İçeriğe geç

Jandarma Uzman Erbaş Başvuru

  Jandarma Uzman Erbaş Başvuru

  Jandarma uzman erbaş başvuru özellikle son zamanlarda en çok başvurulan meslekler arasında yer almaktadır. Son yıllarda ücretli askerlik kurumunun başlatılması ile birlikte sivil olanlar arasından da asker olabilmek için başvurular alınmaya ve istihdam edilmeye başlandı. Hem askerlik mesleğini yapmak isteyenlerin hem de dışarıda iş bulamayanların değerlendirdikleri ücretli askerlik için her ay binlerce kişi alınmaktadır.

  Jandarma Uzman Erbaş Başvuru

  Yapılan son duyuruya göre Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde 2022 yılında istihdam edilmek üzere toplamda 5000 uzman erbaş alınması için başvurular başladı. 5000 kişinin 3900’ü jandarma, 804’ü mesleki nitelikli lojistik alt branşlı, 250 muharebe, 12’si at bakıcısı, 23’ü bot serdümeni ve 10’u da havacılık branşlarında alım yapılacak. Başvurularının E-Devlet üzerinden yapılacak olan Jandarma Uzman Erbaşlık için başvuru süreci başlamış durumda. Eğer sizin de aklınızda uzman erbaş olmak varsa zaman kaybetmeden başvurularınızı yapabilirsiniz.

  Jandarma Uzman Erbaş Başvuru

  Jandarma Uzman Erbaş Başvuru

  Jandarma Uzman Erbaş Alımı Şartları

  Jandarma Uzman Erbaş alımı şartları yayınlanan duyuru içerisinde açıkça yazmakla birlikte aşağıdaki gibi maddeler halinde yazabiliriz:

  • Erkek ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az orta öğretim yani lise mezunu olmak,
  • İlköğretim mezunlarının başvuru yapabilecekleri mesleki nitelikli lojistik alt branşı içerisinde istihdam edilebilecekleri meslekler de vardır. Bunun için detaylı olarak yayınlanan duyurunun incelenmesi gerekmektedir.
  • En az 20 yaşında ve en fazla 27 yaşında olmak,
  • Başvuru yapılabilmesi için askerliğinin yapılmış olması şartı aranmamaktadır. Askerlik yaparken başvuru yapılabileceği gibi birlik komutanlığı tarafından yapılan nitelik belgesinden 80 ve üzeri not almış olmanız gerekiyor.
  • Askerlik hizmeti yapılıyorken “Askere elverişli değildir” raporu ile birlikte terhis edilmiş olmamak gerekiyor.
  • Askerliğini yapmış olanlar için terhis tarihi üzerinden 5 yıl geçmemiş olması gerekiyor.
  • Sözleşmeli erbaş ve erler arasından da yapılan başvurular kabul edilmektedir.
  • En az 167 cm ve en fazla 210 cm boyunda olmak,
  • Jandarma uzman erbaş alımı 2021 şartları arasındaki bir diğer madde de sağlık yönetmeliği hükümleri nedeniyle ayrılanlar hariç olmak üzere, hiçbir askeri okuldan, emniyet teşkilatına bağlı okullardan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Eğitim kurumlarından ayrılış ya da çıkartılmış olmamak ve sivil okullardan atılmış olmamak gerekiyor.
  • Konuşmasında herhangi bir pelteklik, kekemelik gibi aksaklıklar bulunmamak,
  • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında herhangi bir olumsuz durumu bulunmamak yer alıyor.
  İlginizi Çekebilir:  Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Nasıl Yapılır?

  Bu şartları sağlayan kişiler için başvuru sürecinin işletilmesi için E-Devlet üzerinden gerekli başvuruların yapılması gerekiyor.

  Uzmanlık başvurusu

  jandarma başvurusu

  Jandarma Uzman Erbaş Alımı Başvuru Formu

  Jandarma Uzman Erbaş alımı 2022 başvuru için kullanılması gereken alan yine E-Devlet olarak karşımıza çıkıyor. Yalnızca bu kanaldan başvuru alınmakla birlikte kurumdan şahsi olarak herhangi bir başvuru alınmamaktadır. E-Devletten Personel ve öğrenci alım başvuruları ve sonuçları ekranından giriş yaparak başvurularınızı yapabilirsiniz. Ancak başvuru yapmak için dikkat etmeniz gereken hususlar:

  • Başvuru kılavuzunun tamamının okunması ve burada yazılı şartları sağladığınıza karar vermeniz gerekiyor. Bu şartlarda ilerleyen süreçlerde uyumsuzluk tespit edilirse yaşanılabilecek mağduriyetlerden siz sorumlu olacaksınız.
  • Sayfanın sol kısmında yer alan “Profil Bilgileri” kısmındaki sadece MERNİS üzerinden güncelleme yapılacak kimlik bilgilerinin güncellenmesi, vesikalık fotoğrafın yüklenmesi, adres ve iletişim bilgilerinin girilmesi gerekiyor.
  • MEB’den ya da YÖK’ten sisteme yüklenebilecek eğitim bilgilerinin girilmesi gerekiyor.
  • Jandarma uzman erbaş alımı başvuru içerisinde mesleki alanlara yapılacak başvurular için istenilen MEB onaylı sertifikaların yüklenmesi gerekiyor.
  • Eğer lisans ve ön lisans mezunuysanız KPSS notu getirilmesi gerekiyor. Bunun için sistemden “ÖSYM’den Sorgula” butonu kullanılacaktır.
  • Askerlik durumunun beyan edilmesi gerekiyor.
  • Boy ve kilo bilgilerinin sisteme girilmesi ve yayınlanan boy-kilo dengesi içerisinde olması gerekiyor.
  • Profil bilgilerinizi tamamladıktan sonra “Başvurularım” ekranı içerisinde yer alan ‘‘2022 Yılı Jandarma Genel Komutanlığı Sözleşmeli Uzman Erbaş Temini’’ ve “Başvuru Yap” butonlarına tıklamanız gerekiyor.
  • Bu ekrandan sonra karşınıza gelecek olan onay ekranındaki bilgileri kontrol ederek onay vermelisiniz.
  • Daha sonra “Başvuruyu Tamamla” seçeneğini tıklayarak başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

  Bu adımların izlenmesi ile birlikte gerekli araştırma ve soruşturmanın yapılabilmesi için gereken süreci başlatmış olacaksınız. Daha sonra yapılacak olan sınav için yaptığınız başvurudan sonra size verilecek olan PDF çıktısını 2 nüsha olacak şekilde çıktı almanız gerekiyor. Eğer soruşturma sonucunda sınava çağırılırsanız bu belgeler sizden istenecek olduğundan evrakları saklamanız oldukça önemli. Jandarma Uzman Erbaş başvuru şartları ve başvuru sürecinin doğru şekilde tamamlanması ve yapılan sınavlardan başarılı olmanız durumunda yeni mesleğinize başlayabileceksiniz. Toki başvurusu için sayfamızda ki adımları izleyebilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir