İçeriğe geç

Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı (YŞEY)

  turkiyeye-egitim-amaciyla-gelen-yabanci-ogrenciler-ekonomiye-1-milyar-dolar-kazandiriyor-687x400-1

  Avrupa Birliği tarafından finanse edilen YŞEY programı Türkiye Kızılay Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ana uygulayıcı ortak olarak yürütülmektedir. Okul devamlılığını teşvik ederek kayıp nesil oluşumunun önüne geçilmesinin hedeflendiği sosyal güvencesi olmayan ve 3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi yabancılara yönelik uygulanan nakit ve çocuk koruma bileşenlerinden oluşan yardım programıdır.

  Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı (YŞEY) Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı için gerekli kriterlere uyan herkes başvuru yapabilirler. Başvuru için gerekli belgelerle birlikte size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekir. Bulunduğunuz ile göre nerede ise adresini aşağıdaki bağlantıdan sorgulayabilirsiniz.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sorgulamak için buraya tıklayınız.

  Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı (YŞEY) Kimler Başvurabilir?

  Öncelik annede olmak üzere 18 yaş üstü aile bireyi

  Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı (YŞEY) Kim Faydalanabilir?

  Geçici barınma merkezleri dışında ikamet eden, ihtiyaç sahibi, okulun açık olduğu dönemlerde 1 ayda 4 günden fazla (%80) devamsızlık yapmayan, örgün eğitimde okuyan geçici koruma altındaki ve diğer tüm yabancı çocuklar faydalanabilmektedir.

  Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı (YŞEY) İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

  Kimlik belgesi yeterlidir.

  Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı (YŞEY) Ödemeleri Nasıl Yapılır?

  Ödemeler 2 ayda bir yapılmaktadır.

  Yardım için buraya tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

  Aşağıdaki tabloyu inceleyerek hızlıca yardım ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yardım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılmaktadır. Farklı vakıf ve kuruluşlar tarafından da böyle yardımlar verilebilmektedir. Ancak o yardımlar için ilgili vakıflara başvuru yapılır. Devlet tarafından yapılan yardım için aranan kriterler ve yapılması gerekenler makalede verildiği gibidir.

  EĞİTİM Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı (YŞEY) Avrupa Birliği tarafından finanse edilen YŞEY programı Türkiye Kızılay Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ana uygulayıcı ortak olarak yürütülmektedir. Okul devamlılığını teşvik ederek kayıp nesil oluşumunun önüne geçilmesinin hedeflendiği sosyal güvencesi olmayan ve 3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi yabancılara yönelik uygulanan nakit ve çocuk koruma bileşenlerinden oluşan yardım programıdır. Öncelik annede olmak üzere 18 yaş üstü aile bireyi Geçici barınma merkezleri dışında ikamet eden, ihtiyaç sahibi, okulun açık olduğu dönemlerde 1 ayda 4 günden fazla (%80) devamsızlık yapmayan, örgün eğitimde okuyan geçici koruma altındaki ve diğer tüm yabancı çocuklar faydalanabilmektedir. Kimlik Belgesi (9 ile başlayan) Ana sınıfı ile 8. sınıflar arası öğrenciler için;
  Kız öğrencilere aylık 100 TL,
  Erkek öğrencilere aylık 90 TL9. ile 12. sınıflar arası öğrenciler için;
  Kız öğrencilere aylık 150 TL,
  Erkek öğrencilere aylık 130 TL
  Ödemeler 2 ayda bir yapılmaktadır.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir