İçeriğe geç

Yüksek Lisans Başvurusu

  Yüksek Lisans Başvuru

  Yüksek lisans başvurusu 2022 yılının ilk aylarında neredeyse bütün üniversiteler tarafından alınmaktadır. Başvuru yapılacak olan üniversitelere ve bölümlere göre değişiklik göstermekle birlikte istenilen belge, bilgi ve girilmesi gereken sınav bilgileri başvuran adaylardan talep edilmektedir. Bununla birlikte özellikle çok tercih edilen üniversiteler tarafından mülakat süreci de işleme alınabilmektedir. Bunun için öncelikle hangi bölüm ve hangi üniversiteye başvuru yapacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. 

  Yüksek Lisans Başvurusu 2022

  Yüksek lisans tezli ve tezsiz olmak üzere 2 şekilde yapılmaktadır. Tezli yüksek lisans genel olarak akademik kariyer yapmak isteyen adaylar tarafından tercih edilmektedir. Öğrencisi olduğunuz bölüm ile ilgili olmak üzere seçeceğiniz konu hakkında araştırmalar yapıp bununla ilgili bir sunum hazırlamanız gerekiyor. Yine üniversitenin tercihlerine göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak hazırlanan tezin kurula sunulması talep edilmektedir. Yapacağınız sunum ve hazırladığınız tezin kurul tarafından incelenmesi sonucunda mezun olabilecek kariyerinize devam edebileceksiniz.  

  Yüksek Lisans Başvuru

  Yüksek Lisans Başvuru

  Yıldız Teknik Üniversitesi Yüksek Lisans Başvurusu

  Yıldız Teknik Üniversitesi yüksek lisans başvurusu 31 Ocak 2022 tarihi saat 15:00’a kadar devam ediyor. Ülkemizde hizmet verene üniversiteler arasında ilk sıralarda yer alan bu üniversitenin yüksek lisans programlarının başvuruları da oldukça talep görüyor. Yüksek lisans başvurusu yapacak öğrenci adayları için en fazla 2 tercih hakkı tanınmakla birlikte başvuruda istenilen belgelere bakacak olursak:

  • Lisans diplomasının aslı.
  • Transkript aslı. Mezun olunan üniversitedeki not sistemi 4’lük ise harf ortalaması, eğer 100’lük ise yazan not ortalaması girilmelidir. Hem 4’lük hem de 100’lük sistemde ise 4’lük ortalamanın yazılması gerekiyor. 
  • ALES ya da girilen eşdeğer sınavların sonuç belgesi. Eğer başvuru yapılan bölümde ALES sonucu verilmesi zorunlu ise talep edilmektedir. Girilen bu sınavların geçerlilik süresi 5 yıldır. 
  • Girilmek istenen bölümde yabancı dil zorunluluğu varsa yabancı dil şartının sağlandığını gösterir sınav sonuç belgesi. ÖSYM tarafından düzenlenen yabancı dil sınavlarından alınan sonuçlar geçerli olacaktır. Geçerli sayılmayacak sınavların listesi internet sitesinde yayınlanmıştır. 
  • Online Başvuru Formu,
  • Kimlik aslının da gösterilmesi zorunlu olmakla birlikte arkalı önlü fotokopisi,
  • Halen bir lisans programında öğrencilik yapılıyorsa katkı payı ödemesine ilişkin dekont.
  • Uluslararası öğrenciler için katkı payı ödemesini gösterir dekont.
  • E-Devlet üzerinden alınan mezuniyet belgesi.
  İlginizi Çekebilir:  Dijital Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bahçeşehir Üniversitesi Yüksek Lisans Başvurusu

  Bahçeşehir Üniversitesi yüksek lisans başvurusu en çok tercih edilen bir diğer yüksek lisans programıdır. Programlara başvuru yapılabilmesi için 2 dönem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi 17 Kasım 2021 ile 20 Aralık 2021 tarihleri arasında yapılmış, ikinci dönem ise 21 Aralık 2021 günü başlayacak ve son evrak tamamlama tarihi de dahil olmak üzere 7 Şubat 2022 tarihine kadar devam eder. Eğer birinci dönemde başvuru yaptıysanız ancak programa herhangi bir sebeple başlamadıysanız ikinci döneme tekrar başvuru yaparak değerlendirme süreçlerini başlatabilirler. Diğer evraklar aynı olmak üzere istenilen farklı başvuru belgelerine bakacak olursak:

  • İki ayrı kişiden olmak üzere iki referans mektubu.
  • Erkek adaylar için askerlik durum belgesi.
  • Özgeçmiş.
  • Başvuru yapılan programın dilinde yazılmış olan niyet mektubu.
  • Çalışma belgesi.

  Bu belgeler ile birlikte kimlik, mezuniyet belgesi gibi diğer üniversiteler tarafından da istenilen belgelerle birlikte başvuru sürecinize başlayabilirsiniz. Başvuru yapılabilmesi için dört yıllık lisans düzeyinde bir üniversiteden mezun olmak, tezli yüksek lisans başvurusu yapacaklar için ALES sonucunun programlara göre değişiklik göstermekle birlikte en az 55 puan alınması, eğitim dili İngilizce olan programlar için yetkilendirilmiş kurumlar tarafından yapılan sınavlardan yeterli puanların alınmış olması üniversitenin öğrenci kabul edebilmesi için istenilen diğer şartlar arasında yer alıyor.

  Yüksek lisans başvurusu Marmara Üniversitesi tarafından da talep toplanmaya başlanmıştır. Kabul şartları ve bununla birlikte istenilen kriterlerin diğerlerine nazaran daha zor olduğu bu üniversitede yapılacak yüksek lisansın hem öğrencilik hem de iş kariyerinize büyük katkıları olacağı kesindir. Auzef Başvurusu için yazımıza göz atabilirsiniz.

  Belirtilen şartların sağlanması durumunda yüksek lisans eğitimi görmek isteyen adayların gereken başvuruları yapmaları ve kabul konusunda üniversiteler tarafından talep edilen belge ve bilgilerin verilmesi gerekir. Dünya çapında kabul gören üniversitelerin kaliteleri ne kadar artarsa yüksek lisans yapmak için o kadar çok uğraşmanız gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle kendinizi bu sürece hazırlamanız ve sizden istenilen bilgi ve belgeleri istenilen sürelerde ve koşullarda vermelisiniz. Bu şekilde “Yüksek lisans başvurusu nasıl yapılır?” sorusunun cevabı başvurmak istediğiniz üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. 

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir