İçeriğe geç

Dernek Üyeliği Başvurusu

  Dernek Üyeliği Başvurusu

  Dernek üyeliği başvurusu diğer birçok başvurularda olduğu gibi E-Devlet üzerinden yapılmasına imkan sağlanmıştır. Önceki süreçte başvuru için ilgili derneğe bireysel olarak başvuru yapılması gerekirken teknolojinin gelmiş olduğu nokta sayesinde hayatımızın kolaylaştırıldığı online bir sisteme de geçiş yapılmış oldu.

  Dernek Üyeliği Başvurusu

  E-Devlet artık hayatımızda çok önemli bir yer alıyor. Yapacağınız birçok başvuru işleminizi kendi giriş bilgilerinizi kullanarak yapabilirsiniz. Tabii bunun için daha önce E-Devlet şifrenizi almış olmanız gerekmektedir. Eğer daha önce şifre almadıysanız PTT şubelerine bireysel başvuru yaparak şifrenizin içerisinde olduğu bir zarf teslim alabilirsiniz. İşlem çok kısa sürüyor olmakla birlikte alacağınız bu şifre sayesinde hayatınızı kolaylaştırmış olacaksınız. Aldığınız şifre zarfı içinde bulunan bilgilerle sisteme giriş yaptıktan sonra şifreyi istediğiniz gibi değiştirebilir ve işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. 

  Dernek Üyeliği Nasıl Alınır?

  Dernek Üyeliği Nasıl Alınır?

  Dernek Üyeliği Sorgulama

  Dernek üyeliği sorgulama işlemi de yine aynı şekilde E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Eğer daha önce herhangi bir derneğe başvuru yaptıysanız ve tam olarak hatırlamıyorsanız sistemden sorgulayarak hangi derneğe üye olduğunuzu, hangi derneğin kurucusu olduğunuzu da görebilirsiniz. Bunun için E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Dernek üyeliği sorgulama” yazarak gelen sonuçlar arasında yer alan linki tıklamanız yeterli olacaktır. Gelen ekranda “Dernek Üyelik Bilgileriniz”, “Dernek Organlarına Üyelik Bilgileriniz”, “Dernek Kurucu Bilgileriniz” olarak 3 ana kısımda bilgileri görebilirsiniz. Bu ekranda 01 Ekim 2018 tarihinden sonra yapmış olduğunuz başvurular ve bu başvurulara ait bilgileri bulabilirsiniz. 

  Yaptığınız aramadaki bilgilere karşı itirazınız varsa ilgili derneğe başvuru yapmanız gerekmektedir. E-Devlet üzerinden bilgi değişikliği işlemleri maalesef yapılamamaktadır. Ancak iptal etmek istediğiniz üyeliğinizi bu ekran üzerinden yapabilirsiniz. Yaptığınız başvuru neticesinde yapılan incelemeler sonucu üyelik iptal işlemleriniz yapılabilecektir. 

  İlginizi Çekebilir:  Gençlik Kampları Başvurusu

   Dernek üye başvuru formu için öncelikle E-Devlet üzerinden giriş yapmanızın ardından arama kısmına “Dernek üyeliği başvurusu” yazmanız gerekiyor. Ya da Dernek üye başvuru formu linkine tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz. İlgili başvuruları yapabilmeniz için E-Devlet sistemine mobil imza ya da elektronik imza ile giriş yapmanız gerekiyor.

  Bu şekilde giriş yapılmanın zorunlu olmasının nedeni kişisel bilgilerin güvenliği ve işlemlerin hukuken geçerli olabilmesinin sağlanmasıdır. Sisteme giriş yapabilmek için oluşturduğunuz şifre sizden başkalarının eline geçmiş olabilir ve sizin adınıza farklı işlemler yapılmak isteniyor olabilir. Bunun engellenebilmesi için yüksek güvenlikli bir giriş seçeneği ile giriş yapmanız en önemlisi olacaktır. 

  Mobil İmza İle Giriş

  Mobil imza ya da elektronik imza ile giriş yapabilmek için E-Devlet sayfası açıldıktan sonra gelecek giriş seçeneklerinden hangisi ile devam edecekseniz onu seçmeniz gerekiyor. Eğer mobil imzayı seçerseniz ekranda size T.C Kimlik numarası, GSM numarası ve numaranızın hangi operatöre bağlı olduğunu seçmeniz gerekiyor. Yaptığınız seçimlerin doğru olması durumunda girdiğiniz numaraya mobil imza ile ilgili şifre gelecektir. Ancak operatörünüzün de mobil imza onayları açık olmalıdır. Eğer açık değilse sistem girişe izin vermeyecektir. 

  Dernek Üyeliği Başvurusu

  Dernek Üyeliği Başvurusu

  Elektronik İmza İle Giriş

  E-Devlet elektronik imza ile giriş yapabilmeniz için ilgili kurumlar tarafından sizin için tanımlanmış bir elektronik imzaya ihtiyacınız bulunmaktadır. Eğer elektronik imzanız varsa aynı zamanda bilgisayarınızda e-imza uygulamasının da yüklü olması gerekiyor. Elektronik imza ile giriş seçeneğini seçtiğinizde karşınıza T.C. Kimlik numaranızı yazmanız için bir alan gelecektir. Buraya e-imzanız ile eşleşen T.C. Kimlik numarasının yazılması gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra sistem size bir kod üretecektir.

  Bu kodu e-imza uygulamanızı açarak girmeniz gerekiyor. E-imza uygulamanızı açtığınızda öncelikle kart tipini seçmeniz, daha sonra E-Devlet sisteminden size verilen işlem kodunu yazmanız ve “Devam” tuşuna basmanız gerekiyor. Daha sonra gelen ekranda “Giriş Yapılacak Sertifika” bilgisini girdikten sonra devam demenizle birlikte sistem sizden pin kodunu isteyecektir. Online dernek üyeliği için bu işlemleri yapmanız sisteme giriş için yeterli olacaktır. 

  İlginizi Çekebilir:  IKEA Aile Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Giriş işlemlerini bu şekilde tamamlamanızın ardından istediğiniz gibi başvuru ve iptal gibi işlemlerinizi E-Devlet üzerinden yapabileceksiniz. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen bu sistem ile birlikte E-Devlet yeni bir uygulama kazanmış oldu. Kurumlar tarafından yapılan başvuru ve değişiklik işlemlerinin neredeyse hepsi E-Devlet üzerine alınmaya çalışılmaktadır. Yapacağınız işlemlerin sorunsuz şekilde ilerleyebilmesi için eğer şifrenizi almadıysanız mutlaka almanız gerekiyor. Bu şekilde Dernek üyelik başvuru dilekçesi ve bunun gibi diğer işlemlerinizi sorunsuz şekilde yapabilirsiniz. 

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir