İçeriğe geç

Riskli Binalarda Oturanlar İçin Kentsel Dönüşüm Başvurusu Nasıl Yapılır?

  IMG_3976

  Kentsel dönüşüm başvurusu depreme karşı dayanıksız olarak tanımlanan binaların yıkılması ve yerine deprem yönetmeliğine uygun binaların yapılması amacıyla yapılan başvurulardır. Kat sahipleri ve daire sahipleri tarafından başvuru yapılmaktadır. Kiracılar kentsel dönüşüm için başvuru yapmamaktadır. Taşınmaz sahipleri olan kişilerde başvuru yapabilir.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurular düzenli olarak yapılır ve ardından denetleme yapılmak üzere bir heyet gönderilir. Bakanlık tarafından yetki verilen özel firmalar tarafından da kentsel dönüşüm işlemleri yapılmaya devam ediliyor. Bu firmaların kentsel dönüşüm lisansının olması gerekmektedir. Çok katlı ya da az katlı olarak tanımlanan binalar içinde depreme uygun bulunmayan ve dayanıksız evlerde kentsel dönüşüm kararı alınmaktadır.

  Kentsel Dönüşüm Başvurusu Şartları ve Yapılış Amacı

  Kentsel dönüşüm başvuru şartları binanın depreme uygun olmayan yapıda yapılması, bina yaşının çok olması ve binada çatlak ile kırıkların tespit edilmesi gibi hususlara dikkat edilerek alınan bina örnekleri incelenerek analiz sonrasında yaşamaya uygun bulunmayan binaların kentsel dönüşüm işlemleri yapılmaktadır. Ülkemiz içinde bulunduğu genç kuşak nedeniyle deprem ve volkanik olaylar gibi doğal afetlerin yaygın olarak görüldüğü bir ülkedir. Depreme dayanamayacak olan birçok ev bulunmaktadır.

  Devlet tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte kentsel dönüşüme alınacak olan binalarda inceleme, analiz ve araştırma sonrasında verilerin uygun bulunmaması durumundan yıkım kararı alınmaktadır.

  binanin-depreme-dayanikli-oldugu-

  Çok katlı binalarda birçok daire sahibi tarafından olmasa dahi tek bir daire sahibinin kentsel dönüşüm için başvuruda bulunması yeterli olacaktır. Deprem kuşağı içinde yer alan ülkemizde özellikle küçük depremlerde de hasar alan binlerce bina görülmektedir. Bu durumun ortadan kalkması için binaların depreme dayanıklı olarak yeniden inşa edilmesi sağlanmaktadır. Kentsel dönüşüm karayı alınması için binada oturan daire ve kat sahiplerinin çoğunluğunun onayını almak gerekir. Onayın az olması durumunda işlem başlatılamaz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gönderilen lisanslı firmalar tarafından yapılan incelemeler sonrasında taşınmaz ya da riskli bina grubunda yer alan binalarda kentsel dönüşüm onayı alınır.

  İlginizi Çekebilir:  Adıyaman Sosyal Market Başvurusu

  Kentsel Dönüşüm Faydaları ve Önemi

  Kentsel dönüşüm başvuru yapmak deprem sırasında daha sağlıklı, yeni ve dayanıklı binalarda oturmak isteyen eski kat sahipleri ve daire sahipleri tarafından başvuru yapılabilir. Kentsel dönüşüm raporunun alınmadı sonrasında kişilerin onayının alınması ile birlikte yıkım işlemi başlatılır.

  Deprem riski özellikle tapuya işlenir ve tapuda yer alır. Üçte 2 oranında çoğunluk tarafından izin verilmesi ya da onay alınması durumunda bina boşaltılır. Eski binalarda oturan insanlar için deprem korkutucu olmaktadır. Dayanıksız ve yıkılmaya yüz tutan binaların insanların can ile mal güvenliğine zarar vermemesi adına ve en ufak bir depremde yıkılmaması için kentsel dönüşüme gitmedi daha doğru olacaktır.

  Kentsel dönüşüm başvurusunda bulunmak bir daire sahibi ya da kat sahibi iseniz başvuru yapabilirsiniz. Kentsel dönüşüm için birkaç kural bulunmaktadır. Belirtilen kurallara uyu sağlanması ve Bakanlık tarafından da onay alınması durumunda bina yılımı yapılır. Bina riskli olarak tanımlanması durumunda kentsel dönüşüm yeni bina kazanımı ve yapılması için önemli olmaktadır. Başvuru bizzat ya da internet üzerinden de online olarak yapılmaktadır. Bulunulan ile ve ilçeye bağlı olarak kentsel dönüşüm başvurusu için bakanlık araştırması yapılmalıdır.

  Başvuru şartlarını yerine getirmesi için binada yaşayan kişilerin oy çoğunluğunun alınması da gerekmektedir. Depreme karşı daha dayanıklı binaların yapılması için bakımsız, riskli ve eski olan binaların kentsel dönüşüm kararı alması gerekmektedir. Yıkılarak yenisi yapılacak  olan bu binalarda depreme karşı her zaman daha önde olunacaktır. Yeni olarak yapılacak binalar deprem yönetmeliğine uygun kurallar içinde yapılmaktadır.

   

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir