İçeriğe geç

Yükseköğrenim Öğrenci Yardımı Başvurusu

  Yükseköğrenim Öğrenci Yardımı

  Yükseköğrenim öğrencilerine yönelik verilen yardımlar için başvuru yapmak isteyenler makalemizde anlatılan şekilde başvurularını yapabilirler. Gerekli kriterler, başvuru şekli gibi bilgiler aşağıda verilmiştir.

  Yükseköğrenim Öğrenci Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Yükseköğrenim Öğrenci Yardımı için gerekli kriterlere uyan herkes başvuru yapabilirler. Başvuru için gerekli belgelerle birlikte size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekir. Bulunduğunuz ile göre nerede ise adresini aşağıdaki bağlantıdan sorgulayabilirsiniz.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sorgulamak için buraya tıklayınız.

  Yükseköğrenim Öğrenci Yardımı Kimlere Yapılır?

  Yurt içindeki yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören 3294 sayılı Kanun kapsamındaki Türk öğrencilere temel ihtiyaçlarının karşılanması için verilen bir yardımdır. Vakıf imkânları ve/veya Vakfa şartlı yapılan bağış kaynağı kullanılarak düzenlilik arz etmeyen ayni/nakdi yardımlar olarak yapılır. Yükseköğrenim öğrenci yardımı düzenli olarak yapılmaz. Dönemsel olarak yapılan bir yardımdır.

  Yükseköğrenim Öğrenci Yardımına  Kimler Başvurabilir?

  18 yaş üstü öğrenci ya da aile bireyi yükseköğrenim öğrenci yardımına başvurabilir. Uygun bulunması durumunda yardımların yapıldığı dönemlerde öğrenci yükseköğrenim yardımından faydalanabilir.

  Yükseköğrenim Öğrenci Yardımından  Kim Faydalanabilir?

  3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2023 yılı için 2.835,60-TL)  az olan haneler faydalanabilmektedir.

  Yükseköğrenim Öğrenci Yardımı İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

  Yükseköğrenim Öğrenci Yardımı Başvurusu için kimlik belgesi yeterlidir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kimlik ile giderek Yükseköğrenim öğrenci yardımından faydalanmak istendiği belirtilmelidir.

  Yükseköğrenim Öğrenci Yardımı Ödemeleri Nasıl Yapılır?

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından ihtiyaca göre belirlenerek Vakıf mali imkanları ile yapılabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetince belirlenmektedir.

  Yardım için buraya tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir:  Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Başvurusu

  Aşağıdaki tabloyu inceleyerek hızlıca yardım ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yardım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılmaktadır. Farklı vakıf ve kuruluşlar tarafından da böyle yardımlar verilebilmektedir. Ancak o yardımlar için ilgili vakıflara başvuru yapılır. Devlet tarafından yapılan yardım için aranan kriterler ve yapılması gerekenler makalede verildiği gibidir.

  EĞİTİM Yükseköğrenim Öğrencilerine Yönelik Yardımlar Yurt içindeki yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören 3294 sayılı Kanun kapsamındaki Türk öğrencilere temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Vakıf imkânları ve/veya Vakfa şartlı yapılan bağış kaynağı kullanılarak düzenlilik arz etmeyen ayni/nakdi yardımlar yapılmaktadır. 18 yaş üstü öğrenci ya da aile bireyi 3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2023 yılı için 2.835,60-TL)  az olan haneler faydalanabilmektedir. Kimlik Belgesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından ihtiyaca göre belirlenerek Vakıf mali imkanları ile yapılabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetince belirlenmektedir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir