İçeriğe geç

Ücretli Öğretmenlik İş Başvurusu

  Ücretli Öğretmenlik İş Başvurusu 2021

  Ücretli öğretmenlik iş başvurusu 2021 yılının son dönemlerde en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bunun en önemli nedeni Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan öğretmen atamalarının sonuçlanmaya başlaması. Üniversiteden mezun olmuş ancak henüz ataması gerçekleştirilmemiş olan öğretmen adayları kesin atama tarihlerine kadar ücretli öğretmenliğe başvurmak isteniyor.

  Ücretli Öğretmenlik İş Başvurusu

  Özellikle teknolojinin hayatımızda önemli bir yer alması ile birlikte ücretli öğretmenlik başvurularının da E-Devlet üzerinden yapılmasının önü açılmış oldu. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi uzun kuyruklarda beklemeye gerek kalmadan sadece E-Devlet şifrenizi girerek istediğiniz gibi başvuru yapabilirsiniz. Tabii ki ücretli öğretmenliğe başvuru yapılabilmesi için karşılamanız gereken kriterler de var.

  Ücretli Öğretmenlik Nedir?

  “Ücretli öğretmenlik nedir?” ile birlikte “ücretli öğretmenlik ile normal öğretmenlik arasındaki fark nedir?” sorusu en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Ataması yapılan ve tam zamanlı olarak öğretmenlik yapılabilmesi için öncelikle ilgili kurum tarafından atamaların yapılması gerekir. Ancak bu atamaların yapılmaması durumunda öğretmenlik yapmak üzere okullarından mezun olmuş kişiler öğretmenlikten uzak kalacaklar demektir. Hem bu şekilde öğretmen adaylarının öğretmenlik yapmaktan uzak kalmamaları hem de kısa süreli öğretmen ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ücretli öğretmenlik uygulaması yapılmaktadır. Sinpaş burs başvurusu ile gelirinizi arttırabilirsiniz.

  Bu uygulamanın başlaması okullarda izinli, hasta ya da diğer nedenlerden dolayı derslere devam edemeyen öğretmenlerin yerine ücretli öğretmenlik girebilmesi için başlatılmıştı. Genel olarak okullarda kadrolu öğretmenlerin yerine derslere girebilmeleri için ücretli öğretmen bulundurulurdu. Ancak özellikle son dönemlerde maliyetleri daha düşük olması nedeni ile ücretli öğretmenlik tercih edilir olmuştur.

  Ücretli Öğretmenlik İş Başvurusu 2021

  Ücretli Öğretmenlik İş Başvurusu 2021

  Ücretli Öğretmenlik Başvuru

  5 Eylül 2021 tarihinde uzun bir pandemi sürecinin sonunda yüz yüze eğitim dönemi başlamış oldu. Bununla birlikte ihtiyaçların karşılanması için 2021-2022 eğitim öğretim dönemi için ücretli öğretmenlik başvuruları toplanmaya başlandı. Ücretli öğretmenlik başvuru yapılması ile birlikte değerlendirme sürecine girilmektedir.

  İlginizi Çekebilir:  TİKA Sözleşmeli Bilişim Personeli Başvurusu

  Bunun öncesinde ücretli öğretmenliğe başvuru yapabilmek için aranan kriterlere bakmak gerekiyor:

  • Türkiye Cumhuriyeti ya da KKTC vatandaşı olmak.
  • Herhangi bir nedenden dolayı kamu haklarından kısıtlanmamış olmak.
  • 1 yıl ya da daha uzun süreyle hapis cezasına çarptırılmış olmamak.
  • Görevini yerine getirebilmesine engel herhangi bir sağlık sorununun olmaması.
  • Erkek adaylar için askerlikle ilişkisi bulunmamak.
  • KPSS sonuç belgesinde yer alan puanın yeterli olması.

  Öncelikli olarak bu şartları sağlayan ücretli öğretmen adayları için ücretli öğretmenlik başvurusu süreci E-Devlet üzerinden başlatılabilecek durumdasınız demektir. Yapılan başvurunun artından ilgili kurumlar tarafından yapılan başvurular değerlendirilme sürecine girecektir. Yapılan değerlendirme sonucunda kurulan komisyon tarafından görevlendirme yapılmasını bekleyebilirsiniz.

  Ücretli Öğretmenlik Atama

  Ücretli öğretmenlik atama işlemlerinin başlaması ile birlikte belirlenen karara göre çalışmaya başlanacak okul müdürlüklerine istenilen bilgi ve belgelerin teslim edilmesi gerekiyor. Atama işleminin tamamlanması ve göreve başlanabilmesi için talep edilen belgeler:

  • Belirlenen kriterlerde hazırlanmış dilekçe,
  • Nüfus cüzdan fotokopisi ve aslı,
  • Sabıka Kaydı (E-Devlet çıktısı da olabilir),
  • Vesikalık fotoğraf,
  • Mezuniyet belgesi,
  • Formasyon belgesi,
  • KPSS sonuç belgesi,
  • Erkek adaylar için askerlik durum belgesi,
  • Görevi yerine getirmesine engel olmadığını gösterir sağlık raporu.

  Bu evraklarla birlikte ücretli öğretmenlik için gerekli belgeler arasında okul müdürlükleri ya da Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenen diğer belgeler okul müdürlüklerine ibraz edilmesi gerekiyor.

  Ücretli Öğretmenlik İş Başvurusu

  Ücretli Öğretmenlik İş Başvurusu 2021

  Ücretli Öğretmenlik Maaşı

  2021 yılı Temmuz ayına kadar ücretli öğretmenlerin maaşları girdikleri haftalık ve aylık ders saatlerine göre değişiklik gösteriyordu. Bir önceki yıl alınan saatlik ücretin ek derslere yapılan zamlarla birlikte artmış olması ile birlikte bu yıl içerisinde de zam beklentileri yükselmiş oldu. Ücretli öğretmenlik maaşı 2022 yılı içerisinde 19,78 TL olarak belirlendi. Buna göre ücretli öğretmenlerin aylık maaşları:

  İlginizi Çekebilir:  TRT Yetenek Başvurusu

  • Haftada 15 saat ve ayda 60 saat yapılacak ders için 1.187,07 TL,
  • Haftada 20 saat ve ayda 80 saat yapılacak ders için 1.582,76 TL,
  • Haftada 25 saat ve ayda 100 saat yapılacak ders için 1.947,35 TL,
  • Haftada 30 saat ve ayda 120 saat yapılacak ders için 2.283,16 TL.

  Alınan bu ücretlere Asgari Geçim İndirimi şartlarına göre ek ödemeler de yapılmaktadır. Kadrolu öğretmenlere oranla daha düşük ücretlere çalışılıyor olsa da ataması yapılmayan öğretmenler arasında bu yöntem çokça tercih ediliyor. Siz de başvuru şartlarını karşılıyor ve kabul ediyorsanız ücretli öğretmen başvuru sisteminden başvurularınızı yaparak süreci başlatabilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir