İçeriğe geç

Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu

  Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu

  Ülkemizin dinamik nüfus yapısının korunması ve Anayasamızda yer alan sosyal devlet ilkesi gözetilerek çoklu doğum ile dünyaya gelen çocukların bulunduğu muhtaç hanelerdeki 0-24 ay arası çocukların beslenme ve öz bakım ihtiyaçları için geliştirilmiş Fon kaynağı ile finanse edilen bir yardım programıdır.

  Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu

  Başvuru sahiplerinin ikametgâhlarının bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarına yapılabilir.

  Bu yardım programından kimler faydalanabilir?

  Bu yardım programından, Türk vatandaşı olup 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik (SYDT) Kanunu kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından muhtaç olduğu tespit edilen ve çoklu doğum ile dünyaya gelen çocukların bulunduğu haneler faydalanabilirler.

  Yardım başvurumun değerlendirmesi kim tarafından yapılacak?

  Başvurunun yapıldığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Mütevelli Heyeti tarafından 3294 sayılı Kanun kapsamında değerlendirme yapılır.

  Ödeme zamanı, ödeme miktarı ne şekilde yapılır?

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından başvurusu kabul edilenler için; çocuk başına 400 TL ödeme yapılmaktadır. Ödemeler iki ayda bir PTT aracılığıyla kişilerin hesaplarına aktarılmaktadır.

  Çoklu Doğum Yardımından ne kadar süre ile yararlanabilirim?

  Fayda sahibi çocuklar için ödemeler 0-24 ay arası (en fazla 24 ay) yapılır.

  Hanede sosyal güvenceli biri olması durumunda bu yardımdan yararlanabilir miyim?

  Evet, 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaç olunduğunun tespiti halinde hanede sosyal güvenceli birisinin olması çoklu doğum yardım programından yararlanmaya engel teşkil etmez.

  Şartlı Sağlık Yardımından (ŞSY) yararlanıyorum, aynı zamanda Çoklu Doğum Yardımından yararlanabilir miyim?

  Evet, diğer başvuru şartlarının sağlanması halinde her iki yardım programından yararlanılabilir. Aşağıdaki tabloda çoklu doğum yardımına dair bilgilere ulaşabilirsiniz. Çoklu doğum yardımı, çoklu doğum ile dünyaya gelen 0-2 yaş aralığında çocukların bulunduğu ihtiyaç sahibi hanelerin beslenme ve öz bakım ihtiyaçlarının desteklenmesine yöneliktir. Yardım gereği yapılan yardım için anne veya anne adına baba ya da kanuni temsilci başvuralabilir. Yardımı alabilmek için hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2.835,60 TL) az olması gerekir. Bu aileler yardım için başvurabilirler.

  İlginizi Çekebilir:  SYDV Başvuru Kayıt Formu Açılımı Nedir? Şartları Nelerdir? Nasıl Başvuru Yapılır?
  AİLE Çoklu Doğum Yardımı Çoklu doğum ile dünyaya gelen 0-2 yaş aralığında çocukların bulunduğu ihtiyaç sahibi hanelerin beslenme ve öz bakım ihtiyaçlarının desteklenmesine yöneliktir. Anne veya anne adına baba ya da kanuni temsilci Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2.835,60 TL) az olan haneler TC Kimlik Kartı 400 TL Ödemeler  her ay için hesaplanıp 2 ayda bir yapılmaktadır.

  Çoklu doğum yardımı için yanınızda kimlik kartınızın bulunması gerekir. Önlem için tüm aile bireylerinin kimliklerini götürmenizde fayda vardır. Eğer çoklu doğum yardımı almaya hak kazanırsanız ödemeler her ay için hesaplanır. Ancak iki aylık dilimlerde yapılır. İki ayda bir ödeme alırsınız. Belirlenen tutar her sene değişir ancak bu dönem belirlenen güncel miktar 400 TL dir. Ay başına hesaplanan tutardır.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir