İçeriğe geç

İşe Başlama Yardımı Başvurusu

  İşe Başlama Yardımı Başvurusu

  İşe Başlama Yardımı , 3294 sayılı Kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet edenler arasından uygun kriterlere sahip olanlara verilir. 18-55 yaş arasında olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çalışabilir olarak değerlendirilen bu bireyler İŞKUR’a bildirilir ve sosyal güvenceli bir işe yerleşen sosyal yardım yararlanıcılarına yönelik nakdi yardım yapılır. Bir defa yapılan bir yardımdır. İlk işe başlandığında karşılaşılacak maddi sıkıntının önüne geçilebilmesi için yapılır. Yol yemek gibi masraflar ilk ay bu şeklide ödenebilir. Makalemizin devamında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

  İşe Başlama Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  İşe Başlama Yardımı başvurusu için gerekli belgelerle birlikte size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekir. Bulunduğunuz ile göre nerede ise adresini aşağıdaki bağlantıdan sorgulayabilirsiniz.

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sorgulamak için buraya tıklayınız.

  İşe başladığınız ilk iki ay içinde başvuru yapılması gerekir. Bu yardımın amacı işe başlandığında maaş alınamadığı için ilk ay sıkıntı çekmeden yol ve diğer giderleri karşılayabilmektir. Avans alma imkanı olmayanlar için iyi bir yardımdır.  İşe Başlama Yardımı başvurusu için yanınızda kimlik belgenizin olması yeterlidir.

  İşe Başlama Yardımı Kimlere Yapılır?

  İşe başlama yardımı bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinde yapılan incelemede, Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında işe başlama bilgisi görülen sosyal yardım yararlanıcılarına yapılır. Bu bireyler yardımdan 60 gün içerisinde  faydalanabilmektedir. İlk 60 gün içinde başvurulması şarttır. Sonrasında bu yardımdan faydalanmak mümkün değildir.

  İşe Başlama Yardımından Kim Faydalanabilir?

  İŞKUR tarafından iş görüşmesine yönlendirilen sosyal yardım alan vatandaşlardan sosyal güvenceli bir işe başlayanlar faydalanabilmektedir. Bu bireyler ilk atmış gün içinde bu yardım için başvurmalıdır. İşe başlayınca bir kereye mahsus olarak faydalanabilirler.

  İşe Başlama Yardımı İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

  Bu yardıma başvurmak için sadece kimlik belgesi gereklidir.

  İlginizi Çekebilir:  Yurt Yapımı Başvurusu

  İşe Başlama Yardımı Ödemeleri Nasıl Yapılır?

  Brüt asgari ücretin 1/3’ ne karşılık gelen tutar. Aynı yıl içerisinde bir defa yararlanılabilir. (2023 yılı için 3.336 TL) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenmektedir.

  Buraya tıklayarak detaylı bilgi alabileceğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz.

   

  AİLE İşe Başlama Yardımı 3294 sayılı Kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet edenler arasından; 18-55 yaş arasında olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çalışabilir olarak değerlendirilerek İŞKUR’a bildirilen  ve sosyal güvenceli bir işe yerleşen sosyal yardım yararlanıcılarına yönelik nakdi yardımlardır. İŞKUR tarafından iş görüşmesine yönlendirilen sosyal yardım yararlanıcılarından sosyal güvenceli bir işe başlayanlar faydalanabilmektedir. Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinde yapılan incelemede, Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında işe başlama bilgisi görülen sosyal yardım yararlanıcıları 60 gün içerisinde  faydalanabilmektedir. Kimlik Belgesi Brüt asgari ücretin 1/3’ ne karşılık gelen tutar. Aynı yıl içerisinde bir defa yararlanılabilir. (2023 yılı için 3.336 TL) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından belirlenmektedir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir