İçeriğe geç

Muhtar Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  muhtarkarti

  İstanbul’da görev yapan tüm Muhtarlar Muhtar Kart alma hakkına sahiptir. Muhtar Kart ile şehir içi toplu taşıma araçlarında şehir içi ulaşımdan ücretsiz faydalanma imkanı vardır. Muhtar Kartı başvurusu online olarak yapılabilmektedir. Online başvuru için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  Muhtar Kartı Başvuru Adımları

  İlk kez başvuru yapanlar yada kayıp için başvuranlar bu adımları izleyebilir.

  • Başvuru formu doldurma aşamasında bireysel.istanbulkart.istanbul adresine ulaşıp buruda bulunan başvuru formunu doldurmak gerekiyor. Kişisel bilgileri doldurduktan sonra fotoğrafı ekleyerek başvuru oluşturulur.
  • Kartı nereden alacağınıza dair seçiminizi yapın. Burada İstanbulkart başvuru merkezinden teslim alma yada adresinize kargolanması şeçenekleri vardır.
  • Sonra İstanbul Kart ücretini yatırmanız gerekir. Bunun için başvurunun son adımında kredi kartı ile ödeme yapılabilir. İsterseniz EFT ve havale ile ödeme yapılabilir.
  • Ödeme yapıldıktan sonra başvurunun durumunu takip edebilirsiniz. Bunun için başvuru oluşturduğunuz sayfada bulunan üyelik sayfasına giriş yapmalısınız.
  • Eğer başvuru sırasında adrese kargolanmasını talep ettiyseniz kartınız adresinize gönderilir.
  • Eğer İstanbulkart başvuru merkezinden teslim alma seçeneğini seçtiyseniz kartınız basıldıktan sonra gsm numaranıza sms gönderilir. Size bildirilen tarih ve saat aralığında giderek kartınızı teslim alabilirsiniz. Şahsen ve kimliğiniz ile birlikte gitmeniz gerekir.

  Kargo ile gönderim talebinde bulunan bireylere kartları PTT aracılığı ile gönderilir. Bu süreçte kartlarının durumunu takip etmek isteyen bireyler PTT’nin gönderi takip sayfasından takip işlemi yapabilirler. Gönderi takibi için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Sorgulama sırasında size sms ile gönderilen barkod numarasını kullanabilirsiniz.

   http://gonderitakip.ptt.gov.tr üzerinden kargo takibi için buraya tıklayınız.  

  Muhtar Kartı kargo ile gönderim talepleri sadece İstanbul sınırları için geçerlidir. İl dışına gönderim yapılamaz.

  Yenileme İçin Muhtar Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Muhtar Kart yenilemesi için yine bireysel istanbulkart adresini kullanmanız gerekir. Bunun için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir:  BAİBU Kart Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

  https://bireysel.istanbulkart.istanbul/

  Muhtar Kartı yenilemesi için başvuru oluşturmak iseteynler aşağıdaki belgeleri hazırlayarak İstanbulkart Başvuru Merkezine ulaştırmalıdır.

  Muhtar Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler;

  • Nüfus cüzdanı
  • 1 Adet güncel fotoğraf

  Bu belgeler ile birlikte kart ücretinide hazırlayarak İstanbul Kart Başvuru Merkezine gidilmesi gerekir. Gerekli ücreti nakit yada kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

  Muhtar Kartı Başvurusunu Kimler Yapabilir?

  Muhtar Kartı alma hakkı sadece muhtarlar verilmiştir. Ancak muhtar olan birey başvuru için gidemeyecek durumdaysa onun yerine birinci derece yakını olan kişiler gidebilir. Bunlar anne, baba, eş ya da çocuklardır. Başvuru sahibi ve başvuruyu yapan bireyin kimlik kartlarının ibraz edilmesi gerekir.

  Muhtar Kart ile Neler Yapılabilir?

  Muhtar Kart sahipleri İstanbul il sınırları içinde bulunan toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak faydalanabilirler. Bunun dışında kartlarına bakiye yükleyerek bazı tesisleri kullanabilir, marketlerden alışveriş yapabilirler. Bu tesisler ve marketler şunlardır: Beltur, BNB (bisiklet), Sosyal Tesisler, İspark, İsper, A101, Migros, Hamidiye Otomatları ve İtaksi

  Bu sosyal alanlarda kullanılabilir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir