İçeriğe geç

Engelli Yakını Aylığı Başvurusu

  Engelli Aylığı Başvurusu

  Engelli yakınlarına verilen bu yardım sosyal güvencesi olmayan ve aile içinde engelli olması durumunda verilir. Ailenin gelirinin belirlenen şartlara uyması gerekmektedir.

  Engelli Yakını Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Engelli Yakını Aylığı için gerekli kriterlere uyan herkes başvuru yapabilirler. Başvuru için gerekli belgelerle birlikte size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekir. Bulunduğunuz ile göre nerede ise adresini aşağıdaki bağlantıdan sorgulayabilirsiniz.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sorgulamak için buraya tıklayınız.

  Engelli Yakını Aylığı Kimlere Yapılır?

  Sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2023 yılı için 2.835,60-TL) az olan vatandaşlarımıza yapılan yardımlardır.

  Engelli Yakını Aylığı Yardımına Kimler Başvurabilir?

  18 yaşından küçük özel gereksinimli çocukların yakınları (veli, vasi)

  Engelli Yakını Aylığı Yardımından Kim Faydalanabilir?

  18 yaşından küçük özel gereksinim düzeyi en az hafif düzeyde olan veya %40 ve üzeri oranda engelli olan yakını bulunan kişiler faydalanabilmektedir.

  Engelli Yakını Aylığı İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

  •Kimlik Belgesi

  •Sağlık Kurulu Raporu (20.02.2020 tarihi sonrası sağlık kurulu raporları elektronik olarak temin edildiğinden bu tarihten sonra düzenlenmiş raporlar talep edilmemektedir.)

  Engelli Yakını Aylığı Ödemeleri Nasıl Yapılır?

  Ödemeler aylık yapılmaktadır.

  Yardım için buraya tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

  Aşağıdaki tabloyu inceleyerek hızlıca yardım ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yardım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılmaktadır. Farklı vakıf ve kuruluşlar tarafından da böyle yardımlar verilebilmektedir. Ancak o yardımlar için ilgili vakıflara başvuru yapılır. Devlet tarafından yapılan yardım için aranan kriterler ve yapılması gerekenler makalede verildiği gibidir.

  ENGELLİ – YAŞLI Engelli Yakını Aylığı Sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2023 yılı için 2.835,60-TL) az olan vatandaşlarımıza yapılan yardımlardır. 18 yaşından küçük özel gereksinimli çocukların yakınları (veli, vasi) 18 yaşından küçük özel gereksinim düzeyi en az hafif düzeyde olan veya %40 ve üzeri oranda engelli olan yakını bulunan kişiler faydalanabilmektedir. •Kimlik Belgesi

  •Sağlık Kurulu Raporu (20.02.2020 tarihi sonrası sağlık kurulu raporları elektronik olarak temin edildiğinden bu tarihten sonra düzenlenmiş raporlar talep edilmemektedir.)

  2023 dönemi için 1.594,70-TL Ödemeler aylık yapılmaktadır.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir