İçeriğe geç

Ziraat Bankası TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır?

  toki-istanbula-1588-konut-mujde-teIK_cover

  Ziraat Bankası TOKİ başvurusu Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından desteklenen ve TOKİ konutlarından ev sahibi olmak adına vatandaşlara sunulmuş bir fırsattır. Özellikle son dönemlerde ev fiyatlarının çok fazla artması nedeniyle pek çok vatandaş TOKİ’ye başvurarak ev sahibi olabilir. TOKİ gibi ev alma seçeneği kredilerin artması, alım günün düşmesi gibi nedenlerden sonra pek çok kişi tarafından gerçekleştirilir. Böylece kişiler düşük peşinatla kira ödermişçesine ev sahibi olabilir.

  Ziraat TOKİ Başvurusu Nedir?

  Ziraat Bankası TOKİ başvurusu devlet destekli bir süreçtir. TOKİ’den ev sahibi olmak için Ziraat Bankası’na başvurularak bankanın sunduğu fırsatlardan yararlanılır. Başvuru işlemi yapıldıktan sonra banka tarafından tüm başvurular incelenir. Ardından TOKİ evleri kuraya hazır hale getirilir. Daha sonra noter huzurunda bu hazırlanan bu kuralar düzenlenir. Bu şekilde hak sahibi belirleme işlemleri de tamamlanmış olur. Adayları kura peşinatını ödedikten sonra da aylık olarak taksit ödemeye başlar. Ev tamamen hazır hale geldiğinde ise tüketicilere anahtar teslimi yapılır. Ziraat bankası tarafından sunulan imkanlar sayesinde pek çok kişi TOKİ başvurusunu bu banka aracılığıyla yapar. Vade imkanı, faiz oranı, ödenen peşinatın halka uygun bir şekilde olması da bu durumu destekler. TOKİ evlerinde yer alan 2+ 1 ya da 3+ 1 dairelere sahip oluna bilir.

  Ziraat TOKİ Başvuru İşlemleri

  Ziraat Bankası TOKİ başvurusu yöntemleri için şubeye gitmek gerekir. Başvuruya gitmeden önce toplanması gereken bazı belgeler de vardır. TOKİ projesinin bölgesine göre bazı şubelerde başvurular alınmaktadır. Yani her şubede TOKİ başvurusu için yetkili yoktur. Ziraat TOKİ başvuru işlemleri için toplanması gereken belgeler şu şekildedir;

  • Başvuruyu yapacak olan kişinin nüfus cüzdanı belgesi,
  • Başvuracak kişi şehit yakınıysa ya da gaziyse buna ait bir belge,
  • Engelli olan kişilerin engelli kartı belgesinin fotokopisi,
  • SGK tarafından emekliler için verilmiş olan emeklilik belgesi ya da emeklilik belgesi daha çıkmamış olan kişiler bu durumu ifade ederek SGK tarafından emeklilik belgesi yerine geçebilecek bir belge almalı,
  • Engellilik oranın en az %40 olduğunu kanıtlayabilecek bir belgenin tam teşekküllü hastaneden alınması gerekir.
  İlginizi Çekebilir:  Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sözleşmeli Subay Başvurusu

  2170963_1200x627-1000x600-1

  Ziraat Bankası TOKİ Başvurusu Şartları

  Ziraat Bankası TOKİ başvurusu yapmak için bazı şartlara uyumlu olmak gerekir. TOKİ başvurusu şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Başvuru yapacak olan kişinin ya da ailesinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
  • TOKİ konutlarının bulunduğu ilde ve ilçede başvuru tarihinden önce en az 1 yıl ikamet ediyor olmak önemlidir. Gazi ya da şehit yakınları için bu süre 3 yıldır.
  • TOKİ başvurusunu yapabilmek için kişinin daha önceden Toplu Konut İdaresi tarafından konut almamış olması gerekmektedir. Bununla birlikte Toplu Konut İdaresi kurumundan kredi kullanmamış olması da önemlidir. Gazi ve şehit yakınları için bu şart önemli değildir. Muaftırlar.
  • Başvuru yapan bireyin ya da ailenin adına herhangi bir kayıtlı konut olmamalıdır. TOKİ başvurusunu bağ, işyeri, köy evi, bahçe ya da tarla gibi kayıtlar etkilemez. Hisseli olan gayrimenkul sahipleri, şehit ve gaziler bu maddeden muaftır.
  • Başvuru tarihi yapıldığı zaman başvuruyu yapan kişinin en az 25 yaşında olması önemlidir. Eşi vefat etmiş çocuklu kadınlar için ise yaş şartı aranmamaktadır.
  • TOKİ başvurusu yapabilmek için hane gelirinin aylık toplam 6500 TL’den daha yüksek olmaması gerekir. İstanbul’da yaşayan ve TOKİ başvurusunda bulunmak isteyen kişiler için maksimum tutar ise 7000 TL’dir.
  • TOKİ başvurusu için haneden yalnızca 1 kişinin hakkı vardır. Aynı ailede yaşayan birden fazla kişi TOKİ başvurusu yapamaz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir