İçeriğe geç

Uzman Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Uzman Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? - 1

  MEB tarafından öğretmenlere uygulanan bir eğitim programıdır. Uzman öğretmenlik eğitim programına şartları sağlayan öğretmenler başvurabiliyor. 10 yıl eğitim vermiş olan öğretmenler uzman öğretmenlik eğitim programı için başvuru yapabilirler. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında görev yapanlar başvurabilir.

  Başvuru yapan öğretmenlerin başvuruları gerekli şartları taşıyıp taşımadıklarını görmek için incelenir ve uygun olan öğretmenler Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariye Basamakları Yönetmeliğinin belirlediği çerçeveye göre değerlendirilir. Öğretmenlerden belirlenen alanlardan en az ikisinden çalışma yapmaları ve sunmaları istenir. Bu alanlar şu şekildedir:

  • Eğitim Öğretim ve Rehberlik Çalışmaları
  • Yönetime Katılım Çalışmaları
  • Araştırma Geliştirme Çalışmaları

  Bu alanlardan en az ikisinden birer çalışma yapılması istenir. 240 saatlik bir kurs verildikten sonra sınav yapılarak uzmanlık hakkı verilecektir.  Bu derece ile öğretmenlerin maaşına ek ödeme yapılacaktır. Uzman öğretmenler bakanlık tarafından belirlenen ek ücreti almaktadırlar.

  Bazı öğretmenler yazılı sınava girmek zorunda değildir. Sınavdan muaf olan öğretmenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Lisansüstü eğitimini tamamlayan öğretmenler uzman öğretmen sınavından muaftır.
  • Doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler başöğretmen unvanı için yapılan yazılı sınavdan muaftır.

  Lisansüstü eğitimi ve doktora eğitimi alan öğretmenler sınavdan muaftır ancak Uzman Öğretmenlik Eğitim programını almak zorundadırlar. Eğitime katıldıktan sonra yazılı sınava girmeden uzman öğretmenlik unvanına sahip olabilirler.

  Uzman Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Uzman öğretmenlik başvuruları Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Sistemi (MEBBİS) üzerinden yapılmaktadır. Başvuru tarihleri MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) resmi internet sitesi üzerinden duyurulmaktadır. Duyurudan sonra Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Sistemi (MEBBİS) sistemine giriş yaparak başvurular oluşturulabilir. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Sistemi (MEBBİS) sisteminin giriş ekranına ulaşabilirsiniz.

  Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Sistemi (MEBBİS) sistemine giriş sayfası için tıklayınız.

  İlginizi Çekebilir:  Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu Sınav Başvurusu

  Sayfaya ulaştıktan sonra kullanıcı adı/ Tc kimlik numarası ve şifre bilgilerinizle sisteme giriş yapabilirsiniz. İsterseniz e-devlet sistemi bilgileriniz ile giriş yapabilirsiniz.

  MEMSİS e-devlet ile giriş sayfası için buraya tıklayınız.

  e-devlet ile giriş yapmayı tercih edenler yukarıdaki bağlantıya tıklayarak TC kimlik numarası ve şifre bilgisi ile giriş yapabilirler.

  MEMSİS üzerinden yayınlanan uzman öğretmenlik başvuru formu ile kolayca başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

  Uzman Öğretmenlik sınav duyurusu için buraya tıklayabilirsiniz.

  Uzman Öğretmenlik eğitim programına başvuran öğretmenlerin başvuruları şartları taşıyıp taşımadıklarının tespiti için illerde il değerlendirme komisyonu oluşturulur. Bu komisyonlar başvuruları inceleyerek değerlendirir. Başvuruların değerlendirilme süreci şu sırayla yapılır.

  • Okul/kurum müdürlükleri
  • İlçe milli eğitim müdürlüğü
  • İl değerlendirme komisyonu

  Bu sırayla incelenen başvurularda uygun görülen öğretmenler eğitim programına alınır ve Uzman Öğretmenlik Eğitim programında alması gereken eğitim verilir. Daha sonra yazılı sınava tabii tutulur. Ayrıca belirlenen alanlardan en az ikisinden yine en az birer tane çalışma yapmaları istenir. Gerekli adımlar tamamlandıktan sonra uzman öğretmenlik unvanına sahip olunabilir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir