İçeriğe geç

Fakirlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

  fakirlik-belgesi-belgesi-nasil-alinir

  Maddi yönden kazancı yeterli olmayan yada çalışamayacak durumda olan kişiler fakirlik belgesi alarak yardım taleplerinde bu belgeyi kullanabilirler. Fakirlik belgesi, muhtaçlık belgesi gibi isimlerle anılan belgeyi almak için neler yapılması gerektiğini merak edenler makalemizin devamında yeterli bilgiye ulaşabilirler. Fakirlik belgesi ihtiyaç sahibi aileler için önemli bir belgedir. Bu belge ile alacakları yardımlar ile ihtiyaç duydukları gıda, giyim, ısınma masraflarını karşılayabilirler. Fakirlik belgesinin nasıl alınacağını ve başvurunu nasıl yapılacağını öğrenmek isteyenler makalemizin devamında nasıl alabileceklerini öğrenebilirler.

  Fakirlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Fakirlik belgesi başvurusu yaşadığınız yerin muhtarlık binasına giderek yapılır. Muhtarlıkta bazı belgeler ve fakirlik belgesi başvuru formunu doldurarak kolayca alabilirsiniz. Muhtar sizi tanıyor ve durumunuzu biliyorsa daha kolay alabilirsiniz. Ancak bilmiyorsa bir araştırma yapması gerekecektir. Gelir durumunuzu kanıtlayan belgeler götürmeniz bu aşamada size yardımcı olacaktır. Fakirlik belgesi başvurusu için gereken bazı belgeler vardır. Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • T.C Kimlik belgesi
  • Fakirlik belgesi başvuru formu
  • Öğrenci belgesi

  Başvuru aşamasında varsa gelir belgelerinizi götürerek fakirlik belgesi alma sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

  Fakirlik belgesi başvurusu için yapılması gerekenler şu şekildedir:

  • Öncelikle gereken belgeleri hazırlayarak yanınıza alın. Kimlik belgeniz varsa öğrenci belgeniz ile birlikte muhtarlığa giderek, muhtarlıktan temin edebileceğiniz fakirlik belgesi başvuru formunu doldurmanız gerekir. Eğer varsa gelir durumunuzu gösteren belgeleride yanınıza alın.
  • Belgeleriniz ile birlikte bağlı bulunduğunuz muhtarlık binasına gidin.
  • Muhtara fakirlik belgesi talebinizi bildirin ve vereceği fakirlik belgesini eksiksiz doğru bilgiler ile doldurun.
  • Belgeler ile birlikte başvuru formunu teslim ederek fakirlik belgesi başvurunuzu teslim edin.
  • Bu aşamadan sonra başvurunuz tamamlanmış olacaktır.

  Eğer muhtar daha önce bu konu ile ilgili sizin hakkınızda bilgi sahibi ise fakirlik belgesini hemen verebilir. Ancak bilgisi yoksa araşırma yapmak için zaman isteyebilir. Vereceğiniz gelir belgesi hemen alabilmek için fayda sağlayabilir. Gelirinizin yetersiz olduğunu kanıtlayarak fakirlik belgesini alabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir:  Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Muhtarlık olmayan bir yerde yaşayanlar ne yapmalı?

  Muhtarlık olmayan bir bölgede yaşıyorsanız yerel yönetimlere başvuru yapabilirsiniz. Yerel yönetimlerde fakirlik belgesi verme hakkına sahip olur. Böyle bölgelerde bu hak ve görev yerel yönetimlere verilir. Aynı belgeleri hazırlayarak yerel yönetim binasına gitmeniz yeterlidir. Burada fakirlik belgesi başvuru formunu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer büyük şehirlerde yaşayan kişilerseniz yanınızda mutlaka gelir durumunuzu ve ailenizin durumunu gösteren belgeler götürmeniz faydalı olacaktır. Büyük şehirlerde yöneticilerin ve muhtarların sizi tanıması haberdar olması zor olabilmektedir. Küçük yerlerde yaşayan vatandaşlar bu konuda biraz daha şanslı olabilmektedir. Muhtarlar genellikle mahallede bulunan tüm aileler hakkında bilgi sahibi olur ve özellikle ikan etmeye ve durumunuzu kanıtlamaya gerek kalmaz. Fakirlik belgesi ile ihtiyaç duyduğunuz yardımlar için başvuru oluşturabilirsiniz. Genellikle bu amaç için kullanılır. Vakıflar, belediyeler ve yardım vermek isteyen kurumlar fakirlik belgesi isteyerek gerçekten ihtiyaç sahibi kişilere ulaşmayı amaçlar.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir