İçeriğe geç

Koruyucu Aile Başvurusu Nasıl Yapılır?

  koruyucu-aile

  Koruyucu aile, gelişim çağındaki bireylerin fiziksel ve manevi gelişimlerini ön planda tutmak için yapılan bir destektir. Devlet tarafından sağlanan bu destekte koruyucu aileye ve çocuğa bazı destekler sağlanır. Koruyucu aile ve çocuğa devlet destek vererek teşvik etmektedir. Çocukların kurumda yetişmesindense onları isteyen ve seven kişilerin yanında bir aile ortamında yetişmesi onlar için daha iyidir. Bu yüzden koyucu aile olmak isteyenlere kolaylıklar sunularak çocukların daha iyi ortamlarda yetişmesi amaçlanmıştır. Koruyucu aile uygulamasının çocuklara faydası olduğunu pedagoglar araştırarak kanıtlamıştır. Koruyucu aile uygulaması ile çocuklara fiziksel ve manevi olarak faydalı bir gelişim dönemi geçirmeleri sağlanmıştır.

  Koruyucu ailelere devlet tarafından maddi yardım yapılmaktadır. Bakılan her çocuk için belirlenen miktarda yardım almaktadır. Çocuğun eğitim ve bakımı için gereken miktardır. Çocuğun yaşına göre verilen ücret değişmektedir. Yaş büyüdükçe koruyucu aile maaşı da o oranda artmaktadır. Çocuğun eğitim durumu ve eğitimden kaynaklanan masraflarında maaş dışında ek yardımlar yapılmaktadır.

  Koruyucu Aile Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Koruyucu aile olmak isteyen kişiler bunun için başvuru yapmak durumundadırlar. Çocukla ilgilenebilecek karakterde insanlar olması önemlidir. Koruyucu aile olmak için aranan başvuru şartları şu şekildedir:

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • 25-65 yaş aralığında olmak,
  • En az ilkokul mezunu olmak
  • Düzenli gelire sahip olmak
  • Bekar, evle, erkek, kadın, çocuklu, çocuksuz ayrımı yoktur. Şartları karşılayan herkes koruyucu aile olabilir.

  Ayrıca çocuğun anne babası yoksa ve diğer akrabaları koruyucu aile olmak istiyorlarsa bunun için başvurabilirler.

  Koruyucu aile başvuru yapmak için bazı belgeler gereklidir. Öncelikle bu belgelerin hazırlanması gerekir. Koruyucu Aile başvurusu için gereken belgeler şu şekildedir:

  • T.C. kimlik fotokopisi,
  • Adli sicil kaydı,
  • Gelir durumunu bildiren belgeler,
  • Vesikalık fotoğraf,
  • Eğitim diploması fotokopisi,
  • Koruyucu aile eğitimi alınmış ise bu eğitime dair gerekli evraklar,
  • Sağlık raporu
  İlginizi Çekebilir:  Riskli Binalarda Oturanlar İçin Kentsel Dönüşüm Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bu belgeler hazırlandıktan sonra size en yakın Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına giderek dilekçe doldurmanız gerekir. Dilekçede bulunan alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra Koruyucu Aile için başvurmuş olursunuz. Başvurunuz Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından incelendikten sonra uygun görülürseniz sizinle iletişime geçilir. Görüşmeler yapılarak aile tarafından çocuk seçilir. Aile ve çocuğun iletişim halinde olabilecek uyumlu bireyler olması önemlidir. Bu yüzden aileye çocuğu seçme hakkı verilir.

  Koruyucu aileler devletle işbirliği içerisinde çocukların gelişimiyle ilgilenmektedirler. Koruyucu aileler çocuğa 0-18 yaş aralığına kadar bakabilirler. İsterlerse bu çocukları yanlarına alarak evlerinde bakabilirler. Çocukların bakımı ve gelişim süreci ile devletin onlara yaptığı yardımlar ile ilgilenilir. Çocuklara her türlü maddi ve manevi desteği vererek onların iyi bireyler olarak yetişmeleri sağlanabilir. Koruyucu ailelere 3 çocuğa kadar bakma imkanı verilir. 3 tane çocuğa aile olarak onların yüzlerini güldürebilirsiniz. Kardeşi olan çocukların ayrılmaması için çabalanır. Kardeşlerin aynı ortamda olması sağlanır.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir