İçeriğe geç

Pybs Başvuru Şartları Nelerdir? Pybs Bursunu Kimler Alabilir?

  pybs-basvuru

  Pybs başvuru ile sizler de çocuklarınız geri ödemesiz bir burs şansı elde etsin ister misiniz? Yeni adı İOKDS ile her yıl 5. Sınıf ve 11. Sınıf öğrencileri arasında düzenlenen bir sınav türüdür. İlköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı olarak birçok çocuk için burs kaynağı olmuştur. Başarıya bağlı olarak verilen bir burs olmasının yanı sıra ailenin maddi durumuna bakılarak da uygun görülebilir. İlkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar için sağlanan bu burs geri ödemesiz bir şekilde sunulmaktadır. Peki, pybs nedir? Pybs şartları nelerdir? Pybs bursunu kimler alabilir? Pybs burs ücreti ne kadardır? Tüm bu sorular kişiler tarafından oldukça merak ediliyor. Yazının devamını okuyarak sizler de bu sorular için ayrıntılı cevaplara ulaşabilirsiniz.

  Pybs Nedir?

  Pybs sınavı 5,6,7,8,9,10 ve 11. sınıfların girmiş olduğu bir sınavdır. Bu sınav sayesinde parasız yatılı ve bursluluk sınavına girip başarılı olan öğrencilere belirlenen miktarlarda nakit burs yatmaktadır. Her yıl 5. Sınıf ve 11. Sınıf aralığındaki öğrencilerin girebildiği bu sınavdan sonra açıklanan kontenjan doğrultusunda öğrenciler için burs imkanı sunulmaktadır. Bu burstan yararlanabilmek için gerekli olan temel şart yıllık kişi başına düşen gelir miktarının belirtilen miktarın altında olmasıdır. Yani bu burslar gelir düzeyi düşük aileler için uygun görülür. Durumu iyi olan aileler ve çocukları için tercih edilmez. Bu duruma istisna olarak durumlar yer alır. Öğretmen ve gazi çocukları bu durumun dışında tutulur. Sınava tabii tutulan her sınıf düzeyine uygun olarak hazırlanan bu sınav müfredat doğrultusunda güncellenen bir sınavdır. Siz de pybs başvuru yaparak çocuklarınız için düşünülmüş olan bu fırsattan yararlanabilirsiniz. Onların eğitim öğretim hayatı için oldukça etkili bir katkı sağlayabilirsiniz.

  Pybs Şartları Nelerdir?

  Parasız yatılı ve bursluluk sınavı her öğrencinin kendi düzeyinde gireceği bir sınavdır. Sınıflara bağlı olarak düzeyi değişiklik gösterdiği gibi aynı zamanda müfredata uygun olarak da değişiklik gösteren bir sınavdır. Bu sınava öğrencilerin girebilmesi için birkaç şart vardır. Bu şartlar doğrultusunda uyum sağlayan öğrencilerin sınava girişi kabul edilir. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sınava başvuru yapacak olan öğrenci Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
  • Başvuru sahibi öğrencinin 5,6,7,8,9,10 ya da 11. Sınıf aralığında öğrenim görüyor olması gerekir.
  • Başvuran kişi herhangi bir sebepten dolayı sınıf tekrarı yapmamalıdır.
  • Sınavın gerçekleşeceği yıl içinde, başvuru yapan öğrenci herhangi bir okul değiştirme cezası almamış olmalıdır.
  İlginizi Çekebilir:  Sen Gençsin Güç Sensin Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bu şekilde yukarıda belirtilmiş olan şartlara uyum sağlayan öğrencilerin başvuruları kabul edilecektir. Sizler de bu şartlara uyan bir aileyseniz çocuğunuzun başvuru yapmasını destekleyebilir ya da onun adına sizler başvuru yapabilirsiniz. https://e-okul.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/DPY/SNV00004.ASPX linki üzerinden yapacağınız pybs başvuru ile çocuğunuzun eğitimi adına oldukça önemli bir katkıda bulunacaksınız.

  Pybs Bursunu Kimler Alabilir?

  Pybs başvuru sonrası yararlanılacak olan bu burstan her öğrenci yararlanamaz. Yararlanabilecek olan öğrenci koşulları şu şekildedir:

  • Devlet tarafından, parasız yatılı bursluluk sınavı sonrası elde edebileceğiniz bir burs olarak parasız yatılılık bursu ilköğretim ve lise öğrencilerine verilir.
  • 18 yaşına kadar öğrencilerin bu burstan yararlanabilmesi için her yaştaki öğrenciler için kendi düzeyinde hazırlanır.
  • Bu öğretim çağındaki ve yaş aralığındaki öğrencilerin girme hakkının olduğu bu sınav sonucunda açıklanan kontenjan doğrultusunda burs imkânı sunulmaktadır.
  • Durumu iyi olan ailelerin çocuklarına belirtilen istisnai durumlar dışında burs verilmez.
  • Sınavdan yüksek puan alan adaylar bu bursu almaya hak kazanır.
  • Devlet parasız yatılılık bursu 6,7 ve 8. Sınıflar için onların SBS’den aldıkları puan doğrultusunda belirlenirken, diğer sınıflar için bu bursa özel olarak bir sınav yapılır.

  Pybs Burs Ücreti Ne Kadardır?

  Pybs başvuru yaparak sınava dâhil olması için gereken şartların uyuyor olması durumunda sizler de çocuklarınızın bu sınavda elinden geleni yapması için hassas ve özenli davranmak istersiniz. Bu sınavdan iyi bir puan aldıkları takdirde kazanacakları burs onların eğitim öğretim hayatlarında büyük bir öneme sahip olacaktır. Bu burs sonucunda alacakları miktarla eğitimleri için gerekli olan harcamaları yapabilirler. Pybs bursu ayda 1 olarak her ay yatırılır. Sizler için geçtiğimiz yılların burs ücretlerini derledik:

  • 2018: 234 TL

  • 2019: 260 TL

  • 2020: 290 TL

  • 2021: 340 TL

  İlginizi Çekebilir:  Pan Lojistik Tarım Bursu

  Pybs Başvuru makalemiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında gelin birlikte tartışalım. Ayrıca https://resmibasvuru.com/burs-basvurusu/ sayfamızı incelemeyi unutmayınız.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir