İçeriğe geç

Dijital Ehliyet Başvuru Formu ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

  dijital-ehliyet-basvuru-formu

  Dijital ehliyet başvuru formu ile siz de kolay bir şekilde dijital ehliyet sahibi olabilirsiniz. Takograf kartı olarak da bilinen dijital ehliyet, uluslararası taşımacılık yapanlar için gerekli olan bir belgedir. Bu ehliyet için SRC 1-2-3-4-5 belgelerinden ilgili olanlara sahip olan kişiler başvurabilir. Bunun için kişilerin servis sürücü, şirket veya denetim kartlarından herhangi birine sahip olmayı istemeleri gerekiyor. Bu ehliyet için başvurular Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından kabul ediliyor. Peki, nedir bu dijital ehliyet? Dijital ehliyet başvurusu nasıl yapılır? Dijital ehliyet nasıl alınır? Dijital ehliyet için gerekli olan evraklar nelerdir? Hepsi hakkında detaylı bilgilere yazının devamında yer vereceğiz. Sizler de bilgilendirme sonrası bu ehliyete sahip olma işlemini pratik bir şekilde dijital ehliyet başvuru formu ile gerçekleştirebilirsiniz.

  Dijital Ehliyet Nedir?

  Karayolu aracılığıyla yolcu ve eşya taşımacılığında ticari araçlarda yer alan sayısal takograf denilen bir cihaz vardır. Bu cihaz kartlar için gerekli olan iki yuvadan ve ekrandan oluşur. Vites kutusuna bağlanmasını sağlayan güvenli bir sensör de mevcuttur. Bu takografta kullanılmak üzere çıkartılan ehliyetlere dijital ehliyet adı verilir. Bu tür bir kullanım amacınız varsa siz de dijital ehliyet başvuru formu ile başvuru yaparak bu süreci başlatabilirsiniz.

  Dijital Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Dijital ehliyet başvurusu yapmak istediğiniz zaman bu ehliyetin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından elde edildiğini bilmeniz gerekir. Başvurular internet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Bu süreçte, dijital ehliyet başvurusu uluslararası alanda taşımacılık yapan kişiler ve SRC 1-2-3-4-5 belgelerine sahip olan kişiler tarafından yapılabilmektedir. Şu şekilde başvuru sürecinizi yürütebilirsiniz:

  • Başvuru işlemleri için https://staum.tobb.org.tr/WEB/login.xhtml adresi üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • Sizden gerekli bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz beklenir. Bu işlem sonrasında başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır.
  • Bu site üzerinden ön başvuru yapmış sayılırsınız.
  • Ön başvuru sonrası sürücüler TOBB tarafından belirlenmiş odalara şahsen gelerek istenen belgeleri teslim edebilirler.
  • Belgelerin teslimi sonrası başvuru işlemleri tamamlanmış olur. Başvurunun yürütüleceği odalara gitmeden önce sürücülerin ödemesi gereken bir miktar para mevcuttur.
  İlginizi Çekebilir:  Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Dijital Ehliyet Nasıl Alınır?

  Dijital ehliyet alabilmeniz için bazı işlemler gereklidir. Bunun için gerekli olan adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Öncelikle belirtilen site üzerinden ön başvurunuzu yapmalı ve dijital ehliyet başvuru formu doldurmalısınız.
  • Ardından kart için gerekli olan ödeme işlemini gerçekleştirmelisiniz.
  • Başvuru esnasında bu ödeme işlemine ait belgeyi TOBB tarafına iletmeniz istenecektir.
  • Sürücü kartını alabilmek için gerekli olan bazı belgeler vardır. Bu belgeler arasında; dekont, sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi, nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi, biyometrik fotoğraf ve SRC belgesi yer alır.
  • Bu belgeler tam ve doğru şekilde ulaştırıldıktan sonra başvuru süreciniz başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır.

  Dijital ehliyetlerde sürücü kartları 130 TL iken, servis kartları 400TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyatlar geçtiğimiz yıllarda belirlenmiş olan son fiyattır. Bu ehliyet sayesinde sürücülerin bir yıl boyunca gerçekleşen tüm sürüşleri kayıt altına alınır. İstenildiğinde polis tarafından kolayca ulaşılabilir olan bilgilerdir. Böylelikle sürücü hataları gereksiz hız gibi durumların önüne geçilmiş olur. Dijital ehliyet başvuru formu ile yalnızca SRC 1-2-3-4-5 belgelerine sahip olan kişiler başvuru yapabilir.

  Dijital Ehliyet İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

  Siz de dijital ehliyet başvurusunda bulunmak istiyorsanız gereken adımları doğru bir şekilde izlemelisiniz. Bunun için sizde bulunması gereken bazı evraklar vardır. Bu evrakları da eksiksiz bir şekilde bulundurmanız ve gerektiğinde teslim etmeniz oldukça önemlidir. Ön başvuru işleminin ardından ödemenizi de gerçekleştirerek ilgili TOBB odasına aşağıdaki evrakları teslim etmelisiniz:

  • İmza Sirküleri aslı ve fotokopisi
  • Vekaletname aslı ve fotokopisi
  • Oda kayıt belgesi aslı
  • Vergi levhası fotokopisi
  • Servis yetki belgesi fotokopisi ( Bu belge Sanayi ve Ticaret Bakanlığından alınabilir)
  • Başvuruda imzası olacak kişinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Servis kaşesi
  İlginizi Çekebilir:  Milli Sporcu Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bu belgeleri edindikten sonra ilgili TOBB odasına teslim ederek başvuru işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz. Dilerseniz dijital ehliyet başvuru sorgulama işlemiyle sürecin takibini yapabilirsiniz. Başvuru sürecini takip etmek için https://www.tobb.org.tr/Sayfalar/AnaSayfa.php sitesi üzerinden gerekli bölüme gelerek devam edebilirsiniz. Kısacası kolay ve hızlı bir şekilde dijital ehliyet başvuru formu ile başvurunuzu yapabilir ve süreci buradan takip edebilirsiniz.

  Dijital Ehliyet Başvuru Formu makalemizin sonuna geldik. Bu yazı tamamen sizlerden gelen sorulara yönelik yazılmıştır. Bu tarz başvuru makaleleri için https://resmibasvuru.com/ sitemizi güncel olarak takip edebilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir