İçeriğe geç

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  dogum-parasi

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı canlı doğum sonrası Türk vatandaşı ve Mavi Kart sahibi kişilere doğum parası verir. Doğum parası almak için anne yada babanın Türk vatandaşı yada Mavi Kartlı olması yeterlidir. Doğum parası almak için gerekli şartlar bu şekildedir. Doğum gerçekleştikten sonra doğum parası başvurusu yapılır. Başvuru için ne yapılması gerektiğini makalemizin devamında görebilirsiniz.

  Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum parası için başvurmak isteyen kişiler öncelike bebeğin kaydını yaptırmalıdırlar. Eğer bebek canlı doğdu ise ve yaşıyorsa öncelikle hastaneden gerekli belgeleri alarak İl Nüfus Müdürlüğüne giderek bebeğin nüfus cüzdanının çıkarılması gerekir. Nüfus cüzdanı için gerekli belgeleri hastaneden size veriyorlar. Daha sonra doğum yardımı başvuru dilekçesi alarak eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmak gerekiyor. Doldurduktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru dilekçesi Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine yada Sosyal Hizmet Merkezine verilebilir. Kamu çalışanları doğum parası başvuru dilekçesini çalıştıkları kuruma vermek durumundadırlar.

  Doğum yardımı başvuru dilekçesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşarak çıktı alabilir ve doldurduktan sonra gerekli kuruma gönderebilirsiniz.

  Doğum parası başvuru dilekçesi için buraya tıklayınız.

  Doğum parası başvurusunu aşağıdaki şekillerde yapabilirsiniz.

  • Şahsen doğum parası başvurusu
  • İadeli taahhütlü posta ile doğum parası başvurusu
  • Kargo ile doğum parası başvurusu

  Doğum parası başvurusu için bebeğin nüfus cüzdanı çıkarılarak doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurulur ve yukarıdaki yöntemlerden birisi ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine yada Sosyal Hizmet Merkezine ulaştırılması gerekiyor. Böylece başvuru tamamlanmış olur.

  Eğer eşlerden birisi kamu çalışanı ise başvuru için gerekli başvuru formu çalıştığı kuruma verilmelidir.

  Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları büyükelçilik yada konsolosluklara giderek doğum parası başvurusu yapabilirler. Eğer  Türkiye’de bulundukları bir dönemse Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine ulaştırabilirler. Böylece doğum parasından faydalanabilirler.

  İlginizi Çekebilir:  Gençlik Kampları Başvurusu

  aile.gov.tr Üzerinden Doğum Parası Başvurusu Yapılır mı?

  Eğer online olarak başvuru oluşturmak istiyorsanız aile.gov.tr internet sitesi üzerinden doğum parası başvurusu oluşturmak isteyebilirsiniz. Ancak bu mümkün değildir. Bunun yerine yukarıda anlattığımız şekilde doğum parası başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

  E devlet Sisteminden Doğum Parası Başvurusu Yapılır mı?

  e-devlet kapısı sisteminden doğum parası başvurusu yapmak isteyebilirsiniz ancak bu mümkün değildir. e-devlet sistemi üzerinden sadece doğum yardımı başvuru sonucu görebilirsiniz. Bunun dışında bir işlem yapamazsınız. e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama sayfasını kullanarak doğum yardımı başvuru sonucunuzu görebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak kolayca ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

  Sorgulama ekranında daha önce yaptığınız başvurunuzun sonucunu görebilirsiniz. E-devlet başvuru sonucu için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Daha sonra sisteme TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmalısınız. Bu işlemden sonra bağlantıda doğrudan başvuru durumunuz görünür.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir