İçeriğe geç

Şartlı Eğitim Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları Nelerdir?

  sartli-egitim-yardimi-basvuru

  Şartlı eğitim yardım başvurusu yaparak sizler de eğitiminiz için verilen bu destekten yararlanabilirsiniz. Bu destek, maddi durumu yetersiz olan ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişiler için uygun görülen nakit yardım desteğidir Sizler de şartlı eğitim yardım başvurusu hakkında birçok şey merak ediyor ve şartlı eğitim başvurusu nasıl yapılır diye öğrenmek istiyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz. Şartlı eğitim yardımı nedir? Başvuru şartları nelerdir? Gereken belgeler hangileridir? Şartlı eğitim yardımı ne kadardır? Tüm bu soruların cevabına yazının devamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

  Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

  Bu yardım; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilir. Aynı zamanda 3294 sayılı Kanun gereği sosyal yardım kapsamına giren eğitim destek parası olarak da bilinmektedir. İlk kez 2003 yılında ödenmeye başlayan bu destek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğrultusunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla ödenmektedir. Maddi durumu kötü olan öğrencilere verilir. Bu şekilde öğrencilerin eğitimine devam edebilmesi sağlanır. Sosyal güvencesi olmayan öğrenciler önceliklidir. Şartlı eğitim başvurusu hanede okuyan çocuk sayısı kadar verilir. Çocuk okula devam ettiği sürece, okulun açık olduğu aylar boyunca bu yardımdan faydalanabilir. Ödeme yapılırken öncelikli olarak çocuğun annesi tercih edilir. İlkokuldan liseye kadar yılda 9 kez olmak üzere PTT tarafından çekilebilir. Bu fırsatı yakalamak için şartlı eğitim yardım başvurusu yapabilirsiniz.

  Şartlı Eğitim Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Şartlı eğitim yardımı başvuru yapılması için dikkat edilmesi gereken önemli detaylar vardır. Bu detaylar sizin için şu şekilde sıralandırılabilir:

  • Öncelikle, şartlı eğitim yardım başvurusu çocuğun annesi tarafından yapılmalıdır.
  • Öğrencinin velisi Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına giderek çocuğu için şartlı eğitim yardımı talep ettiğini söylemesi gerekir. Bu vakıflar kaymakamlık binalarında bulunur.
  • Çocuğa ait kimlik fotokopisi götürülmelidir.
  • Başvuru formu doğru ve tam bir şekilde doldurulmalıdır.
  • Başvuru sonrasında öğrenci ve ailesi üzerinde bir araştırma yapılır ve bu araştırma sonucuna göre eğitim desteğinin kişi tarafından alınıp alınamayacağına karar verilir.
  • Hane içinde kaç çocuk varsa hepsi için ayrı ayrı başvuru yapılması gerekir.
  İlginizi Çekebilir:  Kadriye Macit Bursu Başvurusu

  Şartlı Eğitim Başvuru Şartları Nelerdir?

  Öğrencilerin şartlı eğitim desteğinden yararlanabilmesi için bazı şartları taşıması gerekmektedir. Ancak bu şekilde destekten yararlanabilir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Başvuru yapan öğrenci T.C. vatandaşı olmalıdır.
  • Başvuru yapan öğrencisinin aile gelirine bakılır. Bu gelir asgari ücretten düşük olmalıdır.
  • Öğrencinin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması gerekir.
  • Başvuran öğrenci eğitimine devam ediyor olması gerekir.
  • Aynı zamanda öğrenci, 1 ay içerisinde en fazla 4 gün devamsızlık yapma hakkına sahiptir.

  Bu şartları sağlayan öğrenciler için şartlı eğitim yardım başvurusu yapılabilir.

  Şartlı Eğitim Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  Bu yardımdan faydalanabilmeniz için sahip olmanız gereken bazı belgeler vardır. Ancak bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim ettiğiniz zaman yardım desteğinden de faydalanabilirsiniz. Gerekli olan bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Öğrencinin velisine ait kimlik kartı gereklidir.
  • Bununla birlikte, öğrencinin kimlik kartı da olmalıdır.
  • Okuldan öğrenci belgesi alarak evraklarınıza eklemeniz gerekir.
  • Şartlı eğitim yardımı başvuru formunu doldurarak teslim etmeniz gerekir.
  • Kirada oturuyorsanız kira kontratı da belgeler arasında olmalıdır.
  • Gelir belgesi de eklenmelidir.

  Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadardır?

  Şartlı eğitim yardımı öğrenciden öğrenciye değişiklik göstermektedir. İlköğretim öğrencileri için erkeklere 45 TL kızlara 50 TL olarak belirlenirken; orta öğretim öğrencileri için ise erkeklere 55 TL kızlara ise 75 TL olarak belirlenmiştir. Kız çocukları üzerinde farkındalık yaratabilmek adına kız çocukları için daha fazla ücret belirlenmiştir.

  Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

  Gereken şartları sağlayarak bu yardım desteği için başvuru yaptıktan sonra sonuç sürecini kontrol edebilirsiniz. Gerekli incelemeler sonucunda şartlar uygunsa bu destekten yararlanabilirsiniz. Şartlı eğitim yardımına başvuruda bulunan kişiler sonuçları e-devlet üzerinden kolay bir şekilde takip edebilirler. Şartlı eğitim yardımı sorgulamak isteyen kişiler, sonuçları https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linki üzerinden elde edebilirler. Bu link, açtığınızda karşınıza ilgili e-devlet penceresi açılacaktır. Bu pencerede şifreniz ve kimlik numaranız ile giriş yaptığınız takdirde sonuç ekranı açılmış olacaktır. Açıklanan sonuca buradan hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Şartlarınız uyduğu takdirde olumlu bir sonuç elde edersiniz.

  İlginizi Çekebilir:  Biz İzmir Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Şartlı Eğitim Yardım Başvurusu makalemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında gelin birlikte tartışalım. Ayrıca https://resmibasvuru.com/burs-basvurusu/ sayfamızı incelemeyi unutmayınız.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir