İçeriğe geç

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  kirtasiye

  Kırtasiye yardımı zor şartlarda geçinen ailelere yapılan bir yardımdır. Eğitim öğretim yılının başında öğrenciler belirli kırtasiye ürünlerini almak durumundadırlar. Bazı aileler için bu ihtiyaçlar zor alınır. Öğretmenlerin istediği talep ettiği kırtasiye ürünlerini alamayacak durumda olan ailelere kırtasiye yardımı yapılmaktadır.  Maddi yetersizlik çeken ailelerin çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği vermek için kırtasiye yardımı yapılır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Kırtasiye yardımı hem öğretmenlere hem de öğrencilere verilmektedir. Öğretmenler ders anlatırken kullanmak istedikleri materyallere göre ihtiyaçlarını talep edebilmektedirler.

  Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • e-devlet Üzerinden Kırtasiye Yardımı Başvurusu
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Üzerinden Kırtasiye Yardımı Başvurusu

  e-devlet Üzerinden Kırtasiye Yardımı Başvurusu

  Veliler e-devlet sistemine girişi yaparak kırtasiye yardımı başvurusu yapabilirler. e-devlet internet sitesi yada mobil uygulaması üzerinden kolayca başvuru yapılabilir. Mobil uygulama üzerinden yada internet sitesinden sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına e-belediye bilgi sistemi sosyal yardım talebi yazarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Daha sonra formu doldurarak başvuru oluşturabilirsiniz. Öğretmenlerin başvuru oluşturması gerekmemektedir. Onlara yardım otomatik olarak yapılmaktadır. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak hızlıca başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz.

  Kırtasiye yardım başvurusu için buraya tıklayınız.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Üzerinden Kırtasiye Yardımı Başvurusu

  Kırtasiye yardımı almak isteyen kişiler ikametgah adreslerine göre bağlı bulundukları belediyenin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmelidirler. Başvuru buradan kolayca yapılabilir.  Vakıf başvuruyu Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına iletmektedir.

  Kırtasiye yardımı için ilk okul öğrencileri, lise öğrencileri, ceza evinde öğretmenleki yapan öğretmenler, müdürler, müdür yardımcıları, ilk okul öğretmenleri ve ana sınıfı öğretmenlerine yapılmaktadır. Bu kişiler kırtasiye yardımı için başvurabilirler.  Başvuru oluşturmak için öğrencilerin velileri e-devlet sistemini kullanabilirler.

  Kırtasiye Yardımına Başvurabilecek Kişiler Kimlerdir?

  Aşağıda listelenen kişiler kırtasiye yardımı almak için başvuru oluşturabilirler.

  • İhtiyaç sahibi öğrenciler, (Öğrencilerin velileri başvuru oluştururlar)
  • İlkokul öğretmenleri,
  • İlkokul müdürleri,
  • Ceza evinde öğretmenlik yapmakta olan öğretmenler,
  • Fiilen öğretmenlik hizmeti yapan kişiler,
  • Müdür yardımcıları
  İlginizi Çekebilir:  ATEG Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bu kişiler gerekli şartları karşılıyorlarsa kırtasiye yardımı için başvuru oluşturabilirler. Kırtasiye yardımı almak için gereken ve aranan kriterler şu şekilde detaylandırılabilir:

  Öğrenciler için aranan şartlar şu şekilde olmalıdır: Başvuru oluşturacak çocuğun öksüz yada yetim olması, çalışmayan yada çalışamayan bir anne ile yaşayan dul kadınların çocuklarına, dar gelirli ailelerin çocuklarına, hanede bulunan kişilerin kişi başına aylık geliri asgari ücretin 1/3’ü olan ailelere, şehit gazi vazife başında ölen malullerin çocuklarına kırtasiye yardımı yapılır. Bu kriterlere uyan çocuklar için eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için kırtasiye yardımı yapılır. Öğretmenler için bir kriter yoktur. Fiilen öğretmenlik yapıyor olmaları kırtasiye yardımı almak için yeterlidir. Bu sebeple öğretmenler başvuru yapmazlar. Kırtasiye yardımı her eğitim öğretim dönemi başında hesaplarına otomatik olarak yatar.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir