İçeriğe geç

e-tebligat Başvurusu Nasıl Yapılır?

  etebligat

  e-tebligat başvurusu için kullanılabilecek farklı yöntemler ve başvuru şekilleri vardır. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:

  Tüzel Kişi ve Kamu Kurumu e-tebligat Başvurusu 

  Tüzel Kişi ve Kamu Kurumu Başvurusu yapmak isteyen kişiler için başvuru PTT kuruluşuna yapılır. Başvuru adımları şu şekildedir:

  Tebligatın elektronik yolla yapılması bazı kişiler için zorunludur. Zorunlu olanlar için, zorunluluğun başladığı tarihten itibaren bir ay içinde ilgili kurum, kuruluş veya birlik tarafından PTT’ye başvuru yapılır. Başvuruya aşağıdaki bilgi ve belgeler eklenmelidir:

  • Kamu kurum ve kuruluşları ile birlikler için, Devlet Teşkilatı Merkezi Kayıt Sisteminde (DETSİS) yer alan benzersiz numara ve sistem bilgileri; DETSİS’e kayıtlı olmayanlar için ise tabi oldukları sistem bilgileri.
  • Merkezi Sicil Kayıt Sistemine (MERSİS) kayıtlı tüzel kişiler için, MERSİS numarası ve sistem bilgileri; MERSİS’e kayıtlı olmayan tüzel kişiler için ise tabi oldukları sistem bilgileri.
  • Türk vatandaşı gerçek kişiler için, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası da dâhil olmak üzere kimlik bilgileri; yabancı gerçek kişiler için ise yabancı kimlik numarası da dâhil olmak üzere kimlik bilgileri.

  PTT, bunların dışında da bilgi yada belge talep edebilir. Size en yakın PTT şubesini öğrenmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz il ve ilçeye göre sorgulama yaparak ilgili şubenin bilgilerine ulaşabilirsiniz.

  Size en yakın PTT şubeleri için tıklayınız.

  Bireysel e-tebligat Başvurusu

  Online e-tebligat başvurusu ve PTT işyerlerinden e-tebligat başvurusu olmak üzere iki farklı şekilde başvuru oluşturulabilir.

  Online e-tebligat Başvurusu

  Online e-tebligat başvurusunu gerçek kişiler, PTT Merkezlerine gelmeden Ulusal Elektronik Tebligat Sisteminde bulunan başvuru ekranından yapabilirler.

  Sisteme girmek için e-devlet, elektronik imza veya mobil imza yöntemlerini kullanabilirler. Bunlardan hangisi kendileri için uygunsa onu kullanabilirler. Sisteme girmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirler.

  İlginizi Çekebilir:  Müstehaklık Belgesi Başvurusu

  Online e-tebligat Başvuru ekranına ulaşmak için buraya tıklayınız. 

  PTT Merkezlerinden e-tebligat Başvurusu

  PTT merkezlerini kullanarak e-tebligat başvurusu yapılabilir. PTT merkezinden başvuru yapmak isteyen kişilerin gerçek kişiler ve tebligatın elektronik yolla yapılması zorunluluğu bulunmayan tüzel kişiler olması gerekir. Bu şartlara uyan kişiler elektronik tebligat adresi almak için PTT’ye başvurabilir. PTT, başvuru sahibinin kimliğini aşağıdaki bilgi ve belgelere göre tespit edebilir. Bu belgelerden birisini yanınızda götürmeniz gerekir.

  Türk vatandaşı olan kişiler için

  • Kimlik numarası bulunan Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, pasaport, kanunen kimlik yerine geçen geçerli resmi belge veya güvenli elektronik imza.

  Yabancılar için

  • Yabancı kimlik numarası, mavi kart numarası, pasaport veya güvenli elektronik imza.

  Tüzel kişiler için

  • Tabi oldukları sistem bilgileri, işlem yetkilisi olarak belirledikleri kişilerin kimlik bilgilerini gösteren bilgi ve belgeler.

  Size en yakın PTT şubesini öğrenmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz il ve ilçeye göre sorgulama yaparak ilgili şubenin bilgilerine ulaşabilirsiniz.

   

  Size en yakın PTT merkezlerini sorgulamak için tıklayınız.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir