İçeriğe geç

TEV Üstün Başarı Sanat Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

  TEV Üstün Başarı Sanat Bursu

  Türk Eğitim Vakfı sanat alanında başarılı olan öğrencilere Üstün Başarı Sanat Bursu vermektedir. Bu burs her yıl seçilen 2 -4 arası öğrenciye verilmektedir. Burs için başvuru tarihleri internet sitesinden duyurulmaktadır. Bu tarih eylül ayı civarına gelir. Üstün Başarı Sanat Bursu için gereken bazı şartlar vardır. T.C. vatandaşı olan, 2. sınıfa geçen ve üniversite tarafından aday gösterilen öğrenciler sınava başvurabilirler. Not ortalamasının 4 üzerinden 3,20, 100 üzerinden en az 80 olması gerekir. Bu şartları karşılayan öğrenciler Üstün Başarı Sanat Bursu için başvuru yapabilirler.

  Ancak 25 yaşını geçen, hüküm giyen, yüz kızartıcı suçtan disiplin cezası alanlar, yurtdışında olanlar, aynı evden TEV (Türk Eğitim Vakfı) bursu alan kardeşi olanlar başvuru yapamazlar. Üstün Başarı Sanat Bursu için başka yerden burs almama şartı aranmaz. Farklı bir yerden burs alanlar Üstün Başarı Sanat Bursu için başvuru yapabilirler.

  TEV (Türk Eğitim Vakfı) Üstün Başarı Sanat Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Üstün Başarı Sanat Bursu için aday olmak isteyenler başvurularını kendileri yapamazlar. Bu burs için aday öğrencileri üniversiteler gösterir. TEV (Türk Eğitim Vakfı) Üstün Başarı Sanat Bursu zamanı geldiğinde üniversitelere ve öğrencilere duyuru yaparak bilgi verir. TEV (Türk Eğitim Vakfı) ‘in resmi internet sitesinde bulunan başvuru formu doldurulmak suretiyle başvuru yapılabilir.

  Başvuru için bazı belgeler istenir. Bu belgeler hazırlanarak üniversitenin ilgili birimine verilir. Bu belgelerin bir örneğinin bilgisayar ortamında elde tutulması gerekir. TEV (Türk Eğitim Vakfı) ön eleme sonrası bu belgelerin kendilerinin adresini bildirecekleri alana yüklenmesini isteyecektir. Bu yüzden hazırda tutulması iyi olur. Daha sonra üniversiteler bursu almaya uygun olan öğrencileri bu başvurular arasından seçer ve tutanak hazırlayarak bu tutanak ile birlikte TEV (Türk Eğitim Vakfı) ‘e teslim eder.

  İlginizi Çekebilir:  Dent Group Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

  TEV (Türk Eğitim Vakfı) aday gösterilen öğrencilerin dosyalarını inceler ve değerlendirir. Eğer bu değerlendirmede öğrenci ön elemeyi geçmeyi başarırsa mülakat için çağrılır. Öğrenciye mülakata gireceği bildirilir. Öğrencinin ilgilendiği sanat dalına göre ne gerekiyorsa yada ne kadar zamanı varsa gerekli ayrıntı verilir. Öğrenciler sınava İstanbul’da girerler ve Üstün Başarı Sanat Bursu için özel olarak oluşturulan jüri tarafından değerlendirilirler. Değerlendirme sonuçları öğrencilere mesaj olarak yada e-posta ile duyurulur.

  TEV (Türk Eğitim Vakfı) Üstün Başarı Sanat Bursu Hangi Alanlarda Verilir?

  • Mühendislik-Mimarlık
  • Sağlık Bilimleri
  • İdari Bilimler
  • Temel Bilimler (Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Astronomi)
  • Sosyal Bilimler
  • Hukuk

  Başvuru için Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  TEV başvurusu yaparken forma eklenecek belgelerin eksik olmaması gerekir. Aksi durumda başvuru sahibi elenir. Aynı şekilde formda her alanın eksiksiz doldurulması gerekir. Başvuru formunun bilgisayar üzerinden doldurulması gerekir. Cep telefonu üzerinden doldurulmaması özellikle belirtilmektedir.

  TEV Üstün Başarı Sanat Bursunu Kazandıktan Sonraki Süreç Nasıl İşler?

  Bursu kazanan öğrencilerden burslarının yatması için IBAN bilgileri istenir. Ekim ayından geçerli olmak üzere bursları yatmaya başlar. Bursun yatması Aralık ayını bulabilir. Sonraki aylarda her ay düzenli olarak yatar. Haziran ayına kadar ödenmeye devam eder.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir