İçeriğe geç

Engelli Aylığı Başvurusu

  Engelli Aylığı Başvurusu

  Engelli aylığı yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlar aşağıdaki kriterlere uyuyorlarsa, makalemizde anlatıldığı şekilde başvuru oluşturabilirler.

  Engelli Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Engelli aylığı başvurusu için gerekli belgelerle birlikte size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekir. Bulunduğunuz ile göre nerede ise adresini aşağıdaki bağlantıdan sorgulayabilirsiniz.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sorgulamak için buraya tıklayınız.

  Engelli Aylığı Yardımı Kimlere Yapılır?

  Sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2023 yılı için 2.835,60-TL) az olan vatandaşlarımıza yapılan yardımlardır.

  Engelli Aylığı Yardımı Kimler Başvurabilir?

  18 yaş üstü engelli kişiler  ile bu kişilerin vasi veya vekili

  Engelli Aylığı Yardımı Kim Faydalanabilir?

  %40 ve üstü engelli raporu olan vatandaşlar faydalanabilmektedir.

  Engelli Aylığı Yardımı İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

  Yardım için gerekli belgeler şu şekildedir:

  •Kimlik Belgesi

  •Sağlık Kurulu Raporu (20.02.2020 tarihi sonrası sağlık kurulu raporları elektronik olarak temin edildiğinden bu tarihten sonra düzenlenmiş raporlar talep edilmemektedir.)

  Engelli Aylığı Yardımı Ödemeleri Nasıl Yapılır?

  Engelli Aylığı ödemeleri aylık olarak yapılmaktadır. Yapılan yardım miktarını güncel olarak öğrenmek için aşağıdaki bağlantıdan bakanlığın yardım sayfasına göz atabilirsiniz.

  Yardım için buraya tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

  Aşağıdaki tabloyu inceleyerek hızlıca yardım ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yardım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılmaktadır. Farklı vakıf ve kuruluşlar tarafından da böyle yardımlar verilebilmektedir. Ancak o yardımlar için ilgili vakıflara başvuru yapılır. Devlet tarafından yapılan yardım için aranan kriterler ve yapılması gerekenler makalede verildiği gibidir.

  ENGELLİ – YAŞLI Engelli Aylığı Sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2023 yılı için 2.835,60-TL) az olan vatandaşlarımıza yapılan yardımlardır. 18 yaş üstü engelli kişiler  ile bu kişilerin vasi veya vekili %40 ve üstü engelli raporu olan vatandaşlar faydalanabilmektedir. •Kimlik Belgesi

  •Sağlık Kurulu Raporu (20.02.2020 tarihi sonrası sağlık kurulu raporları elektronik olarak temin edildiğinden bu tarihten sonra düzenlenmiş raporlar talep edilmemektedir.)

  2023 dönemi için;
  %40-%69 arası engelli aylığı 1.594,70-TL,
  %70 ve üzeri engelli aylığı  2.392,05-TL
  Ödemeler aylık yapılmaktadır.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir