İçeriğe geç

Mavi Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

  mavi-kart

  Mavi Kart doğumla Türk vatandaşı olduğu halde bu vatandaşlıktan çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlere verilen bir karttır. Bunların 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesinde belirtilen altsoylarınada verilmektedir. Türk vatandaşlığı hakkını sonradan kaybedenler Mavi Kart kütüğüne kayıt yaptırabilirler. Böylece bazı haklarını tekrar kullanabilirler.

  Mavi Kart Çıkma İzni Almak Suretiyle Türk Vatandaşlığını Kaybeden Kişilere Tanınan Haklar vardır. Bu haklar şu şekildedir:

  Doğum ile Türk vatandaşı olduğu halde vatandaşlıktan çıkma izni alarak Türk vatandaşlığı hakkını kaybedenler, üçüncü dereceye kadar olan altsoyları ve belirtilen ististanalar dışında bulunan tüm Türk vatandaşı haklarından faydalanabilirler. Türk vatandaşlarına tanınan haklardan yararlanmaya devam edebilirler. Bu kişilere verilen haklarda milli güvenliğe, kamu düzenine ilişkin hükümler saklıdır.

  Mavi Kart sahiplerinin şu hakları yoktur:

  • Seçme ve seçilme
  • Muafen araç yada ev eşyası ithal etme
  • Askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü
  • Sosyal güvenliğe dair kazanılmış olan hakları saklıdır. Bu hakların kullanımı ile ilgili karar kanunlarda bulunan hükümlerle belirlenir.
  • Kadroya dayalı ve kamu hukuku rejimine tabi olarak kamu hizmetlerinde görev alamazlar. Asli yada sürekli olarak kamu hizmeti veremezler.

  Bunların dışında kamu kurum ve kuruluşlarında işçi, geçici personel, sözleşmeli personel olarak çalışabilirler.

  Mavi Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum ile Türk vatandaşı olan ancak çıkma izni alarak Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler, daha sonra talep etmeleri halinde yukarıda sayılan haklara kavuşabilirler. Bunun için Mavi Kart başvurusu yapmaları gerekir. Mavi Kart Değerli Kağıtlar Kanunu kapsamına alınmış bir karttır. Mavi kart şuralarda düzenlenebilir:

  • Yurt dışı temsilcilikleri
  • Yurt içinde İlçe Nüfus Müdürlükleri

  Gerekli belgeleri hazırlayarak buralara başvuru yapılabilir. Mavi Kart başvurusu için istenen belgeler şu şekildedir:

  • Mavi Kart talebi için dilekçe
  • İki tane fotoğraf
  • Yabancı devlet vatandaşı olduğunu gösteren kimlik belgesi yada pasaport
  İlginizi Çekebilir:  e-tebligat Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bu belgeler ile birlikte müracaat için belirlenen merkezlere giderek başvuru oluşturulur. Bu belgeler dışında farklı bir belge istenmez. Belgeler teslim edildikten sonra gerekli işlemler gerçekleştirilir. Mavi kart başvurusu kartı isteyen kişi tarafından şahsen yapılır. Başka birisi talep edemez. Ancak başvuru sırasında Maliye Bakanlığınca belirlenen değerli kağıtlar bedeli talep edilir. Bu bedel her yıl güncellenmektedir.

  Mavi Kart başvurusu sonrası kart alan bireyler Mavi Kartlıların kayıt edildiği kütüğe kaydedilir. Buna Mavi Kartlılar Kütüğü derin. Bu kütükte kayıtlı olan bireyler nüfus ile ilgili işlem yapılması gerektiğinde Türkiye içinde yaşıyorsa nüfus müdürlüklerine giderek yapabilir. Eğer yurtdışında yaşıyorsa orada bulunan dış temsilciliklerine beyan ederek işlemlerini gerçekleştirebilirler. Nüfus kayıtları tutulan mavi kartlılar doğum, evlenme, boşanma gibi nüfus olaylarını, yerleşim yeri adreslerini ve bunlardaki değişiklikleri bildirmekle yükümlüdürler. Bildirim üzerine Nüfus müdürlüklerince gerekli işlemler yapılarak, bu değişiklikler mavi kartlılar kütüğüne işlenir. Böylece kişilerin takibi ve gerekli işlemleri yapılabilir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir