İçeriğe geç

Hasan Özderin Makale Yarışması Başvurusu

  makale

  Hasan Özderin makale yarışması başvurusu yaparak siz de büyük ödülü kazanabilirsiniz. Akdeniz Üniversitesi hukuk fakültesi tarafından düzenlenen bu makale yarışması her yıl düzenli olarak yapılıyor ve her yıl farklı konular belirlenerek katılmak isteyen hukuk fakültesi öğrencilerine duyurular yapılıyor. Bu yılın yarışma konusu “Sosyal Medyanın Denetimi” olarak belirlendi. 

  Hasan Özderin Makale Yarışması Başvurusu

  katılmak için öncelikli şart hukuk fakültesi öğrencisi olmak. Bununla birlikte öğrencilerin eğitim süresi içerisinde aldıkları bilgiler ışığında verilen konularda yorum yapabilme, yargı içtihatlarını değerlendirebilme, konu hakkındaki hukuksal yazım tekniklerine de uygun bir şekilde makale oluşturabilme, yazıya dökebilme becerilerinin arttırılabilmesi amaçlanmaktadır.

  Gönderilecek olan makaleler oluşturulan kurul tarafından değerlendirilerek en iyi 3 makale yazarına ödül verilecektir. Bununla birlikte kurul tarafından “Yayınlanmaya değer eser” niteliğinde olan makaleler toplanarak kitap şeklinde yayınlanacaktır. Yayınlanmış bir eserininiz olması açısından oldukça önemli olan bu yarışmanın size kazandıracakları sadece alacağınız para ödülü olmayacaktır. 

  Hasan Özderin Makale Yarışması Başvuru Şartları

  Hasan Özderin makale yarışması başvuru şartları her yıl için belirleniyor olmakla birlikte genel olarak aynı şartlarda düzenlenmektedir. Diğer şartlara bakacak olursak:

  • Yarışmaya başvuru tarihi itibari ile hukuk fakültesi öğrencisi olmak.
  • Türkiye Cumhuriyeti içerisinde hizmet veren üniversiteler ya da KKTC’de bulunan vakıf ve özel üniversitelerden birinde hukuk eğitimi görüyor olmak.
  • Eğer 2022 yılı içerisinde mezun olursanız mezuniyetinize dair belge de ibraz etmeniz gerekmektedir. 
  • Yarışmaya katılım için herhangi bir ücret ödenmemektedir.
  • Yarışmaya katılacak olan her katılımcı bir adet makale ile katılım gerçekleştirebilmektedir. Bir makaleyi birden fazla katılımcının yazılması ile gerçekleştirememektedir.
  • Daha önce Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen Hasan Özderin makale yarışmasına katılıp, derece ve ödül almış olan katılımcılar bir sonraki yıllarda yapılan yarışmalara katılım gerçekleştiremezler.
  • Yarışmaya gönderilmiş olan makaleler özgün olmak zorundadır. 
  • Gönderilen makaleler daha önce hiçbir dergi, gazete ya da herhangi bir yazılı mecrada yayınlanmamış olması gerekir. Ayrıca dijital olarak da paylaşılmamış olması gerekiyor. 
  • Dereceye giren ya da dereceye girmemiş ancak kurul katılımcılarının çoğunluğu tarafından yayınlanabilir olarak nitelendirilen makalelerin hem Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi’nde yayınlanacağını hem de üniversite tarafından diğer dergilerde yayınlanacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.
  • Yarışmaya başvuru aşamasında ya da ilerleyen süreçlerde katılım şartlarının sağlanmadığına karar verilirse kurul tarafından başvurusu reddedilebilir ya da yarışmadan ihraç edilebilir.
  • Katılımcıların yayınlanan şartları başvuru yapmaları itibari ile kabul etmiş oldukları sayılmaktadır. 
  İlginizi Çekebilir:  Adalet Kart ve Adalet Avantaj Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Hasan Özderin Makale Yarışması Başvuru Süreci

  • Öncelikle yarışmaya katılım ile ilgili dilekçe yazılması gerekiyor. Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yazılacak olan dilekçe içeriğinde kendi iradenizle bu yarışmaya katıldığınızı yazmalısınız. Aynı zamanda dilekçe ile birlikte başvuru tarihi itibariyle öğrenci olduğunuzun kanıtlanabilmesi adına öğrenci belgenizi de göndermeniz gerekiyor.
  • Yarışmaya katılım gerçekleştirilecek makale 6 kopya olacak şekilde hazırlanmalı, her bir nüsha ayrı poşet dosya içerisine konulmalıdır.
  • Çıktı olarak alınan makalelerin Word formatları da bir CD’ye kopyalanarak aynı şekilde bir poşet dosya içerisinde konulmalıdır. 
  • Başvuru dilekçesi, 6 nüsha makale ve CD kapalı bir zarfa konularak, “Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı, Dumlupınar Bulvarı, 07058, Kampüs, Konyaaltı/ANTALYA” adresine iadeli taahhütlü olarak kargo edilebilir ya da elden teslim edilebilir. 
  • Kargo ile gönderilmesi durumunda gerçekleşecek olan zararlardan Akdeniz Üniversitesi sorumlu tutulmayacak olup başvurucunun sorumluluğundadır. 

  Bu şartlarla birlikte 11.Hasan Özderin makale yarışması katılım için yazılacak olan makalelerin nasıl olması gerektiğine bakacak olursak:

  • Öncelikle yazılacak makalenin Türkçe olması ve Türkçe dilbilgisi kurallarına uygun olması gerekmektedir. 
  • Yazılacak olan makale içerisinde en fazla 150 kelimeden oluşacak bir özet alanının olması gerekiyor. 
  • Makale en fazla 5 başlık olacak şekilde Türkçe ve İngilizce anahtar kelimeler içermelidir. 
  • Eğer makale içerisinde başka bir kaynağa atıf yapılmışsa, yazarların soyadına göre sıralanmış şekilde “Kaynakça” sayfasında belirtilmiş olması gerekiyor. “Kaynakça” sayfasının makalenin en sonunda olması gerekir. 
  • Kapak sayfası gibi bir sayfanın olmaması gerekiyor. 

  Bu şartlar altında hazırlanan makaleleriniz diğer belirtmiş olduğumuz kurallara dikkat edilerek üniversite adresine gönderilmesi gerekmektedir. Hasan Özderin makale yarışması ödülü ise birinci olmanız durumunda 7.000 TL, ikinci esere 5.000 TL ve üçüncü esere 3.000 TL olarak belirlenmiştir. Hasan Özderin Makele Yarışması adımlarına tıklayarak diger adımları izleyebilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir