İçeriğe geç

Patent Nasıl Alınır? Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Patent Nasıl Alınır? Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Patent bir buluşun ticari ve hukuki haklarının koruma altına alınmasını sağlayan belgedir. Bu belgeye patent adı verilir. Patent almak isteyen bireyler başvurularını Türk Patent ve Marka Kurumuna yaparlar. Bu işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu takip eder ve yönetir. Patent türleri vardır. Başvuruda bu türlerden birine başvurulur. Patent türleri şöyledir:

  İncelemeli patent: Buluşun özgünlüğünün detaylıca araştırılmasından sonra verilir. Geçerliliği 20 yıldır.

  İncelemesiz patent: Buluşun özgünlüğünün tam olarak araştırılmadığı patent çeşididir. Geçerliliği 7 yıl ile sınırlıdır. İncelemesiz patentler başvuruyla incelemeli patente dönüştürülebilir.

  Faydalı model: Sanayi faaliyetlerine uygulanabilen buluşların haklarını koruma altına alan belgedir.

  Patent almak isteyen buluş sahibi kendisi yada bu işle ilgilenen bir şirket aracılığı ile başvuru yapabilir. Başvuru sonrası incelemeler yapılır ve sonuç kişiye bildirilir. Patent almaya uygun bulunan buluşlar kabul edilir.

  Patent Nasıl Alınır? Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Patent başvurusu için bazı belgeler istenir. Bu belgelerin hazırlanması gerekir. Patent Başvurusu İçin Gerekli Evraklar şunlardır:

  • Gerekli başvuru ücretinin yatırılması ve bunu kanıtlayan dekontun eklenmesi gerekir.
  • Patent başvuru formu
  • Buluşu anlatan özet (Buluşa dair kısaca bilgi verilebilir)
  • Tarifname (Buluşa dair uzun ve detaylı bilgi verilmelidir. Buluşun özgünlüğüne değinilmelidir. Ayrıca buluşa benzer başka bir buluş da varsa patentlenmek istenen buluşun farkı anlatılmalıdır. Buluşun faaliyet şekli, parçaları detaylıca açıklanmalıdır. Başvuru sonucuna büyük oranda etki eder.)
  • Teknik resimler (Buluşa ve buluşun parçalarına ait siyah beyaz teknik resimler eklenmelidir. Aynı zamanda buluş faaliyet halindeyken de fotoğraflanmalıdır.)
  • İstemler (Buluşun hangi kısımlarının, hangi özelliklerinin koruma altına alınmasının istendiği detaylıca, teker teker açıklanmalıdır.)
  • Vekaletname (Patent hakkınızı vekalet olarak kime verebileceğinizi belirtir ve noter şubesinden alınabilir.)

  Tüm bu evraklar hazırlanıp belgelerin dosyalanması gerekir. Bu belgeler patent başvurusu yaptığınız buluşun alanı ile ilgili değişiklikler gösterebilir. Bunun için uzman birinden yardım almak başvurunuzun hemen kabulü için önemlidir. Tüm belgeler hazırlandıktan sonra bu dosya Türk Patent ve Marka Kurumu’na teslim edilmelidir. Patet başvurusunun onaylansa sürece değişiklik gösterebilir. Hızlı sonuçlanan dosyalar olduğu gibi uzun sürenlerde olabilir. Onay süreci ile ilgili net bilgi vermek zordur.

  İlginizi Çekebilir:  Müzik Susmasın Başvuru Formu Şartları Nelerdir? Kimler Başvurabilir?

  Patent Neden Alınır? Avantaj Sağlar mı? 

  Patent buluşunuzun sadece size ait olması için önemlidir. Buluşunuzun kopyalanmasının ve satılmasının önüne geçilir. Bu yüzden patent almak gerekir. Böyle durumlarda patentiniz varsa hak talep edebilirsiniz. Patent talebi hakkınızı korumanız için gereklidir. Patent alan bireyler belgeye sahip oldukları için şu avantajlara sahip olurlar.

  • Buluşla ilgili olan bütün hukuki ve ticari haklar patent sahibine ait olur
  • Buluşun her türlü kullanımda patent sahibinin onayının alınması gerekir
  • Patent hakkı devredilebilir, satılabilir ve miras bırakılabilir. Kazanç sağlar.
  • Buluşun asıl sahibinin hakları koruma altına alınır.
  • Buluşunuz sanayi faaliyetlerinde yasal olarak kullanılabilir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir