olması henüz işverenler tarafından istenilen niteliklerde işçi bulunamadığı anlamına gelmektedir. İnternet sitesi üzerinden açık iş ilanlarını bulunduğunuz il, ilçe ve hatta istediğiniz mesleğe göre filtreleyerek istediğiniz ilana başvuru yapabilirsiniz.

  İŞKUR tarafından finanse edilen farklı iş projeleri, kamu sektörü için yapılacak alımlar ya da sizin internet üzerinden başvuru yapamamanız durumlarında kuruma bireysel başvuru yapma imkanınız da bulunmaktadır. Bunun için bağlı bulunduğunuz İş Kurumuna giderek öncelikle yine sizin bağlı bulunduğunuz İş ve Meslek Danışmanının yanına gitmelisiniz. İŞKUR alımları için bazı durumlarda bireysel başvuru da kabul edileceğinden meslek danışmanınızın sizi yönlendirmesi bu noktada oldukça önemli olacaktır. Aynı internet şubesinde olduğu gibi danışmanınız size hangi il, ilçe ve mesleklerde iş aradığınızı soracak ve buna göre açık olan iş ilanlarından hangilerine başvurmak istediğinizi belirtmek isteyecektir. Siz de kendi değerlendirmelerinize göre uygun olan iş ilanlarına bireysel olarak gidip başvurabileceksiniz. İşkur iş verenlerinden birisi olan A101 işkur başvurusu için göz atabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir:  Bolu Gökçesu Belediyesi Memur Başvurusu

  İşkur Kayıt

  İŞKUR üzerinden yapılacak iş başvurularında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, neredeyse her meslek danışmanının aynı zamanda bir işverenin işlemlerini yapmak üzere atanmış olmasıdır. Kendi danışmanlığını yaptığı işverenlerin aradıkları işçilerde sizleri yönlendirerek daha kısa sürede iş bulmanıza yardımcı olabileceklerdir. Bu nedenle meslek danışmanı ile görüşmenizde sizin işi yapacağınıza ikna olmuş olması da oldukça önemli olacaktır. İŞKUR kayıt ve bireysel başvuru ile siz de diğer iş arayanların bazıları gibi istediğiniz işi bulabilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir