İçeriğe geç

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Alımı Başvurusu

  meb

  Milli Eğitim Bakanlığı personel alımı başvurusu yaparak alınacak 1651 çalışandan birisi olabilirsiniz. KPSS taban puan şartı olmadan en az lise mezunları arasından alınan başvurularla açık kadroların tamamlanması hedeflenmektedir. Yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin birçok ilinde aşçı, aşçı yardımcısı ve fizyoterapist kadrolarında çalıştırmak üzere toplamda 1651 personel alımı yapılacaktır. 21 Mart 2022 ile 1 Nisan 2022 tarihleri arasında sistem üzerinden başvuruların yapılmasına imkan sağlandı.

  Milli Eğitim Bakanlığı Personel Alımı Başvurusu

  Başvuru yapılabilmesi için genel şartlara bakacak olursak:

  • 657 sayılı Devlet Memuru Kanunu 48. maddesi A bendinde belirtilmiş olan şartların taşınıyor olması.
  • Devlet memuru olmanıza engel herhangi bir suç işlememiş olmak.
  • 2020 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı lisans düzeyinde P3, önlisans düzeyinde P93, ortaöğretim düzeyinde P94 puan türünden puan almış olmak.
  • Olağanüstü hal kanunu kapsamında yürürlüğe girmiş olan kanun hükmünde kararnameyle kamu görevinden çıkartılmamış olmak.
  • Yapılacak olan görevin yerine getirilmesi konusunda sağlık sorunu olmadığını gösteren tam teşekküllü bir sağlık kuruluşundan alınan rapor.
  • Sosyal güvenlik kurumundan emekli aylığı almıyor olmak.

  Eğer bu şartları genel olarak sağlıyorsanız Milli Eğitim Bakanlığı personel alımı başvuru formu doldurmanın ilk adımını geçtiniz demektir. Bununla birlikte başvuracağınız pozisyonun da gereklerini yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Alım yapılacak olan pozisyonlara göre özel şartlara bakacak olursak:

  Sözleşmeli Fizyoterapist:Fizyoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon lisans programlarından birinden mezun olmuş, KPSS B grubundan puan almış olmak. Alınan puanlara göre başvuru yapan adaylar puan sıralamasına alınacaktır. Buna göre diğer şartları da sağlıyor olmakla birlikte puanlardan en yüksekten en düşüğe göre açık kadro doldurulacaktır. 

  Sözleşmeli Destek Personeli: Lisans düzeyinde alım yapılacak olan pozisyonlar için:

  • Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği ya da Gastronomi bölümlerinden herhangi birinden lisans düzeyinde mezun olup, alınacak olan pozisyon için sertifika sahibi olmak.
  İlginizi Çekebilir:  A101 İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Önlisans düzeyinde alım yapılacak pozisyonlar için:

  • Gemi Aşçılığı, Yemek Pişirme Teknikleri, Aşçılık, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Hazır Yemek ve Aşçılık, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği programlarından herhangi birinden mezun olmak ya da herhangi bir önlisans bölümünden mezun olmak. Bununla birlikte alım yapılacak olan pozisyon ile ilgili sertifika sahibi olmak.

  Ortaöğretim düzeyinde alım yapılacak pozisyonlar için:

  • Ortaöğretim kurumlarından herhangi birinden aşçılık ya da mutfak bölümlerinden birinden mezun olmuş olmak ya da herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olup alım yapılacak olan pozisyon ile ilgili sertifika sahibi olmak.
  • Ortaöğretim kurumlarının pastacılık, host ve hosteslik vb., servis bölümlerinden herhangi birinden mezun olanların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Sözleşme imzalanması süreci başlatılmış olsa dahi iptal edilecektir.

  MEB Başvuru Nasıl Yapılır?

  “MEB başvuru nasıl yapılır?” sorusunun cevabı bu noktada oldukça önemli olacaktır. Aranan şartları sağlayan adayların başvuru için izleyecekleri adımlara bakacak olursak:

  • Başvurular 21 Mart 2022 ile 1 Nisan 2022 tarihleri arasında başvurular alınacak olup 1 Nisan 2022 saat 23:59’a kadar başvuru sistemi açık olacaktır.
  • Başvurular e-devlet, Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım, Kariyer Kapısı ya da Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesi adreslerinden başvuru yapılabilecektir. Başvurular sadece bu adresler üzerinden yapılacak olup şahsi ya da posta yoluyla başvuru alınmayacaktır.
  • Başvurunun yapılması sırasında istenilen evrakların sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Kurum tarafından talep edilmesi durumunda yetkilendirilmiş olan ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne evrak asılları teslim edilecektir.
  • İnternet üzerinden yapılan başvurunun ardından başvuruların onaylatılması gerektiğinden adaylar sistem üzerinden seçecekleri milli eğitim müdürlüğünden onaylama işlemlerini yapabileceklerdir. 
  • Yayınlanan açık pozisyonlardan sadece birisi için başvuru yapılabilecektir. Eğer birden fazla pozisyon için başvuru yapılırsa adayların milli eğitim bakanlığı alım başvuruları iptal edilecektir.  
  • Yapılan başvuruların ve alım süreçlerinin tamamlanması ile birlikte Kariyer Kapısı üzerinden yayınlanan sonuçlar takip edilebilecektir. 
  • İnternet üzerinden yapılacak başvurularda mutlaka son gün ve saat beklenmeden işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Yaşanılması muhtemel yoğunluklardan dolayı erkenden işlemlerin tamamlanması oldukça önemlidir. 
  • Başvuru aşamasında diploma ya da e-Devlet üzerinden alınan barkodlu mezuniyet belgesi ve aşçılık, aşçı yardımcılığı için olması gereken sertifika talep edilecektir. 
  İlginizi Çekebilir:  Banabi Kurye Başvuru Nasıl Yapılır? Banabi Kurye Nasıl Olunur?

  Başvuru ve atama sonuçları kariyer kapısı ve milli eğitim bakanlığı alım adreslerinden yayınlanacaktır.

  Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli personel alımı sonuçları sadece bu adreslerden yayınlanacağından dolayı adreslerde yayınlanan duyuruların kontrol edilmesi gerekecektir.  

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir