İçeriğe geç

Gıda Yardımı Başvurusu

  Gıda Yardımı Başvurusu

  Gıda Yardımı, iki farklı şarta bakar. Bunlar şu şekildedir:

  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi hanelere
  • Sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan hanelere

  Başta dini bayramlar öncesi olmak üzere ihtiyaç halinde tüm yıl boyunca temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla gıda yardımları yapılmaktadır.

  Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Başvuru için gerekli belgelerle birlikte size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekir. Bulunduğunuz ile göre nerede ise adresini aşağıdaki bağlantıdan sorgulayabilirsiniz.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sorgulamak için buraya tıklayınız.

  Gıda Yardımı Başvurusu için yanınızda kimlik belgenizin olması yeterlidir.

  Gıda Yardımı Kimlere Yapılır?

  Sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi hanelere yapılan bir yardımdır. Bunun dışında sosyal güvencesi olduğu halde belirlenen miktardan az kazanan hanelerede verilir. (kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan hanelere)

  Gıda Yardımı Kimler Başvurabilir?

  Yukarıda anlatılan kriterlere uyan ailelerden, 18 yaş üstü aile bireyi başvurabilir. Ancak gerekli kriterleri karşılayan aileler başvuru yapabilir. Kriterler makalenin başında verilmiştir.

  Gıda Yardımı Kim Faydalanabilir?

  Gıda yardımından, 3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ancak hane  içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2023 yılı için 2.835,60 TL) az olan haneler faydalanabilmektedir. Bu kriterlere uyan aileler gıda yardımı için başvurabilirler. Başvuruların nereye yapılacağı ilgili başlık altında anlatılmıştır.

  Gıda Yardımı İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

  Gıda Yardımına başvuracak kişinin kimlik belgesi yeterlidir.

  Gıda Yardımı Ödemeleri Nasıl Yapılır?

  Gıda yardımı için yapılacak olan yardım miktarı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından ihtiyaca göre belirlenmektedir. Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesinde ve ihtiyaç olması halinde yıl boyunca yardım yapılabilmektedir. Bu ailelerin durumuna göre belirlenmektedir. Bayramlardan önce yardım yapılmasındaki amaç ailelerin bu dönemi daha rahat geçirmesini sağlamaktır.

  İlginizi Çekebilir:  Kitap Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Buraya tıklayarak yardım hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

  İsterseniz tablodan gerekli bilgileri daha hızlı inceleyebilirsiniz.

  BARINMA – GIDA Gıda Yardımları 3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi ailelerin gıda gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başta Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesinde  olmak üzere ve yıl boyunca ihtiyaç olması halinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gıda yardımı yapılmaktadır. 18 yaş üstü aile bireyi 3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ancak hane  içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2023 yılı için 2.835,60 TL) az olan haneler faydalanabilmektedir. Kimlik Belgesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından ihtiyaca göre belirlenmektedir. Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesinde ve ihtiyaç olması halinde yıl boyunca yardım yapılabilmektedir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir