İçeriğe geç

Engelli Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  engel

  Engelli bireyler gerekli kriterlere uyuyorlarsa İstanbul Engelli Kart başvurusu yapabilir ve şehir içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak faydalanabilirler. Başvuru yapacak bireylerin % 40 ve üstünde bir oranda Engelli Sağlık Kurulu Raporuna sahip olması gerekir. Engelli raporunda en az %40 engeli olduğu yazmalıdır. Ayrıca ağır engelli olan bireyler için refakat eden kişiye de ücretsiz ulaşım imkanı sunulur. Refakatçi olup olmayacağı rapora göre belirlenir.  Engelli raporu almak için gereken kriterler şu şekildedir:

  • En az %40 engelli oranı olmalıdır. Bu oranın altında olanlara engelli raporu verilemez.
  • İstenen belgelerin eksiksiz hazırlanmış olması gerekir.
  • Test ve muayenelerin eksiksiz olarak yapılmış olması gerekir.

  Engelli Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bireysel başvuruda aşağıda sıralanan belgeleri hazırlayarak size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezine iletmeniz gerekir. Böylece kartınızı alabilirsiniz. Engelli Kartı başvurusu için gereken belgeler şunlardır.

  • % 40 ve üstünde bir oranda Engelli Sağlık Kurulu Raporu aslı veya aslı gibidir onaylı, kaşeli imzalı Engelli Sağlık Kurulu Raporu ibraz edilmelidir.
  • Üzerinde TCKN bulunan kimlik aslı ya da kimlik yerine geçen belgelerden birinin aslı (sürücü belgesi, evlilik cüzdanı, avukat/hâkim/savcı/noter kimlik kartı, pasaport ve özel kanunlarda resmi kimlik hükmünde olduğu açıkça belirtilen kimlik belgeleri)
  • 1 adet güncel fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş)

  Belgeler ile birlikte Başvuru Merkezine gelerek başvuru oluşturabilirsiniz. Başvuru sırasında istenen kart ücretini kredi kartı yada nakit ile ödeyebilirsiniz. Başvuru için engelli birey başvuru merkezine gidemiyorsa onun yerine anne, baba, eş yada çocukları gidebilir. Engelli bireyin yerine başvuruya giden birinci derece akrabası yanında mutlaka kimlik kartını götürmelidir. Ayrıca başvuru sahibinin kimlik kartını da götürmelidir. Kimlik kartlarını da ayrıca ibraz etmesi gerekir.

  Refakatli Kartı Nedir?

  Engelli Kartı başvurusunda bulunan engelli bireyin raporunda engel oranı %50 ise toplu taşıma araçlarında ona refakat edecek birisi için çıkartılabilecek olan karttır. Refakalti Kartı engelli bireye ulaşım sırasında yardımcı olan kişiye verilir. Bu kişide şehir içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanır. Ancak engelli bireyin yanında olmak kaydıyla. Refakatli Kartı almak için Engelli Refakatli İstanbul Kart başvurusu oluşturulmalıdır. Bu kartı almak isteyenlerde aranan kriter heyet raporunda en az %50 olmak şartıyla ağır engelli olarak belirtilmesidir. Raporda ağır engelli ibaresi varsa yanında seyahat etmek durumunda olan birey için refakatli kartı talebi oluşturulabilir. Yeni heyet raporlarında aranan ibare;

  • Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinimi Vardır,
  • Belirgin Özel Gereksinimi Vardır (BÖGV),
  • Özel Koşul Gereksinimi Vardır (ÖKGV)
  • Tam bağımlı
  İlginizi Çekebilir:  Gönüllü Kamp Liderliği Eğitimi Başvuru Formu Şartları Nelerdir? Başvuru Yapılır?

  şekillerinde belirtilir. Bu derecede engeli bulunan bireylerin yanında mutlaka birisinin olması gerekir. Bu yüzden bu kişilere de ulaşımda kolaylık sağlanır. Şehir içi toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat hakkı verilir.

  Dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı var. Ücretsiz İstanbulkart başvurusu için BELBİM’e sunulan engelli raporlarının, Sağlık Bakanlığı e-Rapor ve Ulusal Engelli Veri Bankası sistemlerinde kayıtlı olması gerekmektedir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir