İçeriğe geç

Gazi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  gazi

   Ülkemizde gazilere ve bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerine bazı ayrıcalıklar ve kolaylıklar sunulur. Gazi Kartı bu ayrıcalıklardan birisidir. Gazilerimiz, Gazi Kartı ile İstanbul ilinde şehir içi toplu taşıma araçlarında ulaşımdan ücretsiz olarak faydalanma imkanına kavuşurlar.  Gazi Kartı alarak ulaşım araçlarını ücretsiz olarak kullanabilirler. Ayrıca Gazi Kartlarına yükleyecekleri bakiye ile kendilerine imkan verilen alanlarda hizmet alıp ödeme yapabilirler. Gazi Kartı için başvuru oluşturmak isteyen Gazilerimiz makalenin devamını inceleyerek Gazi Kart için nasıl başvuru yapılabileceğini öğrenebilirler.

  Gazi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Gazi Kartı başvurusu bireysel olarak yapılır. Bireysel başvuru için gerekli belgeler hazırlanır ve İstanbul Kart Başvuru Merkezine iletilir. Sonra Gazi Kartını alabilirsiniz.

  Gazi Kartı başvurusu için gereken belgeler şunlardır:

  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen üzerinde “Gazi” ibaresi bulunan kart aslı,
  • Nüfus Cüzdanı Aslı,
  • 1 adet güncel fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş)

  Bu belgeler hazırlandıktan sonra gazi unvanına sahip olan vatandaş İstanbul Kart Başvuru Merkezine giderek kart talebinde bulunabilir. Ancak gidemeyecek durumdaysa başvuru kendisi haricinde birisi tarafından yapılabilir. Bu kişiler birinici derece akrabalardır. Anne, baba, eş ya da çocuklarından birisi gazi kartı başvurusunu yapabilir. Başvuru sırasında gerekli belgelere ek olarak kart sahibinin ve başvuru yapan kişinin kimliklerinin ibraz edilmesi şarttır.

  Milli Savunma Bakanlığına Göre Kimler Gazi Sayılır?

  Türk Silâhlı Kuvvetleri mensuplarından savaşa fiziksel olarak katılanlar yada Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını korumak, güvenlik sağlamak için görev yaparken, terör örgütlerine karşı yurt içi ve yurt dışında mücadele ederken, her çeşit düşman veya terörist silahlarının etsiki ile hizmet sırasında yaralanan ve sonucunda sakat kalan, bu sakatlığın raporlandığı kişiler gazi sayılır. Devleti korumak için görev yaparken yaralanan ve sakat kalanlara gazi unvanı verilir.

  İlginizi Çekebilir:  Pursaklar Ev Hanımlarına Özel Kültür Gezisi Başvurusu

  Gazi Kart ile Hangi Hizmetlerden Faydalanılır?

  İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak çalışan şehir içi toplu taşıma araçları yani Otobüs AŞ, İETT, Metro, Tramvay, Teleferik, Marmaray, Metrobüs, Vapur vb. araçlarda ücretsiz olarak seyahat edilebilir. Şehir içi toplu taşıma araçları dışında Gazi Karta bakiye yükleyerek ödeme aracı olarak kullanabilirler. Bu özellik İstanbul Büyükşehir Belediyesinin anlaştığı yerlerde kullanılabilir. Gazi Karta yüklenen bakiye ile belediyenin işletmelerinde ve bazı marketlerde hizmet alınabilir. Gazi Karta bakiye yükleyerek kullanılabilecek hizmetler şunlardır.

  A101, Migros, CarrefourSA, BİM, Şok Marketler, Multinet ödeme noktaları, BiTaksi ve Getir uygulamaları, Beltur, BNB (bisiklet), iTaksi, İBB Sosyal Tesisler, Hamidiye Su Otomatları, İsper ve İspark

  Bu alanlarda ödeme aracı olarak kullanılabilir. İstanbul Gazi Kart ile yapacağınız ödemelerde kampanya fırsatlarından yararlanarak avantaj kazanabilirsiniz. Bakiye yükleme işlemi kart sahibi tarafından yapılır. Bu özellikte ücretsiz imkanı yoktur. Ücretsiz hizmet sadece şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmak için vardır.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir