İçeriğe geç

Mali Mühür Başvurusu Nasıl Yapılır?

  mali-muhur_1

  Mali Mühür Sertifikası, tüzel kişilere verilen bir belgedir. Sertifikadır. Mali Mühür Sertifikası mali belgelere mühür atmak için kullanılır. Bu belgeler şöyle örneklenebilir : e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv, e-İrsaliye vb. Kamu SM başvuru sayfasından mali mühüre başvurduğunuzda sadece sertifika için başvurmuş olursunuz.

  Mali Mühür Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Mali Mühür başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

  • Mali Mühür Sertifikası için https://onlineislemler.kamusm.gov.tr/mmbasvuru/giris adresine gidin. Verdiğimiz bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • Açılan sayfada tüzel ya da gerçek kişi için gerekli olan alanlar vardır. Bu alanları eksiksiz ve doğru bir şeklide doldurularak başvuru işlemini gerçekleştirin.
  • Ödeme yapmanız gerekir. Bunun için başvuru yapıldıktan sonra, başvurunun son ekranında verilen bilgilere göre https://sanalpos.kamusm.gov.tr/index.jsf sayfasından ödemeler gerçekleştirilir.
  • Farklı ödeme kanallarıda mevcuttur. Diğer ödeme kanalları; Vakıfbank ve Ziraat Bankası uzerinden yapılabilir. Aşağıda belirtilen bilgileri kullanabilirsiniz.
  • Aşağıdaki kanallardan yapılan ödemeler 1 iş günü sonrasında sisteme yansır. Banka şubesi, internet şube, mobil şube, atm cihazır ve çağrı merkezini aramak suretiyle ödeme yapabilirsiniz.

  Mali Mühür Başvurusu Nasıl Yapılır? - 2

  • Talep edilen ürün ve hizmet bedeli Kamu SM hesabına geçtikten sonra Sertifika Üretim Süreci’ne başlanır. Başvuruda sizin seçimine bağlı olarak üretim gerçekleştirilir.

  Üretim şekilleri şöyledir:

  Akıllı Karta Sertifika Üretimi Akıllı kart seçildi ise;

  Sertifika hemen üretilerek, yetkiliye teslim edilmek üzere seçilen teslimat yöntemine göre gönderilir.

  Teslimat Süreci: İmza yetkilisinin sertifikayı herhangi bir nedenden dolayı (işten ayrılması, adreste bulunamaması, vefat etmesi vb.) teslim alamaması durumunda teslimat aşağıdaki kişilere yapılabilir.

    • Şirket yetkilisinin tam vekâlet (noter onaylı) verdiği kişiler,
    • İmza sirkülerinde ismi olan şirket yetkililerinden birince yazılmış bir teslimat dilekçesi imza sirküleri ile birlikte mail ortamında bilgi[at]kamusm.gov.tr adresine gönderildiğinde dilekçede ismi belirtilen kişiye teslim edilir.

  Donanım Güvenlik Modülüne (HSM) Sertifika Üretimi

  İlginizi Çekebilir:  TRT Çocuk Variloto Başvurusu

  HSM seçildi ise; sertifika üretimi için HSM cihazının önceden temin edilmesi gereklidir. Kamu SM personeli sadece gözetim ve kontrol işlemini gerçekleştirecektir. HSM hizmeti almak isteyen ve vergi kimlik numarası farklı olan her firmanın Mali Mühür Başvuru sayfası üzerinden Sertifika Tipi HSM olacak şekilde başvuru yapması ve bilgi[at]kamusm.gov.tr adresine aşağıdaki içeriğe sahip e-posta atması gerekmektedir.

    • Başvurunun, grup firma ya da bireysel başvuru olduğu belirtilerek grup firma ise tüm firmaların detaylı bilgileri (VKN, Unvan, Barkod Bilgisi),
    • HSM cihazının bulunduğu adres,
    • Randevu için gelecek teknik arkadaşımızla irtibata geçecek teknik kişi bilgileri (ad, soyad, cep numarası.)
    1. HSM ile ilgili yapılacak ön hazırlık için firmaya bilgi verilir.
    2. Firma bilgilendirmeye istinaden gerekli ayarlamaları ve işlemleri yapar ve Kamu SM’ye bilgi verir.
    3. Firmanın dönüşünden sonra yükleme işlemi için randevu tarihi verilir.
    4. Üretim için planlanan randevu günü firmanın HSM cihazına sertifika yüklenir.
    5. Çalışma tamamlandıktan sonra hizmet gerçekleştirme tutanağı imzalanır. Tutanak iki nüsha olarak hazırlanarak biri kurumda, diğeri Kamu SM personelinde kalacak şekilde saklanır.
    6. İşlemler tamamlandıktan sonra fatura kesilerek firmaya gönderilir.

   

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir