İçeriğe geç

Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

  sozlesmeli-ogretmenlik-basvurusu

  Sözleşmeli öğretmenlik başvurusu ile öğretmen olabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan bildirgede 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağı söylendi. Belirtilen tarihler arasında başvuruya açık olan bu alan ile gerekli şartları sağlamanız durumunda sizler de sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlayabilirsiniz. İlk kez bu duyuruyu görenler öncelikle sözleşmeli öğretmenin ne olduğunu merak etmeye başladı. Bununla birlikte çoğu kişi farklı soruları da dile getirdi. Sözleşmeli öğretmenlik şartları nelerdir? Sözleşmeli öğretmen olmak için başvuru nasıl yapılır? Başvuru adresi neresidir? Sizler de bu soruları merak ediyor ve her biri için ayrıntılı cevaplar arıyorsanız bu yazıdan faydalanabilirsiniz. Sizin için sözleşmeli öğretmenlik konusunda merak edilenleri derledik ve detaylandırdık.

  Sözleşmeli Öğretmenlik Nedir?

  Her sene üniversitelerin eğitim fakültelerinden birçok kişi mezun oluyor. Kendi alanında çalışmaya devam etmek isteyen bu kişiler öğretmenlik arayışına giriyor. Bu süreçte elbette hemen her şey mümkün olmuyor. Bazıları öncelikle sözleşmeli öğretmenlik yapmak durumunda kalıyor. Sizler de sözleşmeli öğretmenlik başvurusu yaparak bu alanda çalışma hakkı kazanabilirsiniz. Peki, nedir bu sözleşmeli öğretmenlik? En özet haliyle;

  • Sözleşmeli öğretmenler, devlet okullarında aday öğretmen kadrolarında mesleğe başlamış oluyor.
  • Bu süreci başarılı bir şekilde tamamladıkları takdirde bir sonraki aşama olarak bulundukları okuldaki öğretmen kadrosuna yerleşebiliyorlar.
  • 2018 yılına kadar atandıkları okulda 2 yıl sözleşmeli 1 yıl da kadrolu olarak çalışma hayatını sürdürdükten sonra farklı bir okula atanabilen öğretmenler; 2018 yılından sonra 3 yıl sözleşmeli 1 yıl da kadrolu olarak çalıştıktan sonra aynı hakkı elde edebiliyor.

  Bu koşullarda sizler de mesleğinizi yerine getirmek için sözleşmeli öğretmen olarak başlamak isterseniz birtakım şartları sağlamanız gerekir. Bunun için yerine getirilmiş olması gereken bazı detaylar vardır. Bununla birlikte bu süreç birkaç adımdan meydana gelir. Yalnızla başvuru yapmakla süreci tamamlamış olmazsınız. Farklı adımları da başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra sizler de sözleşmeli öğretmenlik başvurusu yaparak öğretmenliğe hak kazanmış kişiler arasında kendinizi görebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir:  TAİ İş Başvurusu Formu

  Sözleşmeli Öğretmenlik Şartları Nelerdir?

  Sözleşmeli öğretmen olarak göreve gelmek istiyorsanız, başvuru yapmadan önce bazı şartlara uyum sağladığınızı göstermeniz gerekir. Gerekli şartları sağlamanız durumunda başvuru yapabilir ve gerekirse kalan adımları da sağlayabilirsiniz. Sözleşmeli öğretmenlik başvurusu için şartlar şu şekildedir:

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımanız gerekmektedir.
  • Başvuru yapabilmeniz için Türk vatandaşı olmanız gerekmektedir.
  • Mezun olduğunuz yükseköğretim programının, öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Kurul Kararına göre atama yapılacak alana uygun olması gerekmektedir.
  • Öğretmenlik alanında yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olması gerekmektedir.
  • Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olduysanız, yüksek öğrenimlerinizin veya pedagojik formasyon belgelerinizin yurt içindeki yükseköğretim programlarına denkliği kabul edilmiş olması gerekmektedir.
  • 2020 veya 2021 yılında yapılan KPSS’de atanacağı alan için puan türleri için 50 veya üzerinde bir not almış olmanız gerekir.
  • Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmanız gerekir.
  • 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak atanan; ancak ataması iptal edilenler ile sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmanız gerekmektedir.
  • Mevcut olarak Bakanlıkta veya herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak çalışmıyor olmanız gerekmektedir.

  Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bu süreç birkaç adımda tamamlayabileceğiniz bir süreçtir. Bu süreci şu şekilde tamamlayabilirsiniz:

  • Öncelikle ilk aşama olarak online başvuru yapmanız gerekir.
  • Bu başvuru belgesine ulaşmak için https://www.turkiye.gov.tr/meb-sozlesmeli-ogretmenlik-basvurusu linki üzerinden devam etmelisiniz.
  • Bu sisteme e-devlet bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz.
  • Başvurunuzu tamamladıktan sonra sonuç beklemeniz gerekmektedir.
  • Başvurularınızı onaylatmak veya herhangi farklı bir sebepten ötürü il veya ilçe millî eğitim müdürlüklerine gitmenize gerek yoktur.
  • Bu başvurunun sonucuna göre sözlü sınava çağırılacaksınız.
  İlginizi Çekebilir:  Ücretli Öğretmenlik İş Başvurusu

  Belirtilen şekillerde sözleşmeli öğretmenlik başvurusu yaparak sonucunun olumlu olması durumunda sizden beklenen diğer adımları uygulayabilirsiniz.

  Sözleşmeli Öğretmenlik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında gelin birlikte tartışalım. Ayrıca https://resmibasvuru.com/is-basvurusu/ sayfamızı incelemeyi unutmayınız.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir