İçeriğe geç

Çiftçi Tarım Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

  1370493

  Çiftçilerin yaşadıkları ekonomik zorlukları gidermek amacıyla 5 banka tarafından çiftçi tarım kredisi imkânları sağlanıyor. Bu kapsamda aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık ödeme imkânları ile çeşitli bankaların sunduğu çiftçilere özel kredi imkânlarından yararlanabilirsiniz.

  Çiftçi Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

  Çiftçilerin bankaların sunmuş oldukları kredi imkânlarından yararlanması için belirli şartları yenine getirmeleri gerekmektedir. Buna göre;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Türkiye’de ikamet ediyor olmak,
  • Kredi kullanmak için herhangi bir engelinin bulunmaması,
  • Kredi notunun kredi çekmek için uygun olması,
  • Tarımsal faaliyetlerde bulunuyor olmak ve bunu Çiftçi Belgesi ile belgelendirmek

  Ana şartlarının yanında bankalara göre istenen şartlar ve belgeler değişiklik gösterebilmektedir. Ancak en temel şartlar kişinin tarımsal faaliyette bulunması ve kredilerini ödeyebilecek durumda olmasıdır. Aynı zamanda bankalar farklı tarımsal uygulamalara da özel kredi paketleri sunmaktadırlar.

  tarim-1

  Çiftçiye Kredi Veren Bankalar

  Çiftçiye kredi veren bankalar yılın belirli dönemlerinde çiftçilerin yaşadıkları ekonomik zorlukları gidermeyi amaçlayan ve bu kapsamda nakit sorunları ortadan kaldırmayı hedefleyen kredi paketleri sunmaktadırlar. Özellikle çiftçilerin yıllık bazda düzenli gelirleri oldukları için çiftçi destekleri ya da kredileri bankalar tarafından sık olarak tercih edilen bir yöntemdir.

  • Ziraat Bankası Tarım ve Hayvancılık Kredileri; Ziraat Bankası çiftçilik ile uğraşanlara sağladığı uygun faiz oranları ve kredi tutarları ile oldukça avantajlı imkânlar sunmaktadır. Bu kapsamda Ziraat Bankası özel büyükbaş hayvan, küçükbaş hayvan, kanatlı hayvan ve arı yetiştiriciliği ve tarımsal faaliyetler için kredi imkânları sağlamaktadır. Bu kredilerin çiftçinin işi için gereken sermayeyi sağlaması amacıyla kullanılması gerekmektedir; çiftlik kurulumu, malzeme temini, yem, hasat, işçilik vb. gibi giderleri karşılamaktadır. Faiz oranları ve süreleri ise kredi istenen faaliyet alanına göre değişkenlik göstermektedir.
  • Şekerbank Tarım Kredileri; çiftçilere özel olarak 60 aya varan vade oranları ile sunulan kredi imkânları, çiftçilerin işleri için gereken masrafların karşılanmasını sağlıyor. 60 ay vade sürelerinin yanında ödemelerinin de aylık ya da yıllık olarak yapmak mümkün olurken, verilen kredi tüm giderlerinde kullanılabiliyor.
  • TEB Tarım ve Hayvancılık Kredisi; Türkiye Ekonomi Bankası tarafından verilen kredi, çiftçilerin acil nakit ihtiyaçlarına yanıt buluyor. Buna göre hasat zamanında oluşacak masrafların karşılanması, yeni tarımsal faaliyetlerin uygulanması, çeşitli küçükbaş, büyükbaş ya da kümes hayvanlarının temin edilmesi, yem giderlerinin karşılanması gibi pek çok alanda 60 aya varan vade süreleri ile kredi imkânları sağlanıyor.
  • Denizbank Tarım Kredisi; 3 yıla varan vade süreleri ile birlikte 50 bine kadar çiftçiler için acil nakit kredileri sunan Denizbank, üstelik şubeye gitmeden ön başvuruları SMS yoluyla da uygulamaya alabiliyor. Kredi notunun ve gelir durumunun göz önünde tutularak değerlendirme sonucu çiftçilere bildiriliyor ve çekmek istedikleri kredi tutarları hesaplarına yatırılıyor. Bunun yanında çok daha büyük meblağlar için de özel çiftçi kredi paketleri bulunuyor.
  • QNB Finansbank Tarım ve Çiftçi Kredileri; banka tarafından 60 aya varan vade oranları kapsamında bitkisel üretim, besicilik, kanatlı kümes hayvancılığı, süt hayvancılığı, organik tarım, arıcılık gibi alanlarda kredi imkânları sağlanıyor. Aylık ödeme mümkün olduğu gibi yıllık ödeme imkânları da sunan bankada faiz oranları başvuru yapılan alana göre değişiklik gösteriyor.
  İlginizi Çekebilir:  Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Çiftçiler Kredilerini Nasıl Kullanabilir?

  Çiftçilerin kredi almaları halinde banka ile yaptıkları anlaşmanın maddelerine bağlı kalmaları gerekmektedir. Örneğin hayvancılık için çekilecek kredinin geçerliliği ve alanında kullanılmasını tespit etmek tarafından banka tarafından görevliler denetime gelebilmektedir. Bu yüzden nakit ya da faaliyet masraflarını karşılamak için yapılacak başvurularda hangi alanda başvuru yapılacağına dikkat edilmelidir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir