İçeriğe geç

POMEM Başvurusu

  POMEM BAŞVURUSU

  POMEM başvuru yapılabilmesi için adayların başvurularını kabul etmeye başladı. 2022 yılında öğrenci olmak ve ilerleyen süreçte başarılı olunması durumunda atama yapılması için başvuru işlemlerini E-Devlet ve POMEM resmi internet sitesi üzerinden işlem yapabilirsiniz. Bu başvuru döneminde kurum tarafından yapılan açıklamaya göre 8 bin adet öğrenci alımı yapılması planlanıyor. Yapılacak başvurular için lisans ya da önlisans mezunu olunması şartı aranmaktadır.

  POMEM BAŞVURUSU

  POMEM BAŞVURUSU

  Başvuru yapılabilmesi için diğer bir ön şart da lisans mezunları için yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı P3 türünden en az 60, önlisans mezunları için yapılan sınav sonucunda yer alan P3 türünden 65 puan almış olmak. Lisans mezunları için yapılan KPSS sonuçları 2 yıl geçerli olduğu için son 2 yılda girilmiş olan sınavdan alınan geçerli sonuçlar dikkate alınmaktadır. Alınması planlanan 8 bin öğrencinin belirlenebilmesi için başvuru araçlarından başvuru yapan ve belirlenmiş olan aday sayılarının 10 katına  kadar şahsen yapılan başvuruların kabul edileceği kurum tarafından açıklanmıştır. Bununla birlikte başvuru yapanlar arasında en yüksek puan alandan en düşük puan alana göre bir sıralama yapılarak buna göre seçim yapılacaktır.

  POMEM BAŞVURUSU ŞARTLARI

  POMEM BAŞVURUSU ŞARTLARI

  POMEM başvuru şartları ile ilgili yayınlanan duyuruya bakacak olursak: 

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Lisans ve önlisans mezuniyeti ya da bu seviyelere denkliği bulunan yükseköğretim kurulundan mezun olmak,
  • KPSS sınav sonuçlarında lisans mezunları için KPSS P3 puan türünde 60, önlisans mezunları için 65 puan ve üzerinde puan almış olmak,
  • Gazi ve şehit eş ve çocukları için belirlenen puan kriterlerinin en az % 80’i kadar puan almış olmak,
  • Lisans mezunları önlisans için açılmış olan sınava başvuruda bulunamazlar. Eğer başvuru yapılırsa geçersiz sayılacaktır. 
  • 1 Ocak tarihi itibari ile 30 yaşını aşmamış olmak,
  • Erkek adaylar için en az 167 cm, kadın adaylar için ise en az 162 cm boyunda olmak,
  • Belirlenmiş kriterlere göre hesaplanan beden kitle endeksinin 18 ile 27 arasında olması,
  • Silah taşıma ve bulundurma ile ilgili belirlenen hukuki kurallara aykırı bir durum olmaması,
  • Sağlık durumunuzun göreve uygun olup olmadığının anlaşılabilmesi için Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşıyor olmak,
  • Bir yıl ya da daha uzun süreli hapis cezası almamış olmak.
  İlginizi Çekebilir:  SPK Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bu şartları sağlıyor olanlar için ön başvuru süreci sorunsuz şekilde tamamlanabilmektedir. Başvuru yapılmasının ardından sınav giriş ücretinin yatırılması gerekmektedir. Ön başvuru öncesi sınav ücreti yatırılması zorunluluğu bulunmamaktadır. POMEM başvuru ücreti 2022 yılında POMEM internet sitesi aracılığı ile yayınlanan banka hesabına yatırılmalıdır. Eğer şehit ya da gazi eş ve çocuğuysanız sınav giriş ücreti alınmamaktadır. JANDARMA UZMAN ERBAŞ BAŞVURUSU için sayfamızdaki adımlara bakabilirsiniz.

  2022 yılında lisans mezunu 5.120 erkek, 1.280 kadın; önlisans mezunu 1.280 erkek ve 320 kadın öğrenci alımı yapılması belirlenmiştir. Öğrenci olmak üzere başvuru yapılması için 27 Aralık 2021 ile 07 Ocak 2022 tarihleri arasında www.pa.edu.tr adresinden kolaylıkla başvuru yapılabilmektedir. Başvuru sürecinin nasıl yapılacağına bakacak olursak:

  • POMEM internet sitesinden başvuru adresine tıkladığınızda sizi E-Devlet giriş bilgilerinizin yer aldığı bir ekran karşılayacaktır. Bu ekrana T.C. Kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz. 
  • POMEM başvuru tarihleri içerisinde olmaya özen göstererek şifre girdikten sonra karşınıza girmek istediğiniz sınavın başvuru türüne göre sıralandığını göreceksiniz. 
  • Bu seçenekler arasında yer alan “28. Dönem Pomem Giriş Sınavı Başvurusu” kısmına tıkladığınızda size lisans ve önlisans seçeneklerinden birisini seçmeniz istenecek. Mezuniyet durumunuza göre iki seçenekten birisini seçmelisiniz. 
  • Gelen uyarı ekranında eğer daha önce bu sisteme giriş yapmadıysanız kişisel bilgilerinizin doldurulması için yönlendirileceksiniz. Kimlik Bilgileri, Ek Bilgileri, Adres-İletişim Bilgileri, Eş Bilgileri ve Fotoğraf Bilgileri kısımlarını doldurduktan sonra sitem sizi başvuru ekranına yönlendirecektir. 
  • Bu ekran üzerinden yaptığınız bütün başvuruları görebilir, sonuçlarınıza bakabilir ya da yeni başvuru yapabilirsiniz. 
  • Aynı zamanda varsa kişisel bilgilerinizdeki değişikliklerin bu ekrandan güncellenmesine de imkan sağlanmaktadır. 

  2021 ve önceki yıllarda olduğu gibi 2022 POMEM başvuru ile birlikte binlerce polis adayına gereken eğitimler verilmektedir. Öncelikle yazılı sınavdan başarılı olmanız gerekmekle birlikte bu sınavdan başarılı olmanız durumunda sağlık taraması ve sözlü mülakat gibi süreçlerle devam edebileceksiniz. Eğer tabi olduğunuz bütün değerlendirme ve sınav süreçlerinden başarılı olarak ayrılırsanız POMEM kapsamında eğitim görmeye hak kazanabilirsiniz. Bu nedenle sürecin ilk adımı olan POMEM başvuruları için belirlenen süreler içerisinde ve mutlaka doğru bilgilerle başvuru yapmanız gerekmektedir. Yaptığınız başvuru esnasında verdiğiniz bilgilerin yanlış olması durumunda başvurunuzun geçersiz sayılacağını bilmelisiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir