İçeriğe geç

Milli Sporcu Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  milli sporcu kartı

  Türkiye’de Türk vatandaşı olan amatör sporculara uluslararası düzeyde üstün başarı kazanmaları durumunda devlet tarafından Devlet Sporcusu ünvanı verilir. Devlet sporcusu unvanını alan sporcular ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri yani eş, çocuklar gibi, amatör sporcuyu yetiştiren milli takım teknik direktörüne, antrenörlere bazı ayrıcalıklar verilir. Amaç vatandaşları spora özendirmektir. Devlet sporcusu olmaya ilişkin kanunda ‘Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından olimpik, paralimpik ve defolimpik spor dalları içinde kabul edilmiş spor dallarının büyükler kategorisinde; olimpiyat oyunlarında, Dünya veya Avrupa şampiyonalarında ferdi ya da takım sporlarında takım halinde birinci, ikinci ve üçüncü olan amatör sporcular ile bunların ölümü halinde bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocuklarını ve takım halinde olimpiyat veya dünya şampiyonu olmuş amatör sporcuların milli takım teknik direktör ve antrenörlerini kapsar.’ şeklinde belirtilen kişiler şehir içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanabilir. İstanbul ilinde devlet sporcusu olan vatandaşlara Milli Sporcu Kartı verilir. Böylece ulaşım sırasında ücretsiz olarak hizmet alabilirler.

  İstanbul ilinde yaşayan Devlet Sporcusu unvanına sahip bireyler Milli Sporcu Kartı için başvuru oluşturmak durumundadırlar. Oluşturulan başvuru sonrası ulaşım kartlarını alabilirler. Böylece İstanbul ilinde şehir içi toplu taşıma araçlarında ücretsiz olarak seyahat hakkı kazanırlar. Milli Sporcu kartı başvurusu için neler yapılması gerektiğini makalemizin devamında detaylı olarak görebilirsiniz.

  Milli Sporcu Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Milli Sporcu Kartı başvurusu bireysel olarak alınan başvurulardandır. Başvuru için gerekli belgeler düzenlendikten sonra ilgili merkez ulaştırılmalıdır.

  Milli Sporcu Kartı Başvurusunu Kim Yapabilir?

  Devlet sporcusu unvanına sahip olan şahıslar başvuru yapabilirler. Başkası adına başvuru yapılamaz. Ancak Devlet Sporcusu olan birey gidemeyecek durumdaysa ailesinden birisi başvuru yapabilir. Bu kişi anne, baba, eş yada çocuklarından birisi olabilir.

  İlginizi Çekebilir:  E-Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Milli Sporcu Kartı başvurusu için gereken belgeler

  • 5774 sayılı Kanunlara göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından adlarına düzenlenmiş ve üzerinde “SERBEST” ibaresi bulunan kart aslı,
  • Üzerinde TCKN bulunan kimlik aslı ya da kimlik yerine geçen belgelerden birinin aslı (sürücü belgesi, evlilik cüzdanı, avukat/hâkim/savcı/noter kimlik kartı, pasaport ve özel kanunlarda resmi kimlik hükmünde olduğu açıkça belirtilen kimlik belgeleri)
  • 1 adet güncel fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş)

  Milli Sporcu Kartı Başvurusu Nereye Yapılır?

  Milli Sporcu Kartı başvurusu için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra başvuru yapacak olan kişi, belgeleri, Karaköy İstanbulkart Başvuru Merkezleri’ne iletmelidir. Belgeler merkeze iletildikten sonra Milli Sporcu Kartı teslim alınabilir. Eğer başvuru için Devlet Sporcusu olan birey başvuru yapamayacak bir mekandaysa onun yerine anne, baba, eş yada çocukları tarafından yapılabilir. Ancak bu durumda her iki kişininde kimlik belgesinin aslını ibraz etmesi gerekir. Yani kart sahibi ve başvuru yapan kişinin kimlik belgelerinin de sunulması gerekir.

  Başvuru sırasında verilmesi gereken belgelerden Serbest ibaresi bulunan kimlik kartı sadece Devlet Sporcusu unvanı olan kişilere verilir. Bu yüzden bu kartı mutlaka başvuru sırasında ibraz edilmesi gerekir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir