İçeriğe geç

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

  patent-magnifying-glass-600

  Patent kişiye buluşunun üzerinde ekonomik olarak yararlanma imkanı sunan bir belgedir. Ancak diğer yönüyle bakılacak olursa bu buluşu başkalarını yararlanmasına izin verilmez. Sadece patent sahibi ile iletişim kurularak ürün ve buluşla ilgili çalışma yapılabilir. Bu amaçla var olan buluşunuzun patentini almak istiyorsanız önce yapmanız gerekenler vardır. Buluşunuzun daha önce patentlenmiş olup olmadığını yapmalısınız. Buluşunuz fayda sağlıyorsa ve diğer buluşlardan ayrı bir statüde ise bu durumda patent başvurusu yapabilirsiniz. Fark yaratan ve fayda sağlayan bir buluş olması gerekir. Patent başvurunuzun onaylanma ihtimali yüksek olur.

  Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Patent başvurusu yapmak için gereken belgeler vardır. Bunlar;

  • Türk Patent Enstitüsü’ne verilecek olan dilekçe
  • Başvuru için gereken ücretin dekontu

  Başvuru dilekçesinde bulunması istenen bölümler mevcuttur. Titizlikle bu bölümlerin hazırlanması ve doldurulması gerekir. Başvuru dilekçesinde bulunması gereken bölümler şu şekildedir:

  Buluşun özeti:

  Bu kısımda buluşunuzun konusunu, gelişmelerini  kısaca anlatan bir özet bulunmalıdır.

  Tarifname:

  Bu kısımda buluşunuzu detaylı olarak anlatmalısınız. Tüm ayrıntıları bu kısımda detaylıca anlatmanız gerekir. Eğer buluşunuza benzeyen başka bir buluş varsa ve sizin buluşunuzda farklılıklar mevcutsa bu farklılıkları, faydaları anlatabilirsiniz. Diğer buluşlara göre hangi avantajlar ve yenilikleri kapsadığını, sağlayacağı faydaları detaylı bir şekilde anlatmalısınız. Bu kısmı patent başvurusu konusunda bilgisi olan tecrübeli birisine hazırlatılması mantıklı olur.

  Teknik resim:

  Buluşunuza ait taslak resimleri koymalısınız. Siyah beyaz olmalıdır. Varsa parça detayları, parçaların isimleri ve teknik resimde gösterilmesi gibi detaylar bulunmalıdır. Burada buluşunuzun koruma altına alınmasını istediğiniz parçalarını tek tek açıklayarak belirtmelisiniz. Kopyalanmasını istemediğiniz detayları belirterek patenti hangi noktalar için istediğinizi göstermelisiniz. Taklit edilmesini istemediğiniz noktaları iyi belirtir ve anlatırsanız kopyalanmasının önüne geçebilirsiniz.

  Evraklar:

  Dilekçe, başvuran firma yada kişiye ait bilgiler, buluş sahibinin bilgileri varsa vekaletname gibi evrakların eklenmesi gerekir.

  İlginizi Çekebilir:  Telif Hakkı Başvuru, Online Telif Hakkı Başvurusu

  Tescil dosyanızı tamamladıktan sonra patent başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru Türk Patent Enstitüsü’ne yapılır.

  Patent Başvurusu Sonrası Süreç Nasıl İşler?

  Patent için izlenen aşamalar vardır. Bu aşamalar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Öncelikle buluşla ilgili Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapılır.
  2. Bu başvuru Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından araştırılır ve bu doğrultuda bir rapor verilir.
  3. Verilmiş olan araştırma raporu yayınlanır.
  4. Sonra yayınlanan araştırma raporuna istinaden Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent inceleme raporu verilir.
  5. Buluşunuz uygun bulunursa Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent belgesi verilir.

  Başvuru aşamasında buluşunuzun hangi kapsama bağlı olarak koruma altına alınacağını yada uluslar arası geçerlilik sahibi olup olmayacağı gibi durumlar belirlenir. Bu durum şunun için önemlidir. Sadece Türkiye için alınacaksa Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapılır. Ancak siz Avrupayı kapsayacak bir patent başvurusu yapıyorsanız Avrupa Patent Ofisine başvuru yapmanız gerekir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir