İçeriğe geç

E-Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

  e-kurs-basvurusu-nasil-yapilir_

  E-kurs başvurusu nasıl yapılır? Destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında açılan e-kurslar sayesinde çocukların eğitim ve öğretim hayatı için büyük bir adım atılmış oluyor. Bu fırsattan yararlanmak isteyenler başvuruların nasıl yapıldığını merak ediyor. E-kurs başvuruları 6. Sınıf ve 12. Sınıf aralığındaki öğrenciler için düzenleniyor. Yapılan başvurular üzerine değerlendirmeler sonrası öğrencilerin kursa katılımı mümkün oluyor. Bu sistemi ilk kez duyan kişiler ilk olarak e-kurs nedir diye bir soru soruyor. Sizde e-kurs hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz yazımızı okuyarak ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz. E-kurs sistemi nasıldır? E-kurs başvuru formuna nasıl ulaşılır? Bu ve benzeri tüm sorular için yazımızın devamında cevap bulabileceksiniz.

  E-Kurs Nedir?

  E-kurslar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen ekstra ders uygulamalarıdır. Bu dersler aracılığıyla belirlenen yaş araladığındaki çocuklar için haftalık derslerine ek olarak yeni ders saatleri eklenir. Bu ders saatleri belli bir doğrultuda düzenlenir. Bu dersler sayesinde çocuklar bildiği konuları tekrar ederek pekiştirebilirken aynı zamanda bilgi edinme konusunda çok daha iyi bir şekilde kendilerine katkı sağlamış olur. Resmi ve özel örgün kurumlarda öğrenim gören öğrenciler ile birlikte örgün ve açık öğretim kurumu mezunları için düzenlenmiş olan bu derslere katılım isteğe bağlı olarak gerçekleşir. Bu kurslar, uzaktan eğitim sonrası öğrenciler için bu sürede oluşmuş olabilecek boşluğu kapatmak amacıyla kullanılmıştır. E-kurs başvurusu nasıl yapılır? E-kurs nedir? Kurslar hakkında bilinmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detayları şu şekilde belirtebiliriz:

  • Kurslar yıllık olarak açılır ve yıl boyu bu eğitimden yararlanabilirsiniz.
  • Yarıyıl tatili hariç diğer ara tatillerde ders işlenmeyecektir.
  • Bakanlıklar tarafınca durum değerlendirmesi yapılabilecek ve il, ilçe ya da ülke genelinde kişisel yaşamı etkileyen salgın hastalık, doğal afet gibi durumlarda kurs sürelerinde değişiklik yapılabilmesi mümkün olacaktır.
  • Yaz aylarında genellikle turizm ve tarım gibi iş kollarında çalışabilecek olan mezun öğrenciler hesaba katılarak hiçbir öğrencinin mağduriyet yaşamaması için kurs başvuruları açılış tarihlerinden ekim ayına kadar devam edebilecektir.
  İlginizi Çekebilir:  Adios Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bu şekilde düzenlenmiş olması sebebiyle pek çok öğrenci için uygun şartlara sahip olduğu görülür. Tamamen ücretsiz olan bu kurs sayesinde çocuklar dahil oldukları dönemin derslerine ekstra olarak müfredata uygun şekillerde yeniden maruz kalma fırsatı yakalamış olur. Peki, bu fırsatlarla dolu kursa dahil olmak için e-kurs başvurusu nasıl yapılır? Yazının ilerleyen kısımlarında bu noktayı sizler için detaylarıyla açıklayacağız.

  E-Kurs Sistemi Nasıldır?

  E-kurs sistemi nasıldır? E-kurs başvurusu nasıl yapılır? Destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında öğrenciler için düzenlenmiş olan e-kurs sistemiyle ekstra ders deneyiminden faydalanan öğrenciler yıl boyunca bu eğitime devam edebileceklerdir. Bu e-kurs sistemi belli koşullar doğrultusunda hazırlanır. Şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Koordineyi il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin üstlendiği bu kurslarda, kurs merkezi müdürlükleri tarafından öğrenciler için hazır bulunuşluk sınavları yapılacaktır.
  • Bu sınavlar doğrultusunda sınıf ve gruplar oluşturulacaktır.
  • Kurslara dahil olan öğrencilerin kazanımlarını ölçmek amacıyla her dönem için açılan dersler arasından en az iki tanesi için değerlendirme sınavı yapılacaktır.
  • Sınav sonuçları bu alana hakim zümre öğretmenleri tarafından değerlendirilecektir.
  • Kurslara dahil olan öğrencilerin velileri için aylık olarak öğrenci durumları hakkında geri bildirim sağlanacaktır.
  • Her dönem sonunda ise açılan dersler için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değerlendirme ortak sınavı yapılacaktır.
  • Özel eğitim okulları için bu durum farklıdır. Özel eğitimde yapılacak olan bu değerlendirme okulun kendisi tarafından sağlanacaktır.
  • Kurs merkezleri yılda en az iki kez olacak şekilde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenecektir.

  Sistemi bu şekilde olan bir kurs elbette oldukça başarılı sonuçlar elde edecektir. E-kurs başvurusu nasıl yapılır? diye düşünmeden hemen siz de başvuru yapabilir ve bu kurslara ücretsiz bir şekilde dahil olabilirsiniz.

  E-Kurs Başvuru Formu

  Sık sık merak edilen bir konu olarak e-kurs başvurusu nasıl yapılır? sorusu için detayları sizinle buradan payalaşacağız.

  • Başvurularınızı online olarak yapabilmeniz mümkündür.
  • Bunun için https://e-kurs.meb.gov.tr/Login.aspx linki üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • Karşınıza çıkan ekranda sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekmektedir.
  • Bu işlem sonrasında yapmanız gereken herhangi bir işlem bulunmaz.
  • Başvuru sonucu sonrası belirtilen tarihlerde ders başlangıcı yapabilirsiniz.
  İlginizi Çekebilir:  Jandarma Uzman Erbaş Başvuru

  E-Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır? makalemizin sonuna geldik. Bu yazı tamamen sizlerden gelen sorulara yönelik yazılmıştır. Bu tarz başvuru makaleleri için https://resmibasvuru.com/ sitemizi güncel olarak takip edebilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir