İçeriğe geç

Green Card Başvuru Formu 2022

  Green Card Başvuru Formu 2021

  Green card başvuru özellikle Amerika’da yaşama hayali kuranlar için sürekli araştırılan ve yılda yaklaşık olarak 110 bin şanslı kişinin başvurusunun değerlendirildiği bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Amerika içerisinde yaşayan nüfus içerisinden 13,2 milyon kişinin green card sahibi olarak yaşadığı ve bu kişilerin yaklaşık olarak 9 milyonunun Amerika vatandaşlığına geçtiği tahmin edilmektedir.

  Green Card Başvuru 2022

  Amerika’da yaşayıp çalışanlarla birlikte yaklaşık olarak 65 bin kişinin de Amerika ordusu içerisinde hizmet veriyor. Amerika içerisinde 5 yıl boyunca devamlı olarak yaşayan ve çalışanların Amerika vatandaşlığına geçiş hakları olduğundan green card başvuruları ayrıca ilgi görüyor. Tamamen şansa bağlı olarak yapılan çekilişler sonucunda green card almaya hak kazananlar belirlenmektedir.

  Green Card Nedir?

  Green card nedir?” sorusu ilk akla gelen soru olmakla birlikte özellikle günümüzde neredeyse herkes bu sorunun cevabını bilmektedir. Amerika yıl içerisinde milyonlarca kişi tarafından vize başvurusu almaktadır. Vize başvurusu yapanlar arasında turist olarak gitmek isteyenlerin haricinde oturma ve çalışma vizesine başvuranların sayısı da oldukça fazladır. Ancak bu tarz başvurulara olumlu cevap alanların sayısı oldukça azdır. Bu nedenle yıllık yaklaşık olarak 60 bin kişi yapılan green card başvurusu ile hem çalışma hem de oturma izni alabilmektedirler.

  Bu süreç tamamen çekiliş mantığı ile yapılıyor ve sizin şansınız da diğer başvuranlarla aynı oluyor. Amerika yönetimi bu sistem ile hem kaçak göçmenlerin önüne geçme hem de turist vizesi ile giriş yaptıktan sonra yasadışı olarak ülkede kalmaya devam edenlerin önüne geçmek istiyor. Uzun yıllardır devam eden bu uygulama sayesinde ülke içerisindeki yaşayan yabancıların sayısı milyonlara ulaşmış durumda. Türkiye de yapılmakta olan bilgi yarışmasına katılım sağlayarak green card için gerekli para ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

  Green Card Başvuru Formu 2021

  Green Card Başvuru Formu 2021

  Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

  Green card başvuru şartları nelerdir?” internet siteleri üzerinden sıkça araştırılmaktadır. Çekiliş ile birlikte işveren tarafından Amerika içerisinde çalıştırılacak işçilerin de green card alma şansları oluyor. Yapılacak işin niteliği, işçinin bu nitelikleri ne kadar karşıladığı ve işverenin durumu da sonucun olumu olmasını etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

  İlginizi Çekebilir:  Fransa Vize Başvurusu

  Başvuru şartları değişiyor olsa da şu an için geçerli olan şartlar:

  • En az lise mezunu olmak ya da son 5 yıl içerisinde uzmanlık gerektiren herhangi bir işte 2 yıl süre ile çalışmış olmak.
  • Başvuru esnasında 18 yaşını geçmiş olmak.
  • Resmi internet sitesi üzerinden başvurmuş olmak. Posta ya da elden başvuru kabul edilmiyor.
  • Başvuru esnasında sizden istenilen fotoğrafın kesinlikle istenilen kriterleri taşıyor olması gerekiyor. Sadece fotoğrafı istenilen kriterlerde olmadığı için elenen sayısının çok yüksek olması en küçük detaya bile çok dikkat ettiklerini gösteriyor.
  • Başvuru sürecinin sonunda size verilecek olan konfirmasyon numarasının dikkatlice saklanması gerekiyor.

  Bu kriterlere göre resmi internet sitesi üzerinden yapılan başvurular değerlendirme sürecine alınıyor.

  Yeşil Kart Alma Yolları Nelerdir?

  Yeşil kart alma yolları yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması şansınızı arttırıyor. Yapılacak olan başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi için püf noktaları:

  • Eğer işvereninizden destek alabiliyor ve uzmanlık gerektiren bir iş yapıyorsanız şansınız diğer başvuruculara göre daha yüksek.
  • Eğer evliyseniz ve çocuğunuz varsa şansınız daha yüksek demektir. Çünkü yeşil kart alan bir kişinin otomatik olarak eşi ve çocukları da Amerika’ya gitme şansı yakalıyor. Bu nedenle eş ve çocukların da başvuru yapması sizin için en iyisi.
  • Başvuru yapanların İngilizce yeterlilikleri sorgulanmıyor. İngilizce bilmeden İngilizce konuşulan bir ülkede yaşama şansınız var.
  • Green card başvurularında belirli bir maddi güce sahip olup olmadığınıza bakılmıyor.
  • Durumunuzu iyi değerlendirip ihtiyacınız olan bütün belge ve bilgilere sahip olmanız oldukça önemli. Aksi durumda kabul edilseniz bile başvurunuzun iptal edilmesine neden olabilir.
  • Eğer Amerika’da yaşayan bir akrabanız varsa sizin için I-130 formu almanız şansınızı arttıracaktır.
  green-card-turkiye

  Green card başvurusu Türkiye

  Yapılan başvurular Amerika Kentucky Consular Center’de toplanarak bölgelerine ayrılıp numaralandırılıyor. Yapılan bu sınıflandırmaya ve numaralandırmaya göre bilgisayar sistemi üzerinden green card çekilişi yapılıyor ve rastgele kişiler belirleniyor. Yapılan çekilişlerin sonuçları resmi internet sitesi üzerinden yayınlandığından ve ayrı bir bilgilendirme yapılmadığından dolayı sonuçlarını sizin takip etmeniz gerekiyor.

  İlginizi Çekebilir:  Almanya Vize Başvurusu

  Green Card Başvuru Tarihleri

  Eğer yayınlanan liste içerisinde isminiz varsa istenilen belge ve bilgiler ile birlikte konsolosluğa başvurmanız ve belirlenen tarihte mülakata girmeniz gerekiyor. Bu süreç de olumlu sonuçlanırsa artık hayatınızı Amerika’da, eğer şanslıysanız Amerikan rüyasını yaşayarak devam ettirebilirsiniz. Green card başvuru tarihleri içerisinde yapacağınız başvuruların sonuçları ve daha detaylı bilgi almak için siz de resmi internet sitesinden bilgi alabilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir