İçeriğe geç

65 Yaş Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  65-yas-ustu

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi 65 yaş kartı almak isteyen bireyler başvuru için izlenecek adımları makalemizden öğrenebilirler.

  65 Yaş Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Online olarak yada Kart başvuru merkezine giderek 65 yaş kartı başvurusu yapılabilir. Detaylar aşağıda başlıklar halinde verilmiştir.

  Online 65 Yaş Kartı Başvurusu

  • İlk olarak başvuru formunun doldurulması gerekir. Başvuru formuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

  bireysel.istanbulkart.istanbul 65 yaş kartı başvuru formu 

  • Başvuru formunda sizden istenen kişisel bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun ve fotoğrafınızı sisteme yükleyin.
  • Kartın size nasıl ulaşmasını istediğiniz seçin. Kargo ile gönderilmesi yada kart başvuru merkezine gidip alma seçenekleri vardır.
  • Sonra varsa kargo ücretini ve kart ücretini yatırın. Bunun için EFT, havale yapılabilir. Kredi kartı ile ödeme yapılabilir.
  • Başvuruyu bu şekilde yapmış olursunuz.

  Başvuru sonrası üyelik sayfasından başvuru durumunu takip edebilirsiniz.

  İstanbul Kart Başvuru Merkezlerinden 65 Yaş Kartı Başvurusu

  Bireysel başvurular İstanbulkart Başvuru Merkezlerine yapılabilir.  Başvuru yapmaya giderken yanınızda gerekli belgeleri götürmeniz gerekir. Gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

  İstanbul 65 yaş kartı başvurusu için gereken belgeler:

  • Üzerinde TCKN bulunan kimlik aslı ya da kimlik yerine geçen belgelerden birinin aslı (sürücü belgesi, evlilik cüzdanı, avukat/hâkim/savcı/noter kimlik kartı, pasaport ve özel kanunlarda resmi kimlik hükmünde olduğu açıkça belirtilen kimlik belgeleri)
  • 1 adet güncel fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş)

  Bu belgeleri hazırladıktan sonra size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezine giderek kart talebinde bulunabilirsiniz. Kart başvurusunda kart ücretini Başvuru Merkezinde ödemelisiniz. Nakit yada kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. İstanbul 65 yaş kartı başvurusu için kart talebinde bulunan kişi gidemiyorsa onun yerine birinci derece akrabaları gidebilir. Bu kişiler anne, baba, eş ve çocuklarıdır. Bunlardan birisi giderek başvuru oluşturabilir.  Başvuru için giden birey yanında kendi kimliğini ve başvuru yapacak şahsın kimliğini götürmelidir.

  İlginizi Çekebilir:  Patent Nasıl Alınır? Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

  65 Yaş Kartı Nasıl Teslim Alınır? 

  Kartınız basıldıktan sonra teslim alma süreci başlar.

  • Eğer kargo ile gönderilmesini istediyseniz adresinize PTT Kargo ile gönderilir.
  • İstanbul Kart Başvuru Merkezinden şahsen teslim alma seçeneğini seçtiyseniz kartınızın hazır olduğu bilgisi tarafınıza sms ile gönderilir. Bu smste kartınızı almanız gereken tarih ve saat aralığı bildirilir. Bildirilen saat ve tarihte şahsen giderek kimliği ibraz ederek teslim alabilirsiniz.

  Kargo ile gönderilmesini talep eden bireylerin İstanbul il sınırlarında bulunan bir adreste ikamet ediyor olması gerekiyor. İstanbul dışına gönderim yapılamaz.

  65 Yaş Kartı Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

  Kartınızın kargo ile gönderilmesini istediyseniz kargo takip sürecini PTT kargonun gönderi takip sayfasından yapabilirsiniz. PTT kargo gönderi takip sayfasına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

   PTT Kargo gonderitakip.ptt.gov.tr 

  Sms ile bildirilen barkod numarası ile kargo takibinizi yapabilirsiniz.

  Eğer kargonuz geldiğinde evde bulunamazsanız kartınız PTT şubesine bırakılır. Buradan bir hafta içinde almazsanız kartınız PTT şubesinden İkitelli Sanayi Metro İstasyonu içinde bulunan İstanbulkart Ofisine iade edilmektedir. Bu sebeple vaktinde almanız önemlidir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir